Od dziecka fascynował mnie świat zwierząt. Uwielbiałam zbierać albumy z fauną Afryki czy Australii a w wakacje potrafiłam oglądać prawie codziennie programy na Animal Planet lub National Geographic Channel po kilka godzin. Dlatego, gdy dowiedziałam się, że ukazała się książka opisująca tak intrygujące i tajemnicze dla mnie zjawisko seksu zwierząt - musiałam ją przeczytać.

Muszę przyznać, że nigdy wcześniej nie trzymałam w ręku tak fachowej literatury na temat zwierzęcego życia intymnego. Biolog Carin Bondar przedstawia nam ten dziki seks w sposób przystępny, z lekką dozą humoru. Książka jest jednak nafaszerowana biologicznym słownictwem naukowym, które (przynajmniej mnie) sprawia trudność w wymówieniu, a co dopiero w zrozumieniu jego znaczenia. Na szczęście autorka ratuje nas słowniczkiem znajdującym się na końcu książki, z którego pomocy możemy skorzystać w trakcie lektury.

„Dziki seks" został podzielony na trzy części: Spotkanie (część opisująca zaloty/gody różnych gatunków zwierząt), Seks (przedstawiająca złożony proces zwierzęcej kopulacji) oraz Następstwa (część opisująca zwyczaje/praktyki rodzicielskie różnych gatunków). Taka struktura książki pozwala w kompleksowy sposób przedstawić, jak skomplikowana, trudna i niebezpieczna jest reprodukcja w królestwie zwierząt (sama autorka stwierdza nawet, że seks ludzki w porównaniu z tym zwierzęcym jest niesamowicie nudny). Carin Bondar pokazuje nam, jak wiele rożnych strategii i praktyk stosują zwierzęta w dążeniu do skutecznej reprodukcji i że często sam akt seksualny dla wielu gatunków nie jest niczym przyjemnym, a wręcz przeciwnie, może się okazać niebezpieczny, np. zjadanie partnera po odbyciu stosunku.

Książka z pewnością spodoba się tym, którzy interesują się fauną naszej planety. „Dziki seks" jest nafaszerowany pikantnymi, ale często przerażającymi ciekawostkami z intymnego życia zwierząt. Nie polecam jednak tej lektury do poduszki - znaczna część faktów na temat zwierzęcego seksu może Was zniesmaczyć!

Informacje dodatkowe o Dziki seks. Niesamowite, zaskakujące i absolutnie porażające fakty o życiu intymnym zwierząt:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2017-02-15
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 97883240-3730-8
Dodał/a opinię: Fairbrooke

Zobacz opinie o książce Dziki seks. Niesamowite, zaskakujące i absolutnie porażające fakty o życiu intymnym zwierząt

Kup książkę Dziki seks. Niesamowite, zaskakujące i absolutnie porażające fakty o życiu intymnym zwierząt

Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska