Panowie i damy

Tom 14 cyklu Świat Dysku

Trzy wiedźmy wróciły do domu z wyprawy czarownic. Królestwo przez ten czas przyzwyczaiło się do nowego władcy, on do królestwa też. Nagle widmo strachu i nieporządku zawisa nad Lancre, uwaga - elfy! Wcale nie są miłe i przyjazne, tylko wredne, piękne i wredne.

Informacje dodatkowe o Panowie i damy:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2021-10-26
Tytuł oryginału: Lords and Ladies
Język oryginału: Angielski
Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa

Kup książkę Panowie i damy

Panowie i damy - opinie o książce

Avatar użytkownika - Mal
Mal
Przeczytane:2009-08-06, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,

Noszą wiele imion. Każde z nich dokładnie je opisuje, jednak... nie do końca. Wieśniacy z Lancre już zapomnieli, czemu wieszali podkowę na drzwiach, dla nich to tylko ludowa tradycja. Wszystko zatarło się w mroku dziejów i nikt, oprócz czarownic, nie pamięta już jak to było za dawnych dni.

Promieniści, Panowie i Damy. Zwane też słowem, którego lepiej nie wymawiać. A na ich czele Królowa, ale przez duże K, nie to co królowa Magrat, która po przyjeździe z wyprawy dowiaduje się, że ma poślubić króla i to bez gadania. Króla, który sprowadza książki o miłości z Ankh-Morpork, a także o uprawie fasoli i (niechcący) o sztukach walki.

Oj, czarownice się namęczą, gdy głupie młódki otworzą krąg.

Jak zwykle cykl o wiedźmach - klasa sama w sobie. Babcia Weatherwax jak zawsze opanowana i zabójcza, niania Ogg, moja osobista ulubienica, doskonale miesza w kotle wydarzeń, a Magrat Garlick odkrywa bojowego ducha, gdzieś w odmętach zbrojowni. To przez ten wpływ starożytnych królowych, które nie chodzą w skomplikowanych sukniach.

Co mi się naprawdę bardzo podoba w tej książce to podejście do elfów. Takie... brytyjskie, stare niczym podania sprzed wieków, kiedy jeszcze skrzaty nawiedzały ludzkie siedziby i kwasiły mleko w dzbankach. Elfy Pratchetta to okrutne, bawiące się ludźmi byty, które uważają się za istoty wyższe. A ja takie elfy kocham i ubóstwiam i mogłabym czytać o nich cały czas (a myślałam już, że pozostał mi tylko i jedynie "Jonathan Strange i Pan Norrell"). Zatańczycie ze mną? Mam waszych przyjaciół.

Warta wspomnienia jest sprawa młodości Babci. Ta z pozoru zimna, kamienna stara wiedźma, której boi się praktycznie każdy, wie doskonale, co to znaczy miłość. Sam Mustrum Ridcully był jej wybrankiem - magia wiedźm, złączona z wiedzą magów, mogła wywołać prawdziwe trzęsienie ziemi. I tak smutno się trochę robi na duszy, gdy pomyśli się, jak mogłaby wyglądać ta miłość Ridcully'ego i Babci. Nawet im. To nostalgiczna podróż w przeszłość, którą Babcia przechodzi zwycięsko.

Miło też popatrzyć sobie na Myślaka, który stara się wytłumaczyć Nadrektorowi teorię światów równoległych. Jak mógł ten wredny Mustrum z innej rzeczywistości nie pomyśleć nawet o nim, gdy wyprawiał swój ślub? Zasługuje na wszelkie zło, jakie go spotka!

Jestem prawie pewna - w tym wypadku "prawie" nie sprawia wielkiej różnicy - że jest to jedna z moich ulubionych książek - nie tylko tych o Dysku, ale także spośród całej skarbnicy literatury światowej. Byłam nią zachwycona podczas pierwszej lektury i jestem zachwycona przy dziesiątym razie, nawet jeśli można powiedzieć, że znam treść na pamięć i żadna zagrywka elfów nie jest mi obca.

"Panowie i damy" tchną niebezpieczeństwem i wrednym pięknem magii; ona tam jest, wpleciona między zdania. Wystarczy pomiędzy nie sięgnąć... i zatracić się w zaklęciu, wprost spod smukłych palców czarownego ludu. Uśmiechając się co jakiś czas, pomimo tego, że glamour elfów jest raczej bolesny.

Avatar użytkownika - mysilicielka
mysilicielka
Przeczytane:2023-02-11, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2023,

Powieść miała swoje momenty, trafne cytaty, ciekawe spojrzenie na elfy i Nianię Ogg w najlepszej formie, ale ogólnie rzecz biorąc... Trochę meh. Myśli ulatywały mi w innych kierunkach, sprawdzałam, ile jeszcze do końca, żeby móc się już przenieść do innych cykli, a to nigdy nie świadczy za dobrze o książce. Jestem przekonana, że najwięksi fani wiedźm będą się bawić wyśmienicie, ja jakoś... z tym cyklem mam raz pod górkę, a raz z górki, nie wiem, od czego to zależy.

Avatar użytkownika - danutka
danutka
Przeczytane:2016-01-13, Ocena: 5, Przeczytałam, z_52 książki - 2016,
Magrat Garlick ma wyjść za mąż. Przygotowania do ślubu zbiegają się z otwieraniem się kręgów zbożowych, co zwiastuje niechcianą wizytę pięknego ludu. Ludu, którego nazwy lepiej nie wymieniać, bo wzmacnia to ich siłę i motywację do szkodzenia; ludu, który mami mieszkańców Lancre, tworząc obraz idealistycznych, pięknych i dobrych elfów, osłabiając wolę ludzi, zniewalając i podporządkowując ich sobie. Rzecz cała rozstzrygnie się przy magicznych kamieniach, skupiając obie strony w niechcianym tańcu, angażując nie tylko czarownice, ale i magów, krasnoluda, a nawet orangutana, nie wspominając już o jednorożcu. ,,Panowie i damy" obnażają prawdziwą naturę elfów; obraz dobrej, łagodnej rasy, przyjaznej ludziom, jaki utrwalił w naszej świadomości Tolkien załamuje się pod piórem mistrza Pratchetta, pokazującego zło i okrucieństwo pięknych istot, niewahających się przed żadną podłością, załatwiających sprawy przy pomocy morderstw, popełnianych w możliwie skomplikowany sposób, napawających się cierpieniem ofiar. Doskonała opowieść o tym, co siedzi w człowieku pod powierzchnią pozorów, a co w sprzyjających warunkach może wydostać się i narobić bałaganu. I o tym, że niełatwo jest był zdolną nastolatką, buntowniczą i przekonaną o swojej wyższości, a tak jeszcze mało znającą życie. No i o tym również, że ukrywanie istotnych informacji przed zdecydowaną na wszystko czarownicą może przynieść więcej szkody niż pożytku, chyba że chodzi o tak drobne decyzje, jak reszta życia u boku króla. Zdecydowanie warto przeczytać. (Ocena: 5,5/6)
Czarownice zwycięsko powróciły z wyprawy gdzie musiały stoczyć ważną bitwę. Młoda Magrat przygotowuje się do ślubu z Królem Verencem, do zamku zjeżdżają się zaproszeni goście. Wszystko wydaje się cudowne. Jednak pod pozornym spokojem kraina się burzy. Pewne osoby lekceważą starodawne zalecenia, przez swą głupotę i niedbalstwo otwierają przejścia pomiędzy światami. Trio Czarownic z Lancre musi się zmierzyć z inwazją Elfów, podłych, próżnych istot, a także z głupotą ludzi którzy, świadomie lub nie, przyzywają Elfy do swojego świata. Na szczególna uwagę zasługuje postać Magrat, która wydostaje się z kokonu "Czarownicy