Strażniczka wspomnień

„Jak przetrwać, gdy życie warte jest mniej niż garść zboża?”.

Powieści, których fabuła nawiązują do II wojny światowej, mają dla mnie szczególne znaczenie, zwłaszcza te oparte na prawdziwych wydarzeniach. Sięgając po takie książki, wiem, że to będą chwile pełne emocji, nieczęsto też wylanych łez. Historia Katii miała miejsce na kilka lat przed II wojną światową, kiedy na Ukrainę rozpoczyna się jeden z najtragiczniejszych okresów w historii ludzkości – Wielki Głód — Hołodomor.

„Przebrnij przez dzisiaj i miej w sercu nadzieję, że jutro będzie lepsze”.

Rok 1929. Sielankowe życie mieszkańców Soniaszników przerywa najazd stalinowskiej policji, która sieje strach i spustoszenie. Mieszkańcy wioski jeszcze nie wiedzą, ale na Ukrainę właśnie rozpoczyna się jeden z najgorszych okresów w dziejach ludzkości. Szesnastoletnia Katia wspólnie z matką, ojcem i siostrą oraz rodziną ukochanego, zaczynają walkę o przetrwanie i ocalenie resztek człowieczeństwa.

Rok 2009. Cassie wciąż nie może pogodzić się ze śmiercią męża. Kiedy jej babcia zaczyna podupadać na zdrowiu, Cassie za namową matki wraz z córką postanawia się do niej przeprowadzić. Tam odkrywa dziennik należący do Bobby, a wraz z nim poznaje bolesne losy swoich przodków.

„Strażniczka wspomnień” to powieść utkana na kanwie prawdziwych wydarzeń. Z relacji prababci i rodziny, sięgając do archiwum, autorka utkała powieść, która chwyta czytelnika za serce i rozdziera je na milion małych kawałków. Erin Litekken z niezwykłą delikatnością, ale i szacunkiem dla historii Ukrainy, odtwarza nam obraz kolektywizacji i rozkułaczania, ukazując nam niewyobrażalne zło wyrządzone narodowi ukraińskiemu. Hołodomor był wydarzeniem skrajnym i nieludzkim, i nie był też jedynym atakiem w Ukraińców.

Historia poprowadzona jest dwutorowo, poznajemy losy Katii, począwszy od 1929 roku i współcześnie w Ameryce, gdzie towarzyszymy jej i jej wnuczce. Z każdej strony tej powieści wydziera się niewyobrażalny ból i cierpienie, ale nie sposób jest jej odłożyć. To wzruszająca powieść o odwadze, człowieczeństwie i sile miłości, która pomimo przeciwności losu i okrutnych czasów, trwa. Historia Katii nie jest łatwą lekturą, boli i rozrywa serca, ale daje nam również nadzieję, na to, że kolejny dzień naszego życia może być lepszy niż poprzedni.

„Strażniczka wspomnień” to powieść, która was wzruszy, przerazi, wywoła mnóstwo emocji, wyciśnie z Was łzy. Mimo to, jestem przekonana, że da Wam również nadzieję i wiarę w lepsze dni.

Informacje dodatkowe o Strażniczka wspomnień:

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2022-11-23
Tytuł oryginału: The Memory Keeper of Kviv
Dodał/a opinię: Ilona Wolińska

Tagi: Literatura obyczajowo-rodzinna

Zobacz opinie o książce Strażniczka wspomnień

Kup książkę Strażniczka wspomnień

Księga zaklęć