Zdjęcie - Terry Pratchett

Terry Pratchett


Terry Pratchett to brytyjski pisarz, autor powieści fantasy z dużą dozą poczucia humoru. Twórca powieściowego cyklu Świat Dysku.

Terry Pratchett - biografia, życie i twórczość

Terry Pratchett urodził się 28 kwietnia 1948 roku w wiosce Forty Green (obecnie - część Beaconsfield, Buckinghamshire). Mieszka na zachodzie kraju z żoną Lyn i córką Rhianną. Swój czas dzieli na pisanie nowych książek i udzielanie odpowiedzi na maile.
Żyje w stałym lęku, że ktoś odkryje jak wielką przyjemność sprawia mu pisanie i zacznie piętrzyć przeszkody. Wybrał zawód dziennikarza by móc pracować w domu, unikając fatalnych dojazdów. Udało mu się uniknąć wielu naprawdę interesujących prac, jakie inni autorzy umieszczają w swych biografiach, by wyglądały bardziej intrygująco.

Pewnego dnia 1965 roku zaczął pracować jako dziennikarz. Swoje pierwsze doświadczenie dziennikarskie przeżył trzy godziny później, były to "zwłoki" jakiegoś nieszczęśnika (praktyka w pracy miała duże znaczenie w tamtych latach). Po przejściu przez wszystkie możliwe etapy pracy w prowincjonalnej gazecie, oprócz może relacji z meczy piłki nożnej w niedzielne popołudnia rozpoczął "karierę" w Central Electricity Generating Board jako rzecznik prasowy. Było to tuż przed awarią w elektrowni jądrowej Three Mile Island, co ukazuje jego bezbłędne wyczucie czasu. Mógłby napisać książkę o swych przeżyciach i doświadczeniach gdyby był pewien, że ktokolwiek w nie uwierzy. Wszystko skończyło się w 1987 roku , gdy stało się oczywiste, że seria książek o Świecie Dysku jest dużo bardziej fascynująca niż rzeczywista praca. Przy tej okazji został oskarżony o... powieściopisarstwo. Mówi, że pisanie jest największą frajdą jaką można sprawić sobie samemu.
Jego hobby to mięsożerne rośliny (sam dowodzi, że są one tak naprawdę insektożerne) Mówi, że są dużo mniej interesujące niż się ludziom wydaje. Chciałby, by ludzie kupowali mu banany, (wie, że ludzie nie czytają biografii autora, ale być może warto spróbować...)
Usiłuje nakłonić komputery, by robiły rzeczy, jakich nigdy nie zamierzały robić. Czuje że świat mógłby w większym stopniu wykorzystywać... orangutany.

Pierwsze opowiadanie napisał dla szkolnej gazetki. Nosiło ono tytuł "The Hades Business". Dostał za nie 10 punktów na 10 możliwych! Było to jego pierwsze 10 na 10, nie licząc rysunku, przedstawiającego w opinii jego nauczyciela dwa walczące dinozaury. Na tym cała sprawa mogłaby się zakończyć, gdyby nie fakt, że jego wychowawca umieścił pod opowiadaniem krótkie post scriptum , w którym oświadczył, że nie pochwala "moralnego wydźwięku" tej historii. Magazyn po ukazaniu się, został wysprzedany w ciągu 15 minut. Terry nauczył się czegoś bardzo ważnego: to samo opowiadanie może zarówno rozwścieczyć wrogów jaki i uszczęśliwić przyjaciół. "The Hades business" zostało przepisane na maszynie przez jego ciotkę i sprzedane magazynowi "Science Fantasy". Za uzyskane pieniądze Terry kupił maszynę do pisania. Matka wynagradzając jego wysiłki, opłaciła lekcje pisania na maszynie. W taki oto sposób Terry znalazł się na nowej drodze życia...

Terry Pratchett - twórczość

Terry Pratchett - wiadomości

Lista fanów

przesuń
Użytkownik Kiedy został fanem
riviera24 2018-10-05 13:10:44
lucter 2018-11-04 12:37:09
madziq 2019-03-03 00:08:59
Cytaty Autora

- W takim razie mam dla ciebie prezent - odparł sir Harry. - Jestem ci winien dolara za misie-kupisie, a mały Lejek z pewnością zostawił mi tu kilka prezentów, więc proszę. Ten przycisk do papieru jest wyjątkowy. Nazywają je Perłami Chodników; poprosiłem młodego Dereka Prousta, by jedną dla mnie zrobił. 

Wręczył Geoffreyowi idealna replikę małej białej psiej kupki, w którą wetknięty był duży złoty dolar.


Więcej

Znam się na piosenkach ludowych. Ha! Wydaje ci się, że słuchasz miłej piosenki o... o kukułkach, skrzypach, słowikach i czym tam jeszcze, a potem nagle okazuje się, że są o... o czymś całkiem innym [...]. Nie wolno ufać ludowym piosenkom. Zawsze człowieka oszukają.


Więcej
Wszystkie cytaty tego autora Dodaj cytat tego autora
Reklamy