Dziewczyna, która klaszcze

Wszystko zaczyna się od przyjazdu dwóch przyjaciół – Adama i Mirka – do małej wsi. Tam Adam odziedziczył bowiem posiadłość, którą postanawia odwiedzić, gdyż należała do jego biologicznej matki, której nigdy nie poznał. Dalej leci już z górki: zepsute auto, brak zasięgu, wrogo nastawieni tubylcy i potrzeba spędzenia nocy w przytłaczającym i przerażającym domostwie. Gdyby na tym się „skończyło” i reszta wątków prowadziła do rozwiązań znanych z horrorów klasy D (lub niżej), można by mówić o klasycznym niewypale, książce praktycznie o niczym. Nie jest tak, na szczęście, gdyż autor na każdym kroku pokazuje nam, że doskonale zna tę sztampowość i sam ma wieloletnie doświadczenie z horrorami, a, co lepsze, przelał tą wiedzę i doświadczenie na głównych bohaterów.

Dzięki temu, w ostatecznym rozrachunku, mamy dwóch młodych chłopów w starciu z czymś nadprzyrodzonym. Jednak, właśnie to „doświadczenie” nie raz chroni ich od złych i zwyczajnie głupich decyzji. Prowadzi za to do lepszego rozeznania w sytuacji i wyboru najlepszej z opcji. Mamy więc profesjonalistów, którzy w przypadku zranienia nie biegają jak dzicy, klnąc na cały świat, tylko ze spokojem udają się do auta, które oczywiście ma cenną apteczkę. Wiele jest takich sytuacji, polecam jednak doświadczyć ich bezpośrednio z samej książki, gdyż da Wam sporo satysfakcji.

Jaka jest jednak problematyka całej książki i z jakim „duchem” mamy tu do czynienia? Po lekturze, powiem szczerze, ciężko go, a raczej ją (bo przecież wszyscy przeczytaliśmy już tytuł) sklasyfikować, czy porównać do innych bytów, jednak jest to absolutny atut tej, jakkolwiek by patrzeć, postaci. Jej władza i możliwości oddziaływania stworzone zostały ze znacznym rozmachem, gdyż, w przeciwieństwie do większości duchów, jakie nawiedzają domy, jej siła nie ogranicza się do jednej posesji, a całkowicie kontroluje całą wieś. Dziewczyna ma żal do mieszkańców, więc zmusza ich do takiego cierpienia, jakiego sama zaznała. Nikt nie może opuścić tego miejsca, nikt nie może się nawet zabić. Zwyczajnie mu na to nie pozwoli - jej oczy widzą wszystko, a ręce trzymają każdą z desek w całej wsi.

Walka Adama i Mirka wydaje się więc dość ciężka, nawet pomimo ich doświadczenia oraz właściwego podejścia do zagrożenia. I taka właśnie jest.

Informacje dodatkowe o Dziewczyna, która klaszcze:

Wydawnictwo: Uroboros
Data wydania: 2021-06-30
Dodał/a opinię: Mocarz

Zobacz opinie o książce Dziewczyna, która klaszcze

Kup książkę Dziewczyna, która klaszcze

Notatki z lekcji Geografia część III
Tomasz Kozioł0
Okładka ksiązki - Notatki z lekcji Geografia część III

Książki z serii /Notatki z lekcji/ przygotowują do egzaminów maturalnych i egzaminów wstępnych na wyższe uczelnie.Ta pozycja została tak pomyślana, aby...

Notatki z lekcji Geografia - geografia społeczno-gospodarcza świata
Tomasz Kozioł0
Okładka ksiązki - Notatki z lekcji Geografia - geografia społeczno-gospodarcza świata

Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska