Niegodziwość ojców

Biorąc do ręki skandynawski kryminał mam pewne oczekiwania. Chyba nikogo nie zdziwi fakt, że te rejony kojarzą mi się z surowością, chłodem, poczuciem przestrzeni i dużą ilością śniegu 😀
I wszystko to znajdziecie w książce „Niegodziwość ojców” stanowiącej finał serii o poczynaniach Rebeki Martinsson. Co prawda nie czytałam wcześniejszych tomów, ale po dawce wrażeń, jakie dostarczyła mi autorka w tej części jestem pewna, że nadrobię cały cykl.

Kiedy wzięłam książkę po raz pierwszy do ręki, byłam lekko zaskoczona jej objętością, to 650 stron, na których cały czas coś się dzieje. Pomimo początkowych obaw ani przez jedną chwilę nie czułam znużenia, zapewne dzięki mnogości występujących tu wątków, które przeplatają się między sobą, aby w końcu doprowadzić czytelnika do rozwiązania w zasadzie nie jednej, a kilku spraw, które w pewien sposób są ze sobą połączone.

Zapoznając się ze zbrodniami, które są tutaj omawiane balansujemy pomiędzy dwoma perspektywami czasowymi. Bierzemy udział w tym co dzieje się tu i teraz, gdzie panuje sroga zima (totalnie mam ochotę na narty i to nie na znazjdy na stoku, ale na szusowanie w dzikim terenie), ale równieś przenosimy się do lat 70-tych, gdzie swój początek miało jedno z istotnych wydarzeń.

Tajemnice skrywane przez lata to tutaj norma, dodatkowo czytelnik obraca się w towarzystwie znakomicie wykreowanych bohaterów, zwyczajnych, bardzo realistycznych, który mierzą z wieloma bolączkami. Co więcej tu nic nie jest oczywiste, więc gwarantuję Wam, że długo będziecie się głowić nad każdym nowo pojawiającym elementem, który zburzy wcześniejszą wydawałoby się trwałą fasadę Waszych założeń.

Szwedzka Akademia Kryminału nagrodziła ten tytuł nadając mu miano „Najlepszego Szwedzkiego Kryminału 2021”, czy słusznie? Zdecydowanie tak!

Informacje dodatkowe o Niegodziwość ojców:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2023-01-25
Tytuł oryginału: Fädernas missgärningar
Dodał/a opinię: etiudyliterackie

Tagi: Kryminały detektywistyczno-policyjne

Zobacz opinie o książce Niegodziwość ojców

Kup książkę Niegodziwość ojców

Burza z krańców ziemi
Asa Larsson0
Okładka ksiązki - Burza z krańców ziemi

Na podłodze prowincjonalnego kościoła w północnej Szwecji leży brutalnie okaleczone ciało mężczyzny. Gdy życie z wolna z niego uchodzi, on myśli o swojej...

I tylko czarna ścieżka
Asa Larsson0
Okładka ksiązki - I tylko czarna ścieżka

Jedna z najlepszych szwedzkich serii kryminalnych. Kolejna część cyklu kryminałów z utalentowaną prawniczką Rebeką Martinsson w roli głównej. Rebeka...

Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska