Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej

Obecna Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej została uchwalona przez Zgromadzenie Narodowe 2 kwietnia 1997 r. Jest ustawą mającą szczególną treść, formę i moc prawną. Za-kres regulacji konstytucyjnej ma charakter uniwersalny, reguluje ona całokształt kwestii ustrojowych w państwie. Szczególna forma wiąże się z nazwą, ponieważ tylko ten jeden akt określa się mianem konstytucji. Natomiast szczególna moc prawna – to przyznanie Konstytucji najwyższego miejsca w systemie źródeł prawa stanowionego, czego konsekwencją jest wymaganie zgodności z nią wszystkich pozostałych aktów prawnych. Kontrola w tym zakresie należy przede wszystkim do Trybunału Konstytucyjnego. W 2006 roku po raz pierwszy od chwili uchwalenia Konstytucji została przyjęta jej zmiana. Dotyczy ona art. 55, który zakazuje ekstradycji obywateli polskich. Poprawka umożliwia polskim sądom wykonywanie europejskiego nakazu aresztowania. Konstytucję poprzedza wprowadzenie, którego autorką jest Marta Derlatka, pracownik naukowy Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Stan prawny na 7 listopada 2006 roku

Informacje dodatkowe o Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej:

Wydawnictwo: Wolters Kluwer