Kaukaz. Niech świat rozbrzmiewa naszą chwałą

Przemoc i wojna od zawsze były wpisane w niedostępny krajobraz gór Kaukazu i w mentalność zamieszkujących go ludów, bezwzględnych dla wrogów chcących pozbawić ich wolności i tożsamości. Dlatego też Kaukaz kryje w sobie nie tylko fizyczne piękno, przebogatą tradycję i kulturę, ale i tragedię mieszkańców. Dzięki niezwykłej książce Olivera Bullougha ich historie zostały w końcu opowiedziane. Od zaszytej w głuszy wioski do obozu uchodźców, od górskiego parowu przez miejsca zapomnianej masakry odkrywa wygnańców, bojowników, zagubione sekty, buńczucznych ocalałych... i wiecznotrwałego ducha.

Swą pełną pasji książką Bullough głosi chwałę Kaukazu i udziela głosu ludom go pozbawionym!

Odważny młody dziennikarz rzuca światło na jeden z najbardziej zróżnicowanych pod względem etnicznym i kulturowym regionów na świecie. Z jego podróży i szkiców historycznych wynika, że agresja, której świadkami jesteśmy w Czeczenii, nie jest niczym nowym. Autor przypomina nam o losach całych narodów, takich jak Czerkiesi, rozproszonych po świecie pod naporem rosyjskiego imperializmu.

,,Financial Times"

Poznałem autora w Moskwie, prawie dziesięć lat temu. Zadziwił mnie znajomością rosyjskiego, a jeszcze bardziej zgłębianiem tematyki północnego Kaukazu. W tej ciekawej książce zawarł zasłyszane u tubylców historie o rzeziach i bohaterstwie, o pełnej chwały przeszłości, niepewnej teraźniejszości i przyszłości. To absorbująca opowieść i zarazem rekonstrukcja utraconych dziejów.

Jacek Pałkiewicz

To Nogaj, potomek wielkiego Czyngis-chana, zięć cesarza Bizancjum, biczem z byczego penisa wskazał grań Kaukazu jako granice Złotej Ordy. Carowie, wodzowie rewolucji, sekretarze, prezydenci władający potomkami wschodniosłowiańskiej dziczy i Nogajskim Stepem zawsze o tym pamiętali. I pamiętają nadal. To oni ponoszą odpowiedzialność za upiorny Holokaust Czerkiesów w XIX i Czeczenów w XX wieku oraz eksterminację tureckojęzycznych narodów syberyjskiej kolonii. Trudno się nie zgodzić z autorem tej fascynującej książki, że rosyjskie działania na Kaukazie zawsze przebiegały pod znakiem mordów, zniszczenia, bestialstwa i okrucieństwa. Ma też po stokroć rację, gdy pisze że Rosjanie nie pielęgnują śladów tragicznej historii Kaukazu, a duchy ofiar będą ich prześladować, dopóki pamięć nie odżyje. Jako korespondent wojenny miałem swego czasu  zaszczyt poznać wspaniałego człowieka, prezydenta Czeczenii Asłana Maschadowa i Szamila Basajewa, z którym przeprowadziłem ostatni w jego życiu wywiad. Dlatego dziś mogę z czystym sumieniem stwierdzić, że ten porywający reportaż zasługuje na honorowe miejsce na półce każdego z nas.

Witold Szirin Michałowski, były instruktor pułku czeczeńskiego specnazu Bors (Wilk)

Informacje dodatkowe o Kaukaz. Niech świat rozbrzmiewa naszą chwałą:

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2013-04-22
Kategoria: Podróżnicze

Kup książkę Kaukaz. Niech świat rozbrzmiewa naszą chwałą

Kaukaz. Niech świat rozbrzmiewa naszą chwałą - opinie o książce

Avatar użytkownika -

Przeczytane:2013-07-01, 52 książki 2013, Mam,
Twórczość autora do tej pory była mi całkowicie nieznana. Z racji moich zainteresowań Kaukazem postanowiłem poznać się z jego najnowszą publikacją. Już teraz mogę powiedzieć, że nie żałuję, gdyż dzięki niej dowiedziałem się wielu nowych informacji o Czerkiesach, ale także twórcach rosyjskich, jak Puszkin, czy Lermontow. Czerkiesi to lud, o którym nie opowiada się na lekcjach historii. Nikt także o nim nie słyszał, ich plemię jej tematem tabu. Bardzo rzadko się o nich wspomina, przez co historia o Czerkiesach zanika. Jest to wielka strata, gdyż moglibyśmy się od nich wiele nauczyć. Są to ludzie, którzy nie mogą okazywać słabości przed innymi. Płacz jest u nich oznaką hańby, nawet u małych dzieci. Teraz już rzadziej, choć wcześniej bardzo często zdarzały się porwania dziewczyn, jako przyszłych wybranek na żony. Nie miało to nic wspólnego z przemocą, wszystko było wcześniej ustalone. Obecnie takie rytuały zdarzają się rzadko. Podczas wesela także strzelano z pistoletów, jednak przy takich ,,atrakcjach" ktoś ginął przez przypadek trafiony kulą. Teraz jest to praktykowane coraz rzadziej. Gospodarze przyjęcia także sobie tego nie życzą, a goście muszą to uszanować. Kobiety bardzo często wychodzą wówczas z sali. Przywołany został także utwór Puszkina pt. ,,Jeniec kaukaski", gdzie pisarz opisywał życie ludzi. Moim zdaniem włączenie urywków tekstu do publikacji działa na jego korzyść. Książka wywarła na mnie niemałe wrażenie. Dzięki niej spojrzałem inaczej na różne sprawy, a także po raz pierwszy zetknąłem się z różnymi faktami dotyczącymi Kaukazu i jego mieszkańców. Pozycja jest dość gruba, jednak przeczytałem ją bardzo szybko, co mnie bardzo zdziwiło. Zapewne wiele w tej kwestii zdziałał styl autora, który bardzo przypadł mi do gustu i spowodował, że powieść było mi trudno odłożyć choć na chwilę. Z tą pozycją spędziłem kilka miłych, niezmarnowanych bez potrzeby godzin. Nie żałuję, że postanowiłem się z nią zapoznać. Z pewnością w przyszłości jeszcze nie raz sięgnę po jakąś publikację dotyczącą Kaukazu. ,,Kaukaz. Niech świat rozbrzmiewa naszą chwałą" to wspaniała opowieść o Czerkiesach, ludziach już prawie zapomnianych, lecz nadal żywych w pamięci współczesnych pokoleń. Być może dzięki tej publikacji pamięć o nich pozostanie wieczna!
Ostatni Rosjanin. Jak ocalić ginący naród
Oliver Bullough0
Okładka ksiązki - Ostatni Rosjanin. Jak ocalić ginący naród

Temat alkoholizmu w Rosji znamy dzisiaj głównie z internetowych memów, zabawnych filmów ukazujących, że „Rosja to nie kraj, Rosja to styl życia”...

Oliver Bullough0
Okładka ksiązki - Kamerdyner świata. Jak Wielka Brytania wstąpiła na służbę u oligarchów, kleptokratów i kombinatorów

Jak Wielka Brytania stała się sługą najpotężniejszych ludzi na świecie? Kryzys sueski z 1956 roku był momentem, w którym Wielka Brytania, niegdyś supermocarstwo...

Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska