Dziewczyna z Woli

Basia mieszka z matką w Warszawie, w wakacje 1939 wybiera się na plażę i tam poznaje Zygmunta, dziewczyna ma nadzieję, że znajomość z chłopakiem przerodzi się w miłość. Jednak na drodze do szczęścia dziewczyny staje wojna, która wybucha kilka tygodni później. Wszystko wokół przeradza się w koszmar. Wkrótce los znów stawia na drodze Basi Zygmunta, jednak tym razem będą to zupełnie inne okoliczności. Czy młodzi odnajdą miłość i szczęście? Jak wojna wpłynie na ich przekonania i wartości?

To moje drugie spotkanie z twórczością @agnieszkajeż i poraz kolejny jestem zachwycona historią, którą stworzyła. Autorka ma niesamowity talent przelewania na papier ogromu emocji, które podczas czytania udzielają się czytelnikowi. Tworzy historie pisane przez samo życie, jej powieści są na wskroś przesiąknięte realizmem.
"Dziewczyna z Woli" to opowieść o Basi, młodej dziewczynie, która w obliczu wojny zmuszona była dorosnąć z dnia na dzień, stać się opoką dla matki. Barbara zaczyna działać w konspiracji, codziennie ryzykując życie pragnie wymierzać sprawiedliwość wrogom.
Ponadto targają Barbarą skrajne uczucia w stosunku do poznanego przez wojną Zygmunta oraz Henryka, który jest sąsiadem i przyjacielem dziewczyny. Na kartach tej powieści było mi dane obserwować jak z dnia na dzień Basia zmienia się, dorasta i to była piękna i ogromnie przejmująca przemiana.
Z ogromnym przejęciem i zaangażowaniem śledziłam losy młodych ludzi będących wiernymi ideałom, uciekających się do naprawdę ryzykownych poczynań, które mogły przynieść zarówno dobro jak i ból oraz śmierć. Jestem pod ogromnym wrażeniem odwagi i determinacji Basi oraz osób działających razem z nią, nie każdy byłby w stanie narażać życie dla dobra ogółu, dla kraju, w walce o wolność i sprawiedliwość. Niemniej jednak nie mnie oceniać ich decyzje, wybory, bo kompletnie nie wiem jak zachowałbym się na ich miejscu, w takich, a nie innych okolicznościach i mam nadzieję, że nigdy nie będę musiała doświadczać tego co oni.
Jestem naprawdę urzeczona tą historią i cieszę się, że autorka właśnie tak pokierowała losy Basi. Tutaj nie było miejsca na typowe happy endy. "Dziewczyna z Woli" to niezwykle wciągająca, poruszająca, emocjonująca oraz pełna smutku historia o podejmowaniu trudnych decyzji, woli przetrwania, walce o lepsze jutro oraz miłość, takiej która odmienia życie. Polecam z całego serca. Moja ocena to 10/10.

Informacje dodatkowe o Dziewczyna z Woli:

Kup książkę Dziewczyna z Woli

Odpłata
Agnieszka Jeż0
Okładka ksiązki - Odpłata

Podhale i Mazury - dwa odmienne światy, trzy różne zbrodnie. Jeden dług. Podhale, 1945. Ta zbrodnia wszystko zaczęła. Podhale, 2019. Ta zbrodnia wszystko...

Kto jest bez grzechu
Agnieszka Jeż0
Okładka ksiązki - Kto jest bez grzechu

Nominowana do Nagrody Wielkiego Kalibru Agnieszka Jeż opowiada wciągającą, duszną i nieoczywistą historię zwykłych ludzi i niezwykłych zbrodni. Znana czytelnikom...

Powrót matki
Danuta Awolusi ;