Zdjęcie - Barbara Gawryluk

Barbara Gawryluk


Barbara Gawryluk jest autorką książek dla młodych czytelników, dziennikarką, dokonuje także przekładów książek dla dzieci z języka szwedzkiego na polski.

Barbara Gawryluk - biografia, życie i twórczość

Barbara Gawryluk jest absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie studiowała filologię szwedzką. Od roku 1992 związana jest z Radiem Kraków, gdzie pracuje jako dziennikarka, prowadząc programy o książkach, a także kierowaną do młodych słuchaczy audycję „Alfabet". 

Największą popularność przyniosły jej jednak książki dla dzieci. Otrzymała wyróżnienie polskiej sekcji IBBY za książkę Dżok. Legenda o psiej wierności w 2007 roku. Zuzanka z pistacjowego domu przyniosła jej Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego. Wyróżniano ją często za popularyzację czytelnictwa wśród młodych ludzi. Publikacja Mali bohaterowie przyniosła jej nagrodę 112 Award.

Jako tłumaczka Barbara Gawryluk znana jest z przekładu serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Otrzymała Krzyż Kawalerski klasy I Orderu Gwiazdy Polarnej za upowszechnianie szwedzkiej kultury w Polsce. 

W 2022 roku ukazała się jej książka Moc Amelki, poświęcona małej dziewczynce, która zasłynęła wykonaniem piosenki Mam tę moc z filmu Kraina lodu w ukraińskim schronie. 

Barbara Gawryluk - twórczość

Barbara Gawryluk - wiadomości

Cytaty Autora

Ty słyszysz co ja mówię? Sama nie mogę w to uwierzyć. Będzie dobrze Natalko" - tak mi mówili. I chyba jest już dobrze!


Więcej

dziecko musi mieć w otoczeniu ludzi czytających. Już maluchom należy pokazywać książki, to nie może być obcy przedmiot, a litery nie mogą być tajemniczymi znakami. Książka musi być w zasięgu wzroku, najlepiej jeśli jest w rękach rodzica.


Więcej
Dodaj cytat tego autora
Reklamy