Recenzja książki: Niedoskonała kontrola. czyli jak całe życie walczymy o władzę: jako dzieci i rodzice, żony i mężowie, kochankowie, pracownicy i w końcu jako zwykli śmiertelnicy

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Nikt nie lubi być kontrolowany. Z kontrolą wiążą się stres oraz niepewność, czy zlecone zadanie zostało prawidłowo wykonane. Poradnik Niedoskonała kontrola czyli jak całe życie walczymy o władzę: jako dzieci i rodzice, żony i mężowie, kochankowie, pracownicy i w końcu jako zwykli śmiertelnicy pomaga czytelnikowi zrozumieć kwestię kontroli (z jej granicami i możliwościami) przenikającej ludzkie życie.

Drobiazgowe rozważania Judith Viorst nie należą do czysto teoretycznych: obok doświadczeń z pracy własnej w książce znalazły się spostrzeżenia psychologów, psychoanalityków, biologów, socjologów, filozofów oraz specjalistów z wielu jeszcze innych dziedzin nauki. Rozpoczynając od obszernej analizy wpływu wolności na życiowe wybory człowieka, autorka porusza kwestię wymuszającego określone standardy i ograniczenia sumienia, uczucia bezradności, poczucia winy oraz samokontroli (przytoczone przez nią historie pokazują, ile może ona sprawić trudności). Przekonuje, że kontrola to hamowanie, panowanie i skuteczne działanie. Pokazuje szkodliwość zarówno braku, jak i nadmiaru kontroli, a także wskazuje na nieodzowność równowagi miłości oraz kontroli w celu opanowania sztuki samokontroli. A ta z kolei niezbędna jest do właściwego funkcjonowania w społeczeństwie.

Dostrzegając w kontroli zdolność przeobrażania czegoś zgodnie z oczekiwaniami, Judith Viorst pokazuje zmiany w rozumieniu tego pojęcia. Skupia się na kontroli w dziedzinie seksualności i życia we dwoje, analizuje wpływ opieki rodzicielskiej, omawia zagadnienie hierarchii oraz ambicji w miejscach pracy (wraz z nadużywaniem władzy, kompleksem niższości, współzawodnictwem i obsesyjną potrzebą kontroli), pokazuje złożoność relacji ofiara – napastnik, a także omawia różne formy uległości i kontrolę nad śmiercią.

Publikacja Wydawnictwa Zwierciadło należy do literatury specjalistycznej. Mnogość poruszonych zagadnień wskazuje na znajomość tematu oraz ogrom pracy włożonej przez autorkę. Wzajemnie przeplatające się osobiste doświadczenia i efekty pracy badawczej, poparte indywidualnymi świadectwami rozmówców, czynią lekturę obiektywną. Na początku każdego rozdziału znalazły się inspirujące cytaty. Tekst wzbogacają wypowiedzi naukowców, które zanotowano w postaci wcięć. Niektóre pojęcia zapisano drukowanymi literami, inne – kursywą. Pomocą służą również wypunktowania, wyliczenia, pytania, uwagi, fragmenty utworów literackich, obszerne przypisy i bibliografia.

Poradnik Niedoskonała kontrola czyli jak całe życie walczymy o władzę: jako dzieci i rodzice, żony i mężowie, kochankowie, pracownicy i w końcu jako zwykli śmiertelnicy przeznaczona jest dla każdego. Chociaż wymaga od czytelnika skupienia się na treści, warto się nad nią pochylić, by zrozumieć, że kontrola wcale nie jest czymś negatywnym.

Tagi: Asertywność motywacja i poczucie własnej wartości bóg

Kup książkę Niedoskonała kontrola. czyli jak całe życie walczymy o władzę: jako dzieci i rodzice, żony i mężowie, kochankowie, pracownicy i w końcu jako zwykli śmiertelnicy

Zobacz opinie o książce Niedoskonała kontrola. czyli jak całe życie walczymy o władzę: jako dzieci i rodzice, żony i mężowie, kochankowie, pracownicy i w końcu jako zwykli śmiertelnicy
Judith Viorst0
Okładka ksiązki - Małżeństwo dla zaawansowanych, czyli wszystko co chcielibyśmy i powinniśmy wiedzieć, aby cieszyć się udanym związkiem

Małżeństwo jest dla dorosłych, ale bardzo niewielu z nas wstępuje w związek małżeński jako ludzie dojrzali. Dojrzewanie wymaga czasu i jest trudne, a dla...

Judith Viorst0
Okładka ksiązki - To, co musimy utracić,. czyli miłość, złudzenia, zależności niemożliwe od spełnienia oczekiwania, których każdy z nas musi się wyrzec, by móc wzrastać.

O tym, jak strata, która jest w naszym życiu nieunikniona, wzmacnia nas i zmienia. Doświadczenie straty towarzyszy nam w życiu bardzo często. Strata...

Powrót matki
Danuta Awolusi ;