Recenzja książki: Za każdym razem

Recenzuje: Mirosław Kalinowski

Czasem nawet w związkach idealnych pojawiają się kłopoty. Jednak czy siła prawdziwego i szczerego uczucia jest w stanie je przezwyciężyć? Na to pytanie odpowiedzi szukają bohaterowie najnowszej powieści Agaty Czykierdy-Grabowskiej Za każdym razem.

W czwartym tomie cyklu Pierwszy raz autorka skupia się na losach Kamili i Marcina, dotąd niezwykle udanej pary, której przyszłość kształtowała się jak popularny frazes z bajki: żyli długo i szczęśliwie. Chociaż oboje pochodzili z zupełnie różnych światów, przed laty połączyło ich prawdziwe uczucie. W ciągu kolejnych lat para umacniała swój związek, a jednocześnie rozpoczęła życie na własny rachunek w Warszawie.

Jedno wydarzenie zmienia jednak dotychczasową sielankę. Kamila powoli coraz bardziej odsuwa od siebie Marcina. Przestając rozmawiać z partnerem, nie dzieli się z nim swoimi problemami, co dodatkowo frustruje próbującego jej pomóc Marcina. Pojawiające się między nimi napięcie przeradza się w konflikt, który dodatkowo zaogniony zostaje przez kilka niefortunnych sytuacji. Czy związek Kamili i Marcina da się jeszcze uratować?

Najnowsza powieści obyczajowa Agaty Czykierdy-Grabowskiej to poruszając historia o ludziach, którzy – mimo młodego wieku – doświadczają ogromnej straty i muszą się z nią pogodzić. Agata Czykierda-Grabowska nie bagatelizuje problemu, o którym opowiada w nowym tomie serii Pierwszy raz.

To, co istotne, to fakt, że w Za każdym razem autorka za sprawą narracji pierwszoosobowej oddaje głos obojgu bohaterom. W kolejnych rozdziałach zdarzenia z życia pary poznajemy naprzemiennie z perspektywy Kamili i Marcina. Tym samym autorka pokazuje, że ból, który gromadzi się wokół Kamili, obecny jest także w życiu towarzyszącego jej Marcina.

W swojej powieści autorka pisze także o istotnym wpływie pomocy psychologicznej w radzeniu sobie z traumatycznymi wydarzeniami. Fabuła powieści Za każdym razem pokazuje, że choć przed korzystaniem z pomocy psychologa czy terapeuty w niektórych sytuacjach możemy czuć ogromny opór, to ostatecznie regularna rozmowa w bezpiecznej przestrzeni może przynieść nam ulgę. Jednocześnie autorka podkreśla, że to właśnie my sami musimy poczuć potrzebę rozmowy z psychoterapeutą, zatem wszelkie próby zmuszenia bliskiej osoby do wizyty u specjalisty mogą przynieść odwrotny od zamierzonego skutek.

W powieści Za każdym razem czytelnicy mogą obserwować powolne zmiany, jakie zachodzą w związku Marcina i Kamili. Pozornie oparta na solidnych fundamentach relacja zaczyna się rozpadać, gdy w związku pojawiają się pierwsze bardzo poważne problemy. Trudne wydarzenia, zamiast zbliżyć, oddalają od siebie partnerów, co prowadzi do kryzysu w ich relacji.

Agata Czykierda-Grabowska w swojej powieści słusznie wskazuje także, że podstawą dla każdego związku jest zaufanie. To właśnie ono pozwala zbudować dojrzałą relację, która ma szansę przetrwać przez wiele lat i mimo prywatnych problemów. Zaufania na nowo nauczyć się muszą bohaterowie powieści Za każdym razem, nim zaczną próbować odtwarzać związek, który legł w gruzach.

Powieść Agaty Czykierdy-Grabowskiej, co oczywiste, nie ogranicza się jedynie do głównych bohaterów; autorka wprowadza także charakterystyczne postaci drugoplanowe, w tym brata Kamili, jej rodziców oraz przyjaciółkę, a także najbliższych Kamila. Wybór ten nie jest przypadkowy, bowiem to właśnie wśród przyjaciół i rodziny Kamila i Marcin poszukują zrozumienia i przynajmniej chwilowego wytchnienia od swoich problemów.

Za każdym razem to opowieść o młodych ludziach, jednak nie opowiada ona o problemach błahych czy płytkich. To powieść obyczajowa, która czytelnika czasem rozbawi, czasem zasmuci lub wzruszy, jednak z całą pewnością nie pozostawi nikogo obojętnym.

Tagi:

Kup książkę Za każdym razem

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Za każdym razem
Książka
Za każdym razem
Agata Czykierda-Grabowska ;
Inne książki autora
Adam
Agata Czykierda-Grabowska0
Okładka ksiązki - Adam

Adam nie zaznał w życiu szczęścia. Po trudnym dzieciństwie i tragicznej śmierci matki trafił do domu tymczasowego, żeby doczekać osiemnastych urodzin....

Felicja znaczy szczęście
Agata Czykierda-Grabowska0
Okładka ksiązki - Felicja znaczy szczęście

Czy dziewczynka, dzięki której poznałeś smak piasku z piaskownicy, może okazać się kobietą twojego życia? Czy chłopiec, który za wszelką cenę próbował...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Więcej niż zło
Ewelina Stefańska
Więcej niż zło
Dlaczego mnie zabiłaś?
Andrzej Marek Grabowski
Dlaczego mnie zabiłaś?
Znajda
Katarzyna Kielecka
Znajda
Noc sów. Opowieści z lasu
Jacek Karczewski
Noc sów. Opowieści z lasu
Las znikających gwiazd
Kristin Harmel
Las znikających gwiazd
Gorath. Uderz pierwszy
Janusz Stankiewicz
Gorath. Uderz pierwszy
Kacper
Gabriela Gargaś ;
Kacper
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy