„Jestem obok i wspieram". „ANTYbullyingowa książka dla dziewczyn" Jessiki Woody

Data: 2023-09-25 14:10:07 | artykuł sponsorowany Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet
News - „Jestem obok i wspieram

W ANTYbullyingowej książce dla dziewczyn omawiane są tematy związane z zastraszaniem między dziewczynami, znajdują się tu również ćwiczenia oraz praktyczne wskazówki, które pokazują, jak zwiększyć pewność siebie, radzić sobie z zastraszaniem i być bardziej empatycznym wobec innych.

Oprócz nauczenia dzieci, jak być wrażliwszymi, ten praktyczny przewodnik pomaga:

- Lepiej zrozumieć problem dręczenia — pokazuje czym jest dręczenie/nękanie, dlaczego się zdarza, jaka jest różnica między nękaniem a dokuczaniem oraz czym różni się nękanie dziewcząt od nękania chłopców.

- Wyrażać się kreatywnie — dziewczęta odkryją mnóstwo miejsca na własne zapiski, skłaniające do refleksji nad swoimi doświadczeniami, a także ćwiczenia, quizy, afirmacje i nie tylko, które pomogą im walczyć zbullyingiem.

- Budować zdrowe przyjaźnie — dziewczęta dostaną narzędzia do wyjścia z toksycznej przyjaźni, nauczą się jak z szacunkiem nie zgadzać się z innymi oraz w jaki sposób nawiązać wspaniałe przyjaźnie na całe życie.

Daj dziewczętom narzędzia i wsparcie, których potrzebują, aby powstrzymać dręczenie i zastraszanie rówieśnicze! Do lektury zaprasza Wydawnictwo Dobra Literatura. Dziś na naszych łamach prezentujemy fragment ANTYbullyingowej książki dla dziewczyn:

JAK KORZYSTAĆ Z TEJ KSIĄŻKI

Ta książka ma być dla ciebie bezpiecznym miejscem, w którym możesz zapisywać swoje myśli i emocje. Zawiera ona quizy, wykresy, miejsca do robienia notatek i zapisywania refleksji. Wykorzystaj zadania w niej zawarte, aby odpowiedzieć na zadawane tu pytania otwarcie i szczerze. Możesz używać jej jako swojego osobistego dziennika walki z dręczycielami. Jeśli w twojej głowie pojawią się jakieś pytania, zanotuj je na marginesie, a potem zwróć się do zaufanej osoby dorosłej członka rodziny, szkolnego psychologa, nauczyciela lub kogoś innego, kto cię wysłucha i pomoże ci odnaleźć się w sytuacji. Omówienie z zaufaną osobą tych spraw może dać ci dodatkowe wsparcie. W trakcie czytania pomyśl o własnych doświadczeniach i pozwól sobie na powiązanie ich z tekstem. Poświęć też czas na zastanowienie się, jak byś się czuła w takich sytuacjach, jeśli sama ich nie doświadczyłaś.

CZYM JEST BULLYING?

Czy czasami masz wrażenie, że bullying jest wszędzie i że nie uda ci się go uniknąć? Bullying może powodować wiele bólu i frustracji. Dobra wiadomość jest taka, że nie musisz się temu poddawać. Masz prawo czuć się bezpiecznie, spokojnie i pewnie. Niezwykle ważne jest, byś otaczała się wspierającymi cię ludźmi i w każdej sytuacji czuła się dobrze. Ta książka jest po to, aby pomóc w wyjaśnieniu niejasności i sprawić, że trudności staną się o wiele mniej skomplikowane. Można zrobić wiele w walce z bullyingiem, a pierwszym krokiem jest jego zrozumienie.

PRZEŁAMYWANIE BULLYINGU

Bullying pojawia się, gdy ktoś używa słów i czynów, aby próbować kontrolować ciebie lub sytuację, w jakiej się znajdujesz. Może to doprowadzić do zranienia uczuć i sprawić, że poczujesz się odrzucona i zawstydzona. Akty znęcania się mogą wyglądać inaczej w przypadku różnych osób, ale wszystko opiera się na władzy i kontroli. Niektóre dzieci myślą, że aby być lubiane, powinny posiadać władzę, ponieważ dzięki niej mogą wpływać na wybory innych. Prawdopodobnie możesz wymienić kilka dziewczyn, które tak postępują. Ale podczas gdy niektóre dziewczyny mają niesamowitą zdolność wykorzystywania swoich wpływów do robienia pozytywnych rzeczy, inne używają ich, aby kontrolować ludzi. Ta agresywna walka o władzę i kontrolę nazywana jest bullyingiem.

Wredne zachowania mogą się zacząć, gdy jesteś bardzo młoda. W przypadku dziewczynek może to przybierać formę ignorowania pewnych osób na placu zabaw. Z czasem może się to nasilać, a gdy dziewczynki zaczną dorastać, te podłe zachowania mogą przerodzić się w prześladowanie i manipulowanie innymi. Kiedy ktoś próbuje przejąć nad tobą władzę i kontrolę, aby zranić cię fizycznie lub emocjonalnie, jest to znęcanie się nad tobą.

JEDNOŚĆ JEST SUPER

Czy wiesz, jakie to uczucie być częścią czegoś większego? Może byłaś częścią drużyny sportowej lub występowałaś w sztuce. Bycie razem z innymi daje poczucie jedności. Dzięki temu czujemy się wspierani, doceniani i szanowani. Innymi słowy, daje nam poczucie, że nasi przyjaciele dają nam oparcie w przypadku trudności. Wszystkie osoby – chłopcy, dziewczyny, starsi, młodsi – mogą czerpać korzyści ze wspólnoty. Świat staje się lepszy, kiedy trzymamy się razem.

