Za każdym razem

Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: 2022-09-08

Tom 4 cyklu Pierwszy raz

I choćby runął nam cały świat, ja zawsze będę przy tobie…

Kamila i Marcin razem stawiają swoje pierwsze kroki w dorosłość – są nierozłączni, wiecznie siebie spragnieni i zakochani w sobie na zabój. Wydawać by się mogło, że sprzyja im cały wszechświat, a chyba wszyscy zazdroszczą im tego niezwykłego i dojrzałego związku. Kamila jednak od pewnego czasu wydaje się wycofana, nieco spięta, może smutna… Nie chce rozmawiać o swoim samopoczuciu z nikim aż do momentu, kiedy dowiaduje się o czymś, czego zupełnie nie brała pod uwagę, a co wywraca jej życie do góry nogami. A później przychodzi jeszcze jeden przełom…

Pochopne decyzje i niefortunne zbiegi okoliczności sprawiają, że młodzi ludzie coraz bardziej oddalają się od siebie, a wiszące nad nimi czarne chmury zwiastują wichurę, która może na dobre poplątać ich ścieżki. Czy będą potrafili odnaleźć drogę do siebie?

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Za każdym razem

Opinie o książce - Za każdym razem

„Czasami sami komplikujemy nasze uczucia, a po jakimś czasie dochodzimy do wniosku, że to wszystko było proste.”

Chcielibyśmy, by życie obdarowywało nas tylko miłymi wydarzeniami, radością i szczęściem. Nikt nie lubi kłopotów i zmartwień. Niestety, życie nie jest bajką, jak mówi przysłowie, lecz drogą, przez którą idziemy ucząc się na swoich błędach i doświadczeniach. Nie raz wystawiani jesteśmy na próbę, jakby życie chciało nam pokazać, ile jesteśmy warci i jacy jesteśmy naprawdę. Przed taką życiową próbą stanęli bohaterowie książki „Za każdym razem”, dla których dorosłość dopiero otwiera swoje podwoje. Oboje są pełni pomysłów, marzeń, planów na przyszłość, wierząc że razem dadzą sobie ze wszystkim radę.

Kamila i Marcin od dwóch lat tworzą parę i od początku połączyła ich bardzo silna więź. Ich miłość jest szczera, prawdziwa i pełna uniesień, także erotycznych. Wszystko robią razem i z optymizmem patrzą w przyszłość. Od jakiegoś czasu Marcin zauważa, że z jego dziewczyną dzieje się coś niedobrego. Jest często zamyślona, wycofana, milcząca, co kłóci się z jej energicznym temperamentem. Ona tłumi wszystko w sobie, aż w końcu za namową przyjaciółki, decyduje się pójść do lekarza. W tym momencie nie było zaskoczeniem, o co chodzi, gdyż ten epizod przebiega podobnie, jak w innych tego typu powieściach. Jednak ważne jest to, co dzieje się później, gdy w poukładane i szczęśliwe życie sympatycznej pary wkrada się codzienność i problemy.

„Za każdym razem” jest czwartą częścią cyklu „Pierwszy raz”, którego początek miał miejsce ponad cztery lata temu. Jednak to nie przeszkadzało mi w poznawaniu jej treści, gdyż każdy z tomów opowiada o innej parze bohaterów. Trochę na początku czułam się pogubiona, nie znając wcześniejszych wydarzeń, gdyż niektóre wątki łączą się ze sobą, ale autorka umiejętnie przypomina niektóre zdarzenia, więc nie powoduje to chaosu.

Autorka zastosowała w swojej powieści narrację naprzemienną, która pozwala na lepsze wniknięcie w umysły bohaterów. Szkoda tylko, że nie zastosowała wyraźnego zaznaczenia, kto w danym rozdziale opowiada o sobie. Domyśliłam się tego, oczywiście, po formie osobowej i po przyzwyczajeniu się do takiej konstrukcji fabuły nie miałam problemów z rozpoznaniem narratora. Jednak miło by było, gdybym nie musiała przerywać czytania, by zorientować się, czyje przeżycie aktualnie poznaję.

Początkowo wszystko przebiega spokojnie, bez fajerwerków, nawet monotonnie, gdyż obserwujemy wspólne życie głównych bohaterów, którzy w najbliższych planach mają ślub Pawła i Sary. Ich historia była zawarta w drugim tomie cyklu pt.: „Stand by me” i teraz możemy śledzić ich dalsze losy, dziejące się w tle obecnej historii. Kamila i Marcin wspominają czasami wcześniejsze zdarzenia, więc mamy możliwość poznania niektórych epizodów z ich przeszłości. Bardziej dynamicznie i ciekawie robi się w momencie, gdy w związek wkradają się problemy.

„Za każdym razem” to piękna opowieść o miłości, walce o niej, ale też walce z depresją, żalem do samej siebie i pogodzenie się z tym, co niesie los. Uważam, że Marcin doskonale zdał egzamin z życia, gdyż był gotowy wspierać swoją ukochaną w trudnych chwilach. Gorzej wypadła Kamila, która tak bardzo zapadła się w swoim cierpieniu, że nie widzi wszystkiego we właściwym świetle. Nie pomagają jej przypadkowe zdarzenia, jakie mają miejsce w ich życiu, które z zewnątrz wyglądają zupełnie inaczej, niż dzieje się faktycznie. Kamila sama sobie robi krzywdę i przez swój stan umysłu widzi wszystko inaczej. Nie daje szansy Marcinowi, wyciąga zbyt pochopne wnioski, a przez to sama coraz bardziej cierpi. Pod tym względem mnie irytowała, mimo że doskonale rozumiałam jej ból, cierpienie i smutek, ale kompletnie nie popierałam jej zachowania względem ukochanego chłopaka.

Autorka swoją opowieścią ukazuje blaski i cienie życia, zwracając uwagę na to, że związek dwojga osób powinien opierać się na dobrej komunikacji i wspólnym przechodzeniu kryzysu. Życie bowiem nie składa się tylko z dobrych chwil, lecz potrafi nie raz skutecznie potargać naszymi emocjami. Nie jest trudno cieszyć się każdym dniem, gdy wszystko układa się po naszej myśli, jednak prawdziwy egzamin przychodzi wtedy, gdy zbierają się ciemne chmury. W trudnych momentach zawsze dobrze jest mieć obok siebie kogoś, kto nas wesprze, pocieszy, przytuli i będzie z nami bez względu na wszystko. Razem po prostu łatwiej jest przetrwać nawet najbardziej gwałtowną burzę.

Książkę przeczytałam, dzięki wydawnictwu Novae Res

Avatar użytkownika - booksinpink
booksinpink
Przeczytane:2022-09-18,

„Za każdym razem” Agata Czykierda-Grabowska

Dziękuję za egzemplarz do recenzji @wydawnictwo_novaeres

Marcin i Kamila to para idealna, kochają się, rozumieją się bez słów, a wszystko inne wydaje się być bezproblemowe. Para powoli wkraczająca w swoje dorosłe życie m wrażenie, że wszystko idzie po ich myśli, dopóki Kamila nie zaczyna zachowywać się inaczej. Wyczuwający tajemnice i dziwne napięcie Marcin zaczyna się martwić, a to nie pomaga w rozwikłaniu dziwnego problemu w ich relacji. Brak wzajemnego wyjaśnienia problemu sprawia, że ich związek nie jest już tak idealny.

Moja ocena to 9/10.

To jak ta książka mnie wciągnęła… Nie byłam wstanie stwierdzić, co tak bardzo przekonało mnie do historii, ale po czasie jestem w stanie stwierdzić, że była to wszechobecna prawdziwość. Na wstępie pomiędzy teraźniejszymi wydarzeniami poznajemy ich początki, które są unikatowe i przedstawione w naprawdę świetnie budujący napięcie sposób. Wspaniale czyta się o ludziach, którzy pokonują bariery, dogadują się, a miedzy nimi nie znika początkowy ogień. Autorka pokazuje nam ich relacje z każdej strony, szczególnie podczas kryzysowych sytuacji. Nie ma tutaj miejsca na nierozszyfrowane uczucia, bohaterowie są prawdziwi i nic mnie nie przytłaczało, mimo że naprawdę książka jest pełna emocji.

Kamila i Marcin zostali nam pokazani w każdej sytuacji, która mogła zdarzyć się w ich życiu. Wzloty i upadki są codziennością w życiu każdego z nas i autorka nam to wspaniale przedstawiła. Ciężkie chwile w ich życiu zostały przestawione niesamowicie realistycznie i życiowo, co tylko zbliża do bohaterów.

Jak wiecie uwielbiam zaczynać serię od środka, lecz tym razem zaczęłam od końca i jestem na maksa podekscytowana, aby przeczytać każdą poprzednią oraz kolejną.

Avatar użytkownika - bookaholic-in-me
bookaholic-in-me
Przeczytane:2022-09-18, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
W życiu nic nie jest nam dane raz na zawsze. Zdrowie, przyjaźń, dobrobyt, szczęście, a także- a może przede wszystkim- miłość. Choć gdy znajdujemy się w stanie zakochania, motyle fruwają w brzuchu, a ukochana osoba przysłania cały świat, trudno sobie wyobrazić, że kiedyś ta relacja może ulec zmianie. Lecz los nieustannie wystawia nas na próby, podobnie też robi z uczuciem między dwojgiem ludzi. Trudne sytuacje, druzgocące decyzje, błędne zachowania i bolesne słowa, których nie można cofnąć, a także zwykła, szara codzienność- to wszystko sprawia, że nawet najpiękniejszy związek może dotknąć kryzys. Lecz co zrobić by go przezwyciężyć, gdy sama miłość to już zbyt mało? Kamilę i Marcina połączyło uczucie, którego kompletnie się nie spodziewali. Przypadkowe spotkanie, randka, od której trudno było cokolwiek oczekiwać- takie były ich początki. I nagle z dnia na dzień stali się wręcz nierozłączni, łaknący swojej obecności, rozumiejący się doskonale i zgrani na wszystkich istotnych płaszczyznach. Choć miłość przyszła szybko i w dodatku w młodym wieku, to oni zawsze byli jej pewni. I choć gdy ich poznajemy są już razem dwa lata, to jeśli chodzi o ich uczucia względem siebie nie zmieniło się kompletnie nic. Jako para są wręcz idealni i patrząc na nich z boku można im jedynie zazdrościć ale także ich podziwiać. Problem w tym, że dotąd nie zmagali się z większymi życiowymi przeszkodami oprócz codziennych spraw. Jak się zachowają gdy ich wspólny świat wywróci się do góry nogami?

"Za każdym razem" to piękna, emocjonalna i niesamowicie wciągająca książka. Im dalej brniemy przez fabułę, tym trudniej ją odłożyć, a ona wyzwala w nas całe mnóstwo uczuć. To jedna z tych pozycji, która powoli wciąga nas w swoje sidła, a z każdym rozdziałem jest coraz lepsza. Porusza niezwykle istotny temat związków, idealnie kontrastując jak wszystko może się zmienić w mgnieniu oka, a niepotrzebne domysły jedynie pogorszą sytuację. Autorka w znakomity sposób przypomina, że nie ma nic ważniejszego w relacjach międzyludzkich jak szczera rozmowa ale także bezwarunkowe wsparcie. Za pomocą bohaterów mamy okazję ujrzeć, jak łatwo i szybko można stracić coś cennego, co nieczęsto się zdarza. Jak braki w komunikacji, nietrafione i pochopne decyzje oraz tłumiona rozpacz mogą mieć dalekosiężne skutki. Postaci ukazują jak trudne wydarzenia mogą człowieka złamać, jednak najcenniejszym lekarstwem na poranioną duszę jest nie tylko czas ale i obecność bliskich osób. W piękny sposób zostaje tu także wskazana siła przyjaźni, mocnej ale i szczerej, pełnej zrozumienia ale i gotowej wstrząsnąć w odpowiednim momencie. To także opowieść o tym jak trudno czasem odbudować świat po tym, jak z dnia na dzień runął w gruzach, lecz daje nadzieję, że przy odrobinie dobrej woli i morzu otaczającej miłości, wszystko jest możliwe. Świetnie napisana i poruszająca do głębi, godna polecenia propozycja wydawnicza.

Avatar użytkownika - izabela81
izabela81
Przeczytane:2022-09-15, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2022,

"Za każdym razem" jest czwartym tomem cyklu Pierwszy raz. Każdą z części można czytać niezależnie od siebie, gdyż dotyczą innej pary bohaterów. Jednakże jeśli znacie poprzednie tomy, zauważycie że Kamila i Marcin pojawiali się tam jako postacie drugiego planu.

Agata Czykierda-Grabowska jest jedną z tych autorek, która opisywaną historią potrafi trafić wprost do serca czytelnika. Uczucia, jakie towarzyszą bohaterom można poczuć całym sobą.

Pewnie znacie to uczucie kiedy dwoje osób nie może bez siebie żyć? Takie wręcz uzależnienie od siebie, zaborczość, ból rozstania na zbyt długo? Tego doświadczają Kamila i Marcin. I mimo iż bardzo się kochają, to widzimy, że czasem miłość to za mało, kiedy dopada nas proza życia. Trzeba być gotowym na to, że związek to nie tylko trzymanie się za rączki, słodkie buziaki i wszechogarniające szczęście. To wiele prób, wyzwań i niespodzianek, jakim będzie poddawać nas życie. A wiązać się z tym będzie ból, żal, łzy, niepewność. Kolejny raz przekonujemy się jak istotne jest wzajemne zaufanie i wsparcie, bez których nie przetrwa żaden związek.

"Najtrudniej zawsze wybaczyć samemu sobie, ale bez tego nie ma wybaczenia dla innych (...)"

Autorka stworzyła historię pełną emocji, romantyzmu, ale w żaden sposób nie przesłodzoną. Wszystko ma tu odpowiednie proporcje. Liczne retrospekcje z przeszłości pozwalają nam bliżej poznać i zrozumieć bohaterów, ich charaktery, decyzje, wątpliwości. Z kolei sceny miłosne, doprawione wyczuwalnym pożądaniem, jak zwykle utrzymane są w dobrym smaku.

"Spojrzeliśmy w górę, ale żadne z nas się nie ruszyło. Nie było na świecie innego miejsca, w którym wolałbym teraz być, niż ta trwa przy naszej ławce. Przemoczony do suchej nitki, ale z uczuciem, że zaczynam znowu żyć."

"Za każdym razem" to romantyczna powieść o trudnej miłości, niełatwych wyborach, wybaczeniu sobie oraz życiowych zmianach, do których trzeba dojrzeć. Ale to przede wszystkim książka o ważnym społecznym temacie, jaki się tu pojawia. Jednak nic więcej nie zdradzę... Polecam goraco!

Sezon na lisa
Agata Czykierda-Grabowska0
Okładka ksiązki - Sezon na lisa

Sezon na lisa to ostatni tom romantycznej i emocjonującej trylogii Agaty Czykierdy-Grabowskiej.Paula rozpoczyna pracę w mazurskim pensjonacie Lisia Dolina...

Jak oddech
Agata Czykierda-Grabowska0
Okładka ksiązki - Jak oddech

Jak oddech, wyczekiwana kontynuacja bestsellerowej powieści Jak powietrze to historia o gorącym uczuciu, które rodzi się w najmniej spodziewanym przez...

Więcej niż zło
Ewelina Stefańska