Przybyszewska/Pająkówna. Głuchy krzyk

Przełomowa biografia pisarki Stanisławy Przybyszewskiej, autorki zekranizowanego przez Andrzeja Wajdę dramatu Sprawa Dantona, i jej matki - malarki Anieli Pająkówny.

W czerwcu 1899 roku Aniela Pająkówna, obiecująca młoda malarka, poznaje Stanisława Przybyszewskiego. Słynny pisarz wywiera na niej ogromne wrażenie, a owocem ich romansu jest córka - Stachna.

Choć pozornie nieistotne, okoliczności narodzin Stachny determinują losy i matki, i córki. Dla Anieli rozpoczynają się lata towarzyskiego ostracyzmu, zmagań o zalegalizowanie istnienia Stachny i nadanie jej nazwiska ojca, walki o codzienne przetrwanie. Jej córka, dziewczyna o szerokim, oryginalnym umyśle, imponująca dyscypliną i erudycją, nigdy nie uwolni się od skomplikowanej relacji z ojcem. Anna Kaszuba-Dębska konfrontuje sylwetki obu artystek - ich wychowanie i dojrzewanie do twórczości, życiowe wybory, środowiska, drogi artystyczne i wzajemne oddziaływanie na siebie.

Postać Przybyszewskiego położyła się cieniem nie tylko na losach obu kobiet, ale także na pamięci o nich. Autorka pozbywa się tej patyny i ukazuje Anielę i Stachnę tak, jak na to zasługują: jako pełnokrwiste, intrygujące artystki, o których życiu zdecydowały bezwzględne realia epoki. Daje głos tym, które go nie miały.

,,Stachna Przybyszewska fascynowała mnie od lat. Imponowały mi jej dyscyplina pracy, , artystyczny triumf nad trudami życia i narkotykowym nałogiem. Niecierpliwie czekałam na tak wnikliwą i wyczerpującą biografię. Opowieść Anny Kaszuby-Dębskiej niesie również dogłębne poznanie matki Stachny, utalentowanej malarki Anieli Pająkówny, której przyszło poświęcić dobrze zapowiadającą się karierę i pozycję towarzyską dla samotnego macierzyństwa. Znakomita książka herstoryczna!"

Małgorzata Czyńska

Kup książkę Przybyszewska/Pająkówna. Głuchy krzyk

Poczet królowych polskich
Anna Kaszuba-Dębska0
Okładka ksiązki - Poczet królowych polskich

Dawno, dawno temu… za siedmioma morzami, w cieniu zamkowych krużganków żyły niezwykłe polskie władczynie.  Myślisz, że to kolejna...

Opowieść o drzewie figowym
Anna Kaszuba-Dębska0
Okładka ksiązki - Opowieść o drzewie figowym

Książeczka dedykowana jest najmłodszym czytelnikom. Opowiada historię biblijną o drzewie figowym. Autorka nie tylko opisała tę historię, ale pięknie ją...

Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska