I tak wygrasz

Często, czytając jakąś książkę, zadajemy sobie pytanie: co by było, gdyby?

Gdyby bohaterka nie wyrwała się z tłumu, chcąc bronić swoich najbliższych, tylko biernie patrzyła na to, co się wokół niej dzieje…

Gdyby podjęta przez nas w trakcie wyścigu z czasem decyzja nie okazała się tragiczna w skutkach dla osoby, o którą zamierzaliśmy się zatroszczyć?

Gdyby nie miłość do rodziny i ogromny ból po jej utracie, z którym żaden człowiek nie jest w stanie się do końca pogodzić, główny bohater książki mógłby zachować się inaczej? I co by z tego jego zachowania mogło wyniknąć?

Autor książki, Jeffrey Archer, postanawia pomóc nam odpowiedzieć na to pytanie, wskazując dwie, zupełnie inne drogi, którymi podążamy wraz z głównym bohaterem, Aleksem / Saszą i jego matką. W jednej skrzyni schowani przed złymi ludźmi podążają do Ameryki, w drugiej do Wielkiej Brytanii.

I choć ich losy w obu tych państwach potoczyły się zupełnie inaczej, jest kilka punktów wspólnych. W obu przypadkach młodemu bohaterowi udaje się wiele osiągnąć – choć w zupełnie innych dziedzinach – znajduje wielką miłość i pragnie ustabilizować swe życie, a śmierć wciąż krąży tuż obok niego, jakby tylko czekała, by móc zaatakować. W obu życiach dochodzi zarówno do bardzo dramatycznych, romantycznych, jak i wesołych zdarzeń, choć czytając zakończenie musimy w duchu przyznać, że bardziej kibicujemy temu bohaterowi, którego losy nie są tak tragiczne.

Zarówno młodzieńcowi, jak i jego matce nie brak odwagi, co nie dziwi, patrząc na historię jego rodziny i walki wuja o założenie czegoś – zdawałoby się z naszego punktu widzenia – tak oczywistego, jak związki zawodowe, przed czym w innych krajach władza broni się rękami, nogami, a nawet bronią. Tak jest na przykład w ZSSR, z której pochodzi główny bohater, jego matka i najlepszy przyjaciel Wladimir, który odegra w tej historii nie jedną ważną rolę. Wszyscy troje marzą o zmianie, by w swym życiu zaznać tego, co inni ludzie uznają za normalne, a dodatkowo obaj chłopcy marzą o wielkiej przyszłości. Każdy na swą miarę. Mają wielkie ambicje i obu w pewnym stopniu udaje się je spełnić, choć ich ojczyzna nigdy nie daje o sobie na dobre zapomnieć, wysyła im subtelne i te zdecydowanie mniej delikatne sygnały, by dać znać, że nie zapomniała ich, widzi i śledzi każdy ich zarówno wielki, jak i malutki krok, co znajduje udowodnienie na samym końcu książki.

Jedyne, co mi przeszkadza w głównym bohaterze to to, że mimo jakiś tam trudności, wszystko przychodzi mu zdecydowanie za łatwo – chce przekształcić stragan w dobrze działającą sieć straganów - załatwione, otwiera jedną po drugiej restaurację, a wszystkie odnoszą sukces – odhaczone, o pierwszych nerwach ledwo trzymanych na wodzy okazuje się, że jest świetnym oratorem i jak akrobata szybko i zwinnie pnie się do góry po coraz wyższych stanowiskach, osiągając coraz większe wpływy polityczne, pozostając przez cały czas doskonałym mówcom i bijąc swych rywali na głowę.

Nic i nikt nie jest go w stanie zatrzymać. Nie ma też rzeczy, w której nie byłby znakomity. Jeśli coś się nie udaje, to z góry wiadomo, że to nie jego wina, lecz niewprawnego lub złego zarządzania, po tym, jak zostało ono przekazane w cudze ręce. Trudno się dziwić, że ludzie, po obu stronach wielkiej wody, zaczynają do niego pałać niejaką niechęcią.

Sam autor tworzy bardzo naturalne postaci, żywe i pełne energii do działania, z którymi nie możemy się nudzić nawet przez króciutką chwilę. I choć raz na jakiś czas zdaje się zwalniać tempo, to zaraz znów je podkręca i razem z Aleksem / Saszą biegniemy na spotkanie nowej, niezwykłej przygody, wiedząc, że co by się nie działo szczęście na dłuższą metę i tak go nie opuści.

A my, w tamtej chwili, będziemy wraz z nim.

Jego trochę wystraszoną, lecz świetnie gotująca matką i dziwnym człowiekiem, zastępującym mu ojca.

Historia ma swój urok, któremu za nic w świecie nie damy rady się oprzeć. Jest świetnie opowiedziana, ma ciekawie zarysowane tło historyczne i dobrze przedstawione sylwetki zarówno głównych, jak i pobocznych bohaterów.

Informacje dodatkowe o I tak wygrasz:

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2018-11-27
Tytuł oryginału: Heads You Win
Dodał/a opinię:

Zobacz opinie o książce I tak wygrasz

Kup książkę I tak wygrasz

Przymknięte oko sprawiedliwości
Jeffrey Archer0
Okładka ksiązki - Przymknięte oko sprawiedliwości

William Warwick, znany już czytelnikom z tomów Nic bez ryzyka i Ukryte na widoku, po wytropieniu barona narkotykowego z Brixton awansuje na detektywa inspektora...

Ostrożnie z marzeniami
Jeffrey Archer0
Okładka ksiązki - Ostrożnie z marzeniami

Czwarty tom bestsellerowych ,,Kronik Cliftonów"! Po wiadomości o tragicznym wypadku samochodowym Harry Clifton i jego żona Emma śpieszą do szpitala, by...

Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska