Teatr Telewizji: "Poskromienie złośnicy" wybitna inscenizacja komedii Szekspira

Data: 2022-03-21 19:09:51 Autor: mkoziel
udostępnij Tweet

W Teatrze Telewizji emitowanym na stacji TVP 1 co jakiś czas możemy oglądać niesamowite, czasem nawet kultowe przedstawiania teatralne. Czym nas dzisiaj uraczy ten cykl? 


Reżyser spektaklu Zygmunt Hübner / fot. Centrum Informacji TVP

Poskromienie złośnicy to telewizyjna inscenizacja jednej z najsłynniejszych komedii Szekspira w reżyserii Zygmunta Hübnera z 1971 roku. Dziś telewidzowie będą mogli sobie przypomnieć to niezwykłe widowisko!

Teatr Telewizji: Poskromienie złośnicy – opis 

Poskromienie złośnicy jest sztuką, która rozgrywa się w XVI-wiecznej Padwie, we Włoszech. Akcja skupia się na dwóch siostrach, córkach zamożnego kupca Baptysty. Dziewczyny są niczym ogień i woda. Bianka – łagodna i miła – ma grono adoratorów, natomiast Katarzyna swoją złośliwością odstrasza wszystkich kandydatów.

Czytaj także:  Sanatorium miłości: sezon 4 – opis 1 i 2 odcinka programu

Uroczej Biance grozi zostanie starą panną, gdyż kupiec postanawia, że najpierw za mąż musi widać starszą Katarzynę. Oddani adoratorzy młodszej siostry nie ustają jednak w działaniach. Wśród nich jest szlachetny Hortensjo oraz romantyczny Lucentio, którzy na swojej drodze spotykają Petruccia. Ten ma jeden cel: poślubić majętną pannę z dużym posagiem. Młodzieniec zakłada się z dwójką mężczyzn o to, że uda mu się poskromić złośnicę i w ciągu miesiąca weźmie z nią ślub. 

Teatr Telewizji: Poskromienie złośnicy – obsada

W przedstawieniu możemy zobaczyć wielu wybitnych aktorów, których znamy zarówno z wielkiego ekranu, jak i z desek teatrów. W rolach sióstr wystąpiły Anna Seniuk jako urokliwa Bianca, oraz Magdalena Zawadzka jako zadziorna Katarzyna.

Czytaj także:  Co nowego w kinach? Premiery kinowe od 25 marca do 1 kwietnia 2022 roku

W pozostałych rolach: Tadeusz Surowa, Ryszard Pietruski, Jan Nowicki, Krzysztof Wieczorek, Helena Dąbrowska, Jan Kulczycki, Tadeusz Łomnicki, Wojciech Krajewski. Reżyserią spektaklu zajął się Zygmunt Hübner. 

Teatr Telewizji: Poskromienie złośnicy – gdzie zobaczyć?

Spektakl miał swoją premierę wiele lat temu w 1971 roku. Jednak już dzisiaj będzie można go sobie przypomnieć i ponownie zobaczyć w telewizji. Zainteresowanych zapraszamy przed ekrany 21 marca, o godzinie 21:00 na antenę stacji TVP1. 

Czytaj także:  Stulecie Winnych: sezon 4 - co wydarzy się w 42 i 43 odcinku serialu na TVP 1?

Tym którzy przegapią emisję telewizyjną, przypominamy, że sztukę cały czas może oglądać na platformie streamingowej TVP VOD.

Teatr Telewizji: Poskromienie złośnicy – książka 

Poskromienie Złośnicy to inscenizacja dramatu Szekspira o tym samym tytule. Było to jedno z pierwszych dzieł autora i jego powstanie datuje się na około 1592 rok. Komedia zbudowana jest z pięciu aktów. Dziś dzieło budzi znaczne kontrowersje i uznaje się je za mizoginistyczne. 

Komedię Poskromienie złośnicy nabyć można w popularnych księgarniach:

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeĹźeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Poskromienie złośnicy
William Szekspir4
Okładka książki - Poskromienie złośnicy

Jedna z najbardziej znanych komedii Williama Shakespeare’a w przekładzie Stanisława Barańczaka. Tytułowa złośnica to Kasia, piękna córka bogatego...

dodaj do biblioteczki
Reklamy