Recenzja książki: A na niebie blask od gwiazd. Opowieści na Boże Narodzenie

Recenzuje: Danuta Awolusi

Opowiadania świąteczne są o wiele lepszą opcją niż kalendarz adwentowy. Nie tuczą, nie zagracają mieszkania, za to napełniają serce atmosferą Bożego Narodzenia. A na niebie blask od gwiazd to historie, które dają nadzieję, wzruszają, pozwalają na chwilę zatrzymać się i przypomnieć sobie, że Boże Narodzenie to przede wszystkim ludzie i relacje, a nie bibeloty i stos prezentów.

recenzja A na niebie blask od gwiazd. Opowieści na Boże Narodzenie

A na niebie blask od gwiazd ma dopisek: opowieści z wiary na Boże Narodzenie. Nie chodzi jedynie o wiarę w Boga, ale też w drugiego człowieka, dobro, sens życia. Chyba każdy wie, jak łatwo to wszystko stracić. Zwłaszcza, gdy jest się w tak trudnej sytuacji, jak Benia, bohaterka opowiadania Biżaha autorstwa Darii Kaszubowskiej. Schorowani rodzice, mało pieniędzy, dużo pracy i święta do kompletu. Czy w tym wszystkim znajdzie się miejsce na miłość i odrobinę ukojenia?

Opowiadania splecione są emocjami. Miłość – ta, której brakuje. Ta, za którą co roku tysiące samotnych Polaków tęskni przy pustym, wigilijnym stole. Czasem miłości potrzeba cudu. A kiedy jest lepsza pora na cuda niż w grudniu? Przekonuje się o tym bohaterka opowiadania Gdzie się spełni cud Małgorzaty Lis.

Samotność. Jak czytamy w opowiadaniu Emilii Litwinko – Samotność za bardzo upokarzała. Jej gorzkiego smaku w okolicach świąt nie da przykryć się słodyczą pierników czy makowca. Jednak nie warto tracić nadziei, ale szukać drugiego człowieka, otworzyć się. Albo też pogodzić się z tym, co spotkało nas w życiu i zaakceptować stan rzeczy.

Każde opowiadanie w zbiorze jest wyjątkowe. To taka esencja uczuć, refleksji, tęsknot i marzeń. To bardzo poruszające opowieści o rodzinie, więziach, błędach, niespełnionych oczekiwaniach, małych cudach, szczęściu. I o tym, że Boże Narodzenie jest dobrym czasem, by się wyciszyć, dać sobie szansę, znów być razem. I jednocześnie zbliżyć się do Boga, dla którego czasem przez cały rok nie potrafimy znaleźć nawet chwili.

Sporo wzruszeń, masa ciepła, życiowe historie, okazja do uśmiechu – tego nikomu w tej pięknej i nastrojowej książce nie zabraknie. Zbiór A na niebie blask od gwiazd zgromadził wiele wspaniałych pisarek. Beata Agopsowicz, Renata Czerwińska, Daria Kaszubowska, Małgorzata Lis, Emilia Litwinko, Magdalena Mikutel, Natalia Przeździk i Katarzyna Targosz podarowały czytelniczkom małe, literackie formy, które umilą oczekiwanie na święta i przypomną, co jest w nich najważniejsze. Autorkom gratuluję świetnych opowiadań, a wszystkim polecam lekturę. Zapewniam, że będziecie do nich wracać.

Kup książkę A na niebie blask od gwiazd. Opowieści na Boże Narodzenie

Zobacz opinie o książce A na niebie blask od gwiazd. Opowieści na Boże Narodzenie
A na niebie blask od gwiazd. Opowieści na Boże Narodzenie
Beata Agopsowicz Renata Czerwińska Daria Kaszubowska Małgorzata Lis Emilia Litwinko Magdalena Mikutel Natalia Przeździk Katarzyna Targosz