Jak pokazać jedność? Jednym ze sposobów jest budowanie empatii. To sytuacja, w której możesz wejść w czyjeś buty i zrozumieć, jak byś się czuła na jego miejscu. Na przykład pewnego dnia obserwujesz, jak twoja koleżanka wsiada do autobusu. Nie rozmawia z nikim, jest smutna i zajmuje najdalsze miejsce. Nagle widzisz łzę spływającą po jej policzku. Pewnie wiesz, co ona czuje, prawda? Zrozumienie, jak ktoś się czuje, ponieważ doświadczyłaś czegoś podobnego, nazywa się empatią. Czy zrobisz coś w takiej sytuacji? Kiedy zdecydujesz się działać, empatia zamieni się we współczucie. Usiądź obok swojej koleżanki lub porozmawiaj z nią, gdy wysiądziecie z autobusu. Powiedz jej, że zauważyłaś jej smutek, i zapytaj, czy jest coś, co możesz zrobić, aby jej pomóc.

Okazywanie innym współczucia buduje więzi. Czy to nie wspaniałe, że masz moc budowania więzi z innymi dzięki temu, co zdecydujesz się zrobić? W USA istnieje cały dzień zarezerwowany dla uczniów, aby docenić ogromne znaczenie budowania więzi. Dzień Jedności („Unity Day”) to uznany w całych Stanach Zjednoczonych dzień obchodzony przez dzieci w październiku każdego roku*. Celem Dnia Jedności jest rozwijanie życzliwości, akceptacji i integracji. Każdy krok, który zrobisz, aby być z innymi, jest niezwykle ważny. Możesz przyczynić się do budowania jedności, zaczynając już teraz. Masz moc, by kontrolować swoje wybory. Zdecyduj się usiąść z kimś nowym podczas obiadu lub zaproś go do swojego stolika, aby poznać go bliżej. Spróbuj też powiedzieć „cześć” osobom spoza kręgu znajomych. Kiedy zaczniesz to robić, możesz stać się inspiracją dla innych, wywołując efekt domina.

* 21 listopada w ponad 180 krajach obchodzony jest jako Światowy Dzień Życzliwości mający podobne cele jak amerykański Dzień Jedności.

KŁÓTNIE SĄ CZĘŚCIĄ ŻYCIA

Nigdy nie nastąpi taki czas, kiedy każda osoba na ziemi będzie zgadzała się w stu procentach z innymi. W rzeczywistości niezgadzanie się jest normalną częścią relacji. Pragniesz móc rozmawiać o różnych rzeczach bez denerwowania drugiej osoby. Chcesz również, aby druga osoba wysłuchała, jak się czujesz, i to zaakceptowała, nawet jeśli jej się to nie podoba. Nauka niezgody pomoże ci osiągnąć sukces w rozwiązywaniu konfliktów teraz i w przyszłości.

Zdarzają się w życiu sytuacje, kiedy konflikty są pełne szacunku, oraz takie, kiedy dochodzi do zranienia uczuć. W większości przypadków, gdy ktoś poświęca czas na wysłuchanie twoich pomysłów i nie zgadza się z nimi, to nie znaczy, że jest przeciwko tobie albo że chce cię skrytykować. Po prostu ma odmienne zdanie – i to jest w porządku. Świat byłby nudny, gdyby wszyscy mieli takie samo zdanie na każdy temat. Ze zdrowymi konfliktami wiąże się dobra komunikacja, rozwiązywanie problemów i aktywne słuchanie. Obie strony powinny się upewnić, że zachowują spokój i starają się spojrzeć na sytuację z perspektywy drugiej osoby, używając zwrotów takich jak: „Rozumiem, że mogłaś tak pomyśleć” i „To musi być straszne uczucie, jeśli myślisz, że to właśnie się stało”. Znalezienie wspólnej płaszczyzny może pomóc w rozwiązaniu problemu. Poświęć czas, aby zrozumieć, jak się czują rozmówcy, a następnie wyraź swoje uczucia i zapytaj: „Co mogę zrobić, aby było lepiej?”.

Kiedy konflikt jest jednostronny, może rozwinąć się niezdrowe i toksyczne zachowanie. Dzieje się tak, gdy druga osoba nie poświęci czasu na poznanie twojego punktu widzenia i nie jest skłonna podjąć kroków, aby naprawić problem. Takie osoby chcą, abyś zawsze się poddawała, podążała za nimi i się im nie sprzeciwiała. Ten rodzaj relacji jest krzywdzący i niewłaściwy. Zawsze poświęcaj czas na wysłuchanie innych, doceniaj ich opinie i naucz się nie zgadzać, zachowując się z szacunkiem.

ANTYbullyingową książkę dla dziewczyn kupicie w popularnych księgarniach internetowych:

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
ANTYbullyingowa książka dla dziewczyn
Jessica Woody2
Okładka książki - ANTYbullyingowa książka dla dziewczyn

W książce omawiane są tematy związane z zastraszaniem między dziewczynami, znajdują się tu również ćwiczenia oraz praktyczne wskazówki, które pokazują...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Recenzje miesiąca
Szkielet
Janusz Mika
Szkielet
Świadomy wybór
Izabela M. Krasińska ;
Świadomy wybór
Chłopki. Opowieść o naszych babkach
Joanna Kuciel-Frydryszak
Chłopki. Opowieść o naszych babkach
Spotkamy się we śnie
Jolanta Kosowska; Marta Jednachowska
Spotkamy się we śnie
Opera na trzy śmierci
Sylwia Stano
Opera na trzy śmierci
Ocalało pięciu
Holly Jackson
Ocalało pięciu
Zbój
Joanna Jagiełło
Zbój
Sekrety Białej. Leśniczówka
Agnieszka Panasiuk
Sekrety Białej.  Leśniczówka
Pokaż wszystkie recenzje