Recenzja książki: Za każdym razem

Recenzuje: Mirosław Kalinowski

Czasem nawet w związkach idealnych pojawiają się kłopoty. Jednak czy siła prawdziwego i szczerego uczucia jest w stanie je przezwyciężyć? Na to pytanie odpowiedzi szukają bohaterowie najnowszej powieści Agaty Czykierdy-Grabowskiej Za każdym razem.

W czwartym tomie cyklu Pierwszy raz autorka skupia się na losach Kamili i Marcina, dotąd niezwykle udanej pary, której przyszłość kształtowała się jak popularny frazes z bajki: żyli długo i szczęśliwie. Chociaż oboje pochodzili z zupełnie różnych światów, przed laty połączyło ich prawdziwe uczucie. W ciągu kolejnych lat para umacniała swój związek, a jednocześnie rozpoczęła życie na własny rachunek w Warszawie.

Jedno wydarzenie zmienia jednak dotychczasową sielankę. Kamila powoli coraz bardziej odsuwa od siebie Marcina. Przestając rozmawiać z partnerem, nie dzieli się z nim swoimi problemami, co dodatkowo frustruje próbującego jej pomóc Marcina. Pojawiające się między nimi napięcie przeradza się w konflikt, który dodatkowo zaogniony zostaje przez kilka niefortunnych sytuacji. Czy związek Kamili i Marcina da się jeszcze uratować?

Najnowsza powieści obyczajowa Agaty Czykierdy-Grabowskiej to poruszając historia o ludziach, którzy – mimo młodego wieku – doświadczają ogromnej straty i muszą się z nią pogodzić. Agata Czykierda-Grabowska nie bagatelizuje problemu, o którym opowiada w nowym tomie serii Pierwszy raz.

To, co istotne, to fakt, że w Za każdym razem autorka za sprawą narracji pierwszoosobowej oddaje głos obojgu bohaterom. W kolejnych rozdziałach zdarzenia z życia pary poznajemy naprzemiennie z perspektywy Kamili i Marcina. Tym samym autorka pokazuje, że ból, który gromadzi się wokół Kamili, obecny jest także w życiu towarzyszącego jej Marcina.

W swojej powieści autorka pisze także o istotnym wpływie pomocy psychologicznej w radzeniu sobie z traumatycznymi wydarzeniami. Fabuła powieści Za każdym razem pokazuje, że choć przed korzystaniem z pomocy psychologa czy terapeuty w niektórych sytuacjach możemy czuć ogromny opór, to ostatecznie regularna rozmowa w bezpiecznej przestrzeni może przynieść nam ulgę. Jednocześnie autorka podkreśla, że to właśnie my sami musimy poczuć potrzebę rozmowy z psychoterapeutą, zatem wszelkie próby zmuszenia bliskiej osoby do wizyty u specjalisty mogą przynieść odwrotny od zamierzonego skutek.

W powieści Za każdym razem czytelnicy mogą obserwować powolne zmiany, jakie zachodzą w związku Marcina i Kamili. Pozornie oparta na solidnych fundamentach relacja zaczyna się rozpadać, gdy w związku pojawiają się pierwsze bardzo poważne problemy. Trudne wydarzenia, zamiast zbliżyć, oddalają od siebie partnerów, co prowadzi do kryzysu w ich relacji.

Agata Czykierda-Grabowska w swojej powieści słusznie wskazuje także, że podstawą dla każdego związku jest zaufanie. To właśnie ono pozwala zbudować dojrzałą relację, która ma szansę przetrwać przez wiele lat i mimo prywatnych problemów. Zaufania na nowo nauczyć się muszą bohaterowie powieści Za każdym razem, nim zaczną próbować odtwarzać związek, który legł w gruzach.

Powieść Agaty Czykierdy-Grabowskiej, co oczywiste, nie ogranicza się jedynie do głównych bohaterów; autorka wprowadza także charakterystyczne postaci drugoplanowe, w tym brata Kamili, jej rodziców oraz przyjaciółkę, a także najbliższych Kamila. Wybór ten nie jest przypadkowy, bowiem to właśnie wśród przyjaciół i rodziny Kamila i Marcin poszukują zrozumienia i przynajmniej chwilowego wytchnienia od swoich problemów.

Za każdym razem to opowieść o młodych ludziach, jednak nie opowiada ona o problemach błahych czy płytkich. To powieść obyczajowa, która czytelnika czasem rozbawi, czasem zasmuci lub wzruszy, jednak z całą pewnością nie pozostawi nikogo obojętnym.

Kup książkę Za każdym razem

Zobacz opinie o książce Za każdym razem
Za każdym razem
Agata Czykierda-Grabowska ;
Słońce, wiatr i księżyc
Agata Czykierda-Grabowska0
Okładka ksiązki - Słońce, wiatr i księżyc

Kaja zawdzięcza Pawłowi życie jej brata. Pamiętne wakacje u dziadków na wsi są początkiem ich wielkiej przyjaźni, ale też próbą dojrzałości, ponieważ...

Wszystkie twoje marzenia
Agata Czykierda-Grabowska0
Okładka ksiązki - Wszystkie twoje marzenia

Kiedy Kamil poznaje Maję, ta planuje właśnie wrzucenie swojego starego opla do Wisły. Pełna energii i mająca ogromny apetyt na życie dziewczyna od początku...