Macbeth

"Wiele można by mówić o tym, czym jest posiadanie domu, rodziny, ale to daje spokój. Narzuca swoje własne tempo, rozkład zajęć i nie pozwala za bardzo wykraczać poza to, co się dzieje w domu i rodzinie. Reszta świata staje się tak naprawdę nieważna."

Z twórczością Jo Nesbø miałam przyjemność poznać się po raz pierwszy. Nigdy wcześniej nie ciągnęło mnie do jego książek, bowiem ten gatunek do moich ulubionych nie należy. Niemniej jednak nie żałuję, iż postanowiłam poznać "Macbetha". Historia okazała się naprawdę intrygująca.

Losy tytułowego bohatera znamy z wyjątkowej powieści Szekspira. Myślę, że każdy z nas przynajmniej słyszał o "Makbecie" i nie trzeba Wam jego przedstawiać. Jo Nesbø postanowił stworzyć nową historię, wzorowaną na twórczości Szekspira. Zadanie przed nim było naprawdę ciężkie, bowiem trudno jest zaskoczyć czytelnika, który zna "Makbeta", a więc Nesbø musiał naprawdę przemyśleć swoją powieść, żeby swoją współczesną historią wywołać zachwyt wśród odbiorców.

Jak się okazuje, Macbeth jest szefem jednostki uderzeniowej w policji, która walczy z narkotykowymi dilerami. Jest to bardzo ciekawy zabieg, który już na starcie zaciekawia, bowiem akcje, które przeprowadza bohater, są pełne napięcia i wywołują emocje. Bardzo lubię powieści, w których coś się dzieje, a tutaj dzieje się i to dużo, a do tego są świetne wątki przestępczego świata.

"Ludzka ambicja jak oset zawsze będzie wyciągać się ku słońcu, zasłaniać wszystkiemu innemu dostęp do światła i zabijać wszystko wokół siebie."

"Macbeth" to współczesna historia kryminalna, którą w zasadzie z Szekspirowskim dziełem łączą cechy charakteru bohaterów, a także kilka wątków, bez której nie można było się obejść, bo to właśnie one nadają sens całości. Pomimo tego książka jest współczesną, bardzo ciekawą lekturą, która wywołuje wśród czytelników niemały zachwyt. Ja mogę śmiało stwierdzić, iż zostałam wciągnięta w wir wydarzeń i nawet na chwilę się nie nudziłam.

Przedstawiona fabuła jest oryginalna i wyszukana. Autor udowadnia, że prawdziwy pisarz potrafi stworzyć coś z niczego i nie trzeba trzymać się szablonowych historii, twardo utartych schematów. Pióro Jo Nesbø jest bardzo przyjemne w odbiorze, nie brakuje jemu lekkości, skupia się na najważniejszych wątkach, a w jego książce jest wszystko to, co być powinno w kryminale.

Śmiało mogę stwierdzić, iż "Macbeth" to bardzo interesująca powieść, po którą naprawdę warto sięgnąć. Gwarantuję Wam, że fabuła jest bardzo ciekawa i nie brakuje w niej emocji oraz akcji. W książce naprawdę dużo się dzieje i za to docenia tę historię.

"(...) niektórzy ludzie tacy już są. Bardziej pragną samej władzy niż tego, co władza może im dać. Wolą raczej posiadać bezwartościowe drzewo niż jadalny owoc, który na nim rośnie, byle tylko mogli na nie wskazać i powiedzieć 'to moje'. A potem je ściąć."

Informacje dodatkowe o Macbeth:

Kup książkę Macbeth

Nocny dom
Jo Nesbo0
Okładka ksiązki - Nocny dom

Autor bestsellerowych thrillerów igra z gatunkiem. Powieść, która zaskakuje do ostatnich stron? Po tragicznej śmierci rodziców czternastoletni Richard...

Pancerne serce
Jo Nesbo0
Okładka ksiązki - Pancerne serce

Pancerne serce to ósma odsłona cyklu o Harrym Hole’u, który tym razem będzie musiał poradzić sobie z zakończeniem sprawy Bałwana, rozpoczętej...

Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska