ANTYbullyingowa książka dla dziewczyn

W książce omawiane są tematy związane z zastraszaniem między dziewczynami, znajdują się tu również ćwiczenia oraz praktyczne wskazówki, które pokazują, jak zwiększyć pewność siebie, radzić sobie z zastraszaniem i być bardziej empatycznym wobec innych.

Oprócz nauczenia dzieci, jak być wrażliwszymi, ten praktyczny przewodnik pomaga:

- Lepiej zrozumieć problem dręczenia — pokazuje czym jest dręczenie/nękanie, dlaczego się zdarza, jaka jest różnica między nękaniem a dokuczaniem oraz czym różni się nękanie dziewcząt od nękania chłopców.
- Wyrażać się kreatywnie — dziewczęta odkryją mnóstwo miejsca na własne zapiski, skłaniające do refleksji nad swoimi doświadczeniami, a także ćwiczenia, quizy, afirmacje i nie tylko, które pomogą im walczyć zbullyingiem.
- Budować zdrowe przyjaźnie — dziewczęta dostaną narzędzia do wyjścia z toksycznej przyjaźni, nauczą się jak z szacunkiem nie zgadzać się z innymi oraz w jaki sposób nawiązać wspaniałe przyjaźnie na całe życie.
Daj dziewczętom narzędzia i wsparcie, których potrzebują, aby powstrzymać dręczenie i zastraszanie rówieśnicze.

Jeśli kiedykolwiek doświadczyłaś przemocy ze strony rówieśników, ta książka jest dla ciebie.  Jeśli kiedykolwiek spotkałaś osobę, która doświadczyła przemocy, to ta książka również jest dla ciebie.  Jeżeli jesteś świadkiem sytuacji przemocowych, albo bierzesz w nich udział, też sięgnij po tę książkę.  Jeśli interesuje cię szeroko pojęta tematyka psychologii lub pedagogiki, to koniecznie przeczytaj tę książkę.  A jeśli jesteś rodzicem dziecka w wieku szkolnym, to jest to lektura obowiązkowa.

Fragment książki

Informacje dodatkowe o ANTYbullyingowa książka dla dziewczyn:

Wydawnictwo: Dobra Literatura
Data wydania: 2023-09-21
Kategoria: Poradniki
Tłumaczenie: Marianna Brzezińska

Tagi: poradniki

Kup książkę ANTYbullyingowa książka dla dziewczyn

ANTYbullyingowa książka dla dziewczyn - opinie o książce

Avatar użytkownika - asiaczytasia
asiaczytasia
Przeczytane:2024-04-14, Ocena: 5, Przeczytałam,

Okres szkolny to czas funkcjonowania w grupie. Zawieranie przyjaźni może być ekscytujące, ale czasami jesteśmy narażeni na nieprzyjemne sytuacje. Jak opierać się dręczycielom? Jak skutecznie stawiać granice? Jak, po prostu, być szczęśliwą i bezpieczną? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w publikacji „Antybullingowa książka dla dziewczyn”.

„Antybullying oznacza, że jesteś całkowicie przeciwna bullyingowi stosowanemu wobec ciebie lub kogokolwiek innego”[1]. Innymi słowy: „Nie bój się stanąć w obronie siebie lub przyjaciółki”[2]. Łatwiej powiedzieć niż zrobić. Zgadza się. Jednak na przemoc, na nękanie nie ma przyzwolenia. Umiejętność obrony jest bardzo ważna. Jessica Woody właśnie w tej sferze chce szkolić młodych ludzi. Omawia różne toksyczne i przemocowe zachowania z jakimi mogą się oni spotkać. Podaje przykłady i proponuje konkretne strategie. Można mieć wrażenie, że niektóre informacje się powtarzają, jednak zważając na układ książki warto zaznaczyć, że dany sposób jest dobry przy różnych rodzajach nękania np. zawsze warto porozmawiać z dorosłym, któremu się ufa.

Co ważne Jessica Woody nie skupia się na ofiarach. „Jeśli jesteś prześladowana lub masz wrażenie, że to ty prześladujesz innych (…)”[3] rozpoczyna jeden z akapitów. W książce jej autorstwa jest dużo miejsca na własne przemyślenia czytelniczek. Psycholożka zachęca na szczere, empatyczne spojrzenie na własne środowisko. Namawia do obrony, do pomocy krzywdzonym, ale też prowokuje, aby zastanowić się, czy ja sama jestem w porządku. W jednym miejscu używa nieco pompatycznego określenia, ale chyba pasuje ono do celu publikacji: „(…) wywołaj zmianę w jej sercu (…)”[4]. Chodzi o zasianie empatii w ludziach, która zacznie emanować i zarażać kolejne osoby.

[1] Jessica Woody, „Antybullyingowa książka dla dziewczyn”, przeł. Marianna Brzezińska, wyd. Dobra Literatura, Gdańska/Warszawa 2023, s. 124.
[2] Tamże, s. 33.
[3] Tamże, s. 55.
[4] Tamże, s. 127.

Niestety dręczenie w dzisiejszych czasach jest dość rozległe. Tak naprawdę każde dziecko ma z nim kontakt w szkole, czasami jako ofiara, czasami ofiarami jest ktoś, z kim się zadaje, kogo zna (tych, co są agresorami, sobie daruję). Dlatego ważne jest, aby rozmawiać o tym, a także podsuwać różnego typu książki, które pomogą zmierzyć się z tym problemem albo pomóc zrobić to komuś innemu. Jedną z takich książek chcę Wam dziś pokazać.

„ ANTYbullyingowa książka dla dziewczyn” to książka, w które znajdziemy naprawdę dużo. Na początku dowiadujemy się, czym w ogóle jest bullying, a także wykonamy test, w którym możemy sprawdzić, czy zrozumieliśmy, o co w tym chodzi. Kolejne strony to rady, ćwiczenia i wiele więcej. Dziecko między innymi dowie się jak budować prawdziwe przyjaźnie, poradzić sobie z dręczeniem, pomóc komuś innemu, kto się z nim boryka, podnieś własną samoocenę. Ta książka jest bardzo bogata w treść.

Zdecydowanie jej zaletą jest fakt, że napisana jest „pod dziecko”. Co przez to rozumiem? Jest ciekawa dla niego, a przy tym zrozumiała.

„ANTYbullyingowa książka dla dziewczyn” to bardzo wartościowa książka poruszająca trudny temat. Moim zdaniem zdecydowanie warto podarować ją dziewczynką w wieku szkolnym. Z przyjemnością polecam.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - Mama, żona - KOBIETA

Avatar użytkownika - Czytadlo
Czytadlo
Przeczytane:2023-10-16, Ocena: 5, Przeczytałem,

Inspirujący przewodnik na drodze do pewności siebie

"ANTYbullyingowa książka dla dziewczyn" autorstwa Jessiki Woody, wydana przez Wydawnictwo Dobra Literatura, jest doskonałym narzędziem w walce z dręczeniem rówieśniczym i budowaniu pewności siebie u dziewcząt. Ta praktyczna książka oferuje wiele cennych wskazówek i ćwiczeń, które pomagają dziewczynom odzyskać głos i skutecznie sprzeciwić się prześladowaniu. Jest to istotne źródło wsparcia zarówno dla samych dziewcząt, jak i dla nauczycieli, pedagogów, psychologów oraz rodziców, którzy chcą pomóc młodzieży radzić sobie z problemami związanymi z nękaniem.

Książka rozpoczyna się od klarownego omówienia problemu dręczenia i nękania, co pozwala czytelnikom lepiej zrozumieć istotę tego zjawiska. Autorka wyjaśnia różnicę między nękaniem a dokuczaniem, co jest ważne dla zrozumienia, dlaczego jest to problem istotny dla dziewcząt. Również fakt, że książka rozważa różnice w tym, jak dziewczęta i chłopcy zachowują się w kontekście nękania, jest znaczący, ponieważ pozwala zrozumieć specyfikę tego problemu w odniesieniu do płci.

Książka nie tylko skupia się na problemach, ale również proponuje praktyczne rozwiązania. Przykładowo, czytelnicy znajdą w niej wskazówki dotyczące wyjścia z toksycznych przyjaźni, radzenia sobie z presją społeczną i budowania trwałych, zdrowych relacji. Ponadto autorka przedstawia ćwiczenia, quizy i afirmacje, które pomagają dziewczynom w wewnętrznym wzmacnianiu, co jest kluczowe w kontekście walki z nękaniem.

Warto również docenić fakt, że książka zostawia miejsce na zapiski dotyczące własnych doświadczeń. To umożliwia czytelniczkom refleksję nad swoimi przeżyciami i strategiami radzenia sobie z dręczeniem. Książka jest interaktywna, co pozwala czytelnikom aktywnie uczestniczyć w procesie uczenia się i samorozwoju.

Seria "Jestem Obok i Wspieram" to doskonała inicjatywa, która reaguje na ważne problemy społeczne. Książki z tej serii nie tylko edukują, ale także inspirują do działania. Dają konkretną pomoc i praktyczne wskazówki, które mogą być użyteczne dla dorosłych, którzy chcą pomagać młodzieży w radzeniu sobie z trudnościami.

Podsumowując, "ANTYbullyingowa książka dla dziewczyn" to wartościowy przewodnik, który pomaga młodym dziewczynom zrozumieć problemem nękania rówieśniczego i skutecznie sobie z nim radzić. Jessica Woody dostarcza czytelniczkom nie tylko wiedzy, ale także narzędzi do budowania pewności siebie i empatii wobec innych. Książka jest wartościowym źródłem wsparcia i wiedzy dla dziewcząt, ich opiekunów oraz profesjonalistów zajmujących się edukacją i rozwojem młodzieży.