Recenzja książki: Zamknij oczy, otwórz serce! Medytacje chrześcijańskie dla młodzieży

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Doskonale rozwinięte w duchowości Wschodu techniki medytacyjne mają na celu poprawę zdrowia fizycznego i samopoczucia psychicznego, osiągnięcie pełnej kontroli nad swoim ciałem oraz umysłem, a także przezwyciężenie lęku przed nieuniknioną śmiercią. Elementy medytacji można również zauważyć w chrześcijaństwie, o czym szybko przekona się czytelnik sięgający po propozycję Wydawnictwa Jedność. Zamknij oczy, otwórz serce! to Medytacje chrześcijańskie dla młodzieży, uświadamiające prawdę skrytą w mądrości Antoine de Saint-Exupery'ego: Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu. A ta, jak wiadomo, ma swoje uzasadnienie w życiu.

Całość została podzielona na dwanaście rozdziałów. Każdemu z nich przyporządkowano jednego świętego bądź błogosławionego z przestrzeni wieków (od Franciszka z Asyżu do Jana Pawła II). Schematyczny układ zawiera stałe elementy: tytuł odzwierciedlający życiowe idee danego świętego, opatrzone jednozdaniowym uzasadnieniem polecenie wprowadzające (Uczyń piękny znak krzyża…), poprzedzone słowami Zamknij oczy. Wyobraź sobie… barwne opowiadanie, komentarz podsumowujący oraz modlitwa końcowa. Zastosowany przez autorów układ schematyczny jest celowy, dzięki niemu bowiem czytelnikowi łatwiej będzie rozpocząć praktykę medytacyjną, coraz bardziej się wgłębiać oraz w niej wytrwać, natomiast wymienieni święci i błogosławieni Kościoła katolickiego przenoszą medytującego na drogę kontemplacyjnych refleksji.

Publikacja Wydawnictwa Jedność jest łatwa w odbiorze. Jasne polecenia „Uczyń znak krzyża”, „Zamknij oczy”, „Nie otwieraj oczu”, „Pomyśl”, „Rozmyślaj”, „Wyobraź sobie” ułatwiają zanurzenie się w głębi własnego serca, gdzie medytujący ma okazję usłyszeć Boga przemawiającego do człowieka. Przykład życia zaprezentowanych w lekturze świętych stanowi dla czytelnika nie tylko umocnienie w wierze, ale również zachętę do modlitwy, ufności, wdzięczności, radości, skupienia, słuchania, pełnienia uczynków miłości oraz ofiarowania Chrystusowi wszystkich swoich wysiłków. Refleksyjną treść (Dominique Poussielgue-Pérot, Moineau Flore) obrazują miłe dla oka, kolorowe ilustracje autorstwa Leiry Salaberrii, a wyśrodkowany tekst wraz z mnóstwem elementów graficznych na poszczególnych stronach czyni odbiór jeszcze łatwiejszym. Detalem wspomagającym jest zamieszczona we wstępie ogólna charakterystyka medytacji, a także dołączona do książki płyta CD oraz kod QR, który wystarczy zeskanować, by pobrać medytacje na własny nośnik. Twarda okładka i duży format to dodatkowe atuty publikacji.

Po książkę Zamknij oczy, otwórz serce! Medytacje chrześcijańskie dla młodzieży z chęcią sięgną katecheci uczniów starszych klas szkoły podstawowej oraz szkół średnich: jej treść pomoże im zachęcić młodzież do podjęcia praktyk medytacyjnych.

Kup książkę Zamknij oczy, otwórz serce! Medytacje chrześcijańskie dla młodzieży

Zobacz opinie o książce Zamknij oczy, otwórz serce! Medytacje chrześcijańskie dla młodzieży