Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek

Tom 1 cyklu Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek

Czy zastanawialiście się, gdzie znikają skarpetki, gdy trafiają w objęcia pralki automatycznej? Jakimś dziwnym trafem po wizycie w tych czeluściach zła, czyli w bębnie pralki, zwykle pojawia się tylko jedna skarpetka, a druga do pary znika w niewyjaśnionych okolicznościach. Ludzkość od momentu wynalezienia pralek, podejrzewam, zadaje sobie to pytanie co się z nimi dzieje. Ale nikt nie poznał dokładnej odpowiedzi. Z wyjaśnieniem tej zagadki pomaga nam Justyna Bednarek w książce „Niezwykłe przygody dziesięciu skarpetek".

Książka przedstawia nam historie dziesięciu skarpetek, które przez brak atencji ich właścicieli postanowiły wyruszyć w świat, by rozpocząć pełne przygód życie. Uciekają z kosza na pranie przez dziurę pod pralką, która poniekąd przenosi pojedyncze skarpetki do innego, lepszego dla nich świata. I tak mamy skarpetkę, która została gwiazdą filmową inna politykiem, jeszcze inna detektywem, kolejna mysią zastępczą mamą czy inna pięknym kwiatem na krzaku.

Dla nas dorosłych personifikowanie skarpetek może być nieco zbyt abstrakcyjnym pomysłem, ale literatura dziecięca rządzi się swoimi prawami. Dzieciaki czują ogromną sympatię do tych skarpetek, które wzięły swoje życie w swe ręce i postanowiły coś zmienić w swoim bycie.
Pokazuje to dzieciom, że można być małym, z pozoru niewiele znaczącym elementem świata, ale mimo to można go zmieniać na lepsze, bo wystarczy coś zmienić niedaleko siebie, by dobro płynęło dalej. Książka ta pomaga też dzieciom lepiej zrozumieć swoje własne emocje i je nazwać.

Pozycja ta okraszona jest dodatkowo bardzo ciekawymi ilustracjami wykonanymi przez Daniela de Latour, które nadają książce odpowiedni klimat. Niektóre z nich są nieco bardziej mroczne, ale myślę, że nie przekreśla to przedstawiania treści młodszym czytelnikom.

Książka Justyny Bednarek aktualnie figuruje w spisie lektur szkolnych dla klas 1-3. Ja osobiście z moimi uczniami będę ją przerabiać pod koniec pierwszej klasy, choć spokojnie czytać ją można na każdym etapie edukacji wczesnoszkolnej czy też przedszkolnej.

Serdecznie polecam wszystkim rodzicom i dzieciom tę pozycję, bo uważam, że wniesie wiele dobrego do życia każdego młodego czytelnika.

Bardzo dziękuję Wydawnictwu Poradnia K za otrzymany egzemplarz do recenzji.

Informacje dodatkowe o Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek:

Wydawnictwo: Poradnia K
Data wydania: 2015-04-01
Dodał/a opinię: Małgorzata Ślęzak

Zobacz opinie o książce Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek

Kup książkę Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek

Basik Grysik i wrony
Justyna Bednarek0
Okładka ksiązki - Basik Grysik i wrony

Basik Grysik Kapelusik - tak się nazywa dziewczynka, która przychodzi na świat w pewną mroźną, styczniową noc. A wrony siedzą na drutach przy szpitalnym...

Dusia i Psinek-Świnek. Wielka miłość
Justyna Bednarek0
Okładka ksiązki - Dusia i Psinek-Świnek. Wielka miłość

Dziadek i babcia Dusi bardzo się kochają. Dziewczynka jest tego pewna, bo dziadek nosi babcię na rękach (naprawdę!), a babcia piecze dziadkowi serniczki...