Dziecko w świecie gier – Nagroda Koziołka dla „Już, już!" Katarzyny Wasilkowskiej

Data: 2022-10-18 13:15:54 Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

Znakomita książka Katarzyny Wasilkowskiej Już, już! została doceniona przez czytelników i krytyków. Otrzymała właśnie pierwszą nagrodę w Konkursie Literackim im. Kornela Makuszyńskiego. Na tegoroczną edycję konkursu nadesłane zostały opowieści o różnego rodzaju kryzysach, ale takich, które dzięki solidarności, trosce, sprawczości i nadziei można pokonać – pisze przewodnicząca jury Małgorzata Wójcik-Dudek.

Taka jest też powieść Katarzyny Wasilkowskiej. To zaangażowany tekst o problemach ludzi bardzo młodych i wrażliwych, którzy zanurzeni w świecie cyberprzestrzeni, najnowszych technologii i powszechnej komputeryzacji narażają swoje życie psychiczne i osobowość, byle tylko móc grać czy spędzać czas w wirtualnym świecie. 

Obrazek w treści Dziecko w świecie gier – Nagroda Koziołka dla „Już, już!" Katarzyny Wasilkowskiej [jpg]

Lula to prymuska. Świetnie się uczy, nie zaniedbuje obowiązków, a przy tym jest miła, życzliwa i ma tak sprytne palce, że chyba zostanie rzeźbiarką. Niestety, na jej drodze staje bestia – gra komputerowa. Zagrożenie, o którym nadal nie rozmawiamy z dziećmi. Potężne uzależnienie porównywane do podawania dzieciom narkotyków.

Twórczość Katarzyny Wasilkowskiej cechuje głębokie zrozumienie psychiki dziecka. Wiarygodnie nakreśla osobowości bohaterów, pisze prosto, bezpośrednio, bez patosu. Młodzież i dorośli doceniają jej niebanalny humor i niepowtarzalny styl. Za swoją twórczość otrzymała wiele nagród i wyróżnień. 

– Tworzę dla dzieci i młodzieży, ale czy wiek ma tu szczególne znaczenie? Wątpię, żeby konieczne były takie podziały. Moje książki są dla każdego, komu z nimi po drodze – mówi o sobie Katarzyna Wasilkowska.

Powieść Już, już! napisana została przystępnym językiem. Autorka doskonale zna temat uzależnień i środowisko nastolatków. Opowiada poruszającą historię, w której najstraszniejsze jest to, że dzieje się ona naprawdę. Książka inspirowana jest bowiem historią polskiego dziecka, które przestało odróżniać fikcję od rzeczywistości, zanurzając się bez reszty w grze komputerowej.

– Genialnie ujęte zostało przez autorkę odczuwanie fenomenu FOMO (Fear of Missing Out), oznaczającego obawę gracza przed przegapieniem czegoś, co dzieje się w grze. Na uwagę zasługuje również prezentacja mechanizmu działania awataru jako alter ego gracza. Autorka doskonale prezentuje schemat oddziaływania gry na znajdujący się w mózgu ośrodek kary i nagrody, który stymulowany jest w grze poprzez gratyfikację – kryształami, wyższym poziomem, które powiązane są z innymi dodatki oraz płatnym kontem premium. Należy również uwypuklić przesłanie wynikające z treści, a mające oparcie w badaniach naukowych, mówiące, iż ilość czasu spędzanego na graniu nie jest predyktorem zaburzenia – podkreśla Igor Wiśniewski, psycholog dziecięcy

Wydawnictwo Literatura w dwudziestodziewięcioletniej historii Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego otrzymało dziewięć pierwszych nagród, sześć wyróżnień i kilkanaście nominacji.

Jest bez wątpienia rekordzistą!

Nagrodzone książki to: Grzegorza Kasdepke Kacperiada, Agnieszki Tyszki Róże w garażu, Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel Florka. Z pamiętnika ryjówki oraz Florka. Listy do Józefiny, Barbary Gawryluk Zuzanka z pistacjowego domu, Pawła Beręsewicza Tajemnica człowieka z blizną, Renaty Piątkowskiej Wieloryb, Katarzyny Ryrych O Stephenie Hawkingu, Czarnej Dziurze i Myszach Podpodłogowych, Zuzanny Orlińskiej Stary Noe.

Wyróżnienia zaś to: Doroty Combrzyńskiej-Nogali Syberyjskie przygody Chmurki, Katarzyny Wasilkowskiej Kobra, Joanny Jagiełło Urodziny, Krzysztofa Kochańskiego Selfie ze Stolemem, Olgi Masiuk Lenka, Fryderyk i podróże, Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel Kamienica.   

Powieść Już, już! kupicie w popularnych księgarniach internetowych: 

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Już, już!
Katarzyna Wasilkowska0
Okładka książki - Już, już!

Lula to prawdziwa prymuska, świetnie się uczy, nie zaniedbuje obowiązków, a przy tym jest miła, życzliwa i ma tak sprytne palce, że chyba zostanie...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Recenzje miesiąca
Spotkamy się we śnie
Jolanta Kosowska; Marta Jednachowska
Spotkamy się we śnie
Cicha noc
Jolanta Kosowska
Cicha noc
Ulica Pazurkowa. Zaklinacz kotów
Aleksandra Struska-Musiał ;
Ulica Pazurkowa. Zaklinacz kotów
Zbój
Joanna Jagiełło
Zbój
Negocjatorka
Małgorzata Łatka ;
Negocjatorka
Kocioł. Pierwszy astroMIAUta
Marta Rydz-Domańska
Kocioł. Pierwszy astroMIAUta
Nigdy przenigdy...
Emilia Jachimczyk
Nigdy przenigdy...
A na niebie blask od gwiazd. Opowieści na Boże Narodzenie
Beata Agopsowicz ; Renata Czerwińska ; Daria Kaszubowska ; Małgorzata Lis ; Emilia Litwinko ; Magdalena Mikutel ; Natalia Przeździk ; Katarzyna Targosz
A na niebie blask od gwiazd. Opowieści na Boże Narodzenie
Księżyc nad Vajont. Echo
Katarzyna Kielecka
Księżyc nad Vajont. Echo
Pokaż wszystkie recenzje