Recenzja książki: ANTYbullyingowa książka dla dziewczyn

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Przemoc pod żadną postacią nie jest dopuszczalna. Pozostawiając blizny emocjonalne na całe życie, nigdy nie powinna mieć miejsca. Anty-bullyingowa książka dla dziewczyn. Praktyczne sposoby radzenia sobie z dręczeniem rówieśniczym i budowania pewności siebie jest znakomitym przewodnikiem, który wydany w serii Jestem obok i wspieram, podaje strategie ułatwiające skuteczne przeciwstawianie się dręczycielom.

recenzja ANTYbullyingowa książka dla dziewczyn

Zawarte we Wstępie wiadomości podstawowe (początki bullyingu, znaczenie określenia, zakres pojęcia, definicje, synonimy, cechy, typy) stanowią wprowadzenie do szczegółowej tematyki tytułowego zagadnienia. Wiedza zawarta w sześciu rozdziałach jest usystematyzowana i rzetelna, co pozwoli czytelnikowi zrozumieć, że przejęcie nad kimś władzy oraz kontroli jest znęcaniem się (autorka odróżnia je od bycia wrednym, omawiając przy okazji emocjonalne prześladowanie, polegające na ocenianiu kogoś przez pryzmat wyglądu jego ciała). Rozpoczynając od wyliczenia rodzajów krzywdzących zachowań (słowne, fizyczne, emocjonalne, oparte na tożsamości, cyberprzemoc), Jessica Woody przyporządkowuje im narzędzia przydatne w walce z nimi. Zachęca do stawania w obronie samego siebie oraz innych (sprzeciw słowny, okazywanie odwagi, konsekwencja, ignorowanie dręczyciela, korzystanie z pomocy dorosłych, koncentracja na przykład na nauce, zapewniające emocjonalne wsparcie afirmacje, spędzanie czasu w grupie osób życzliwych). Uczy również stawania się odpornym, nawigowania między kręgami społecznymi, rozpoznawania pseudoprzyjaciół i rozwiązywania konfliktów.

Przedstawione w lekturze strategie są całkowicie zrozumiałe oraz przekonujące. Zaproponowane techniki antybullyingowe służą wypracowaniu i pogłębianiu pewności siebie w kontaktach z dręczycielem. Treść łącząca teorię z praktyką (opisy konkretnych przypadków oraz zachowań) charakteryzuje się obfitością pomysłów opartych na wynikach wieloletnich badań naukowych i danych statystycznych. Niezwykle pomocne są zawarte w poradniku porównania, wyliczenia, wypunktowania, tabelki, rysunki, ramki, quizy, wykresy, wskazówki, podpowiedzi, ćwiczenia, zadania, pytania (z miejscami na odpowiedź) oraz materiały do pracy własnej. Są treści z wykrzyknikiem, notki Do przemyślenia, cytaty inspirujące. W wielu miejscach zastosowano kolorową czcionkę. Zestawienie obcojęzycznych źródeł zawiera informacje o treściach w nich zawartych, na bibliografię natomiast składają się adresy stron internetowych. Na końcu książki podane zostały bezpłatne numery telefonów zaufania, gdzie osoby dotknięte przemocą rówieśniczą otrzymają wsparcie.

Publikacja Wydawnictwa Dobra Literatura jest praktycznym przewodnikiem nie tylko dla osób nękanych, ale i rodziców, nauczycieli oraz terapeutów. Warto po nią sięgnąć, by jak najszybciej poznać Praktyczne sposoby radzenia sobie z dręczeniem rówieśniczym i budowania pewności siebie.

Tagi: poradniki

Kup książkę ANTYbullyingowa książka dla dziewczyn

Zobacz opinie o książce ANTYbullyingowa książka dla dziewczyn