Bogobójczyni

„Zdrada uczy rozumu szybciej niż chłosta”.

Główną bohaterką jest Inara, 12-letnia dziedziczka wysokiego rodu, która straciła dom i bliskich. Łączy ją tajemnicza więź ze Skedim, bóstwem niewinnych kłamstewek. Żyją w krainie, w której król zabronił oddawania czci bogom i nakazał wyplenienie wszelkich bóstw. Bogobójcy, w tym Kissen, mają pełne ręce roboty. A ona dodatkowo dźwiga brzemię osobistych uraz wobec bóstw. Jej losy łączą się z losami dziewczynki i jej przyjaciela. Obie wyruszają na pełną niebezpieczeństw wyprawę w towarzystwie bożka o zwierzęcych kształtach.

Elogast, rycerz i przyjaciel monarchy, chcąc zapomnieć o wojennych koszmarach, porzuca dotychczasowe życie i zostaje piekarzem. Ponowne spotkanie z władcą pokrzyżowało jego plany. Elo znowu musi wyruszyć w podróż i chwycić za miecz. Na swojej drodze spotyka Inarę, Kissen i Skediego, i nie potrafi zostawić ich w potrzebie. Czy ta drużyna ma szanse na powodzenie swoich misji?

Historia, w której bohaterowie walczą z ludźmi, bogami, demonami, z własnymi słabościami i lękami. Ukazuje, że władza jest bezwzględna i rozbudza chciwość. Autorka ulokowała historię w dalekiej przeszłości. Dość dobrze opisała krainę i zaproponowała różnych, ale ciekawych bohaterów. W historię wplotła temat niepełnosprawności, związków homoseksualnych, sieroctwa, lęków, zespołu stresu pourazowego oraz elementy dydaktyczne. Podkreśliła, m.in. że: „wiara jest decyzją, którą podejmujemy sami”, arogancja nie może przesłaniać zdrowego rozsądku, każdy sam dokonuje wyborów, ludzie o najsurowszej powierzchowności skrywają często najgłębsze rany i to, co nas spotkało „nie określa nas, liczy się to, co będzie dalej”.

To pierwszy tom i zapewne, dlatego autorka skoncentrowała się na dokładnym nakreśleniu podstawy tej historii. Dopiero w połowie książki akcja zaczyna się rozkręcać. Nie uważam tego za minus. Historia dała odpowiedzi na wszystkie pojawiające się podczas czytania pytania. Zakończenie zaskakuje i sugeruje kontynuację.

Nie czytałam „Wiedźmina”, ale w historii znalazłam elementy wspólne ze „Zwiadowcami”, których uwielbiam.

Pozycja dla czytelnika lubiącego mroczne, magiczne historie umiejscowione w czasach bóstw i bogów. Polecam.

Współpraca z @WydawnictwoJaguar.

Informacje dodatkowe o Bogobójczyni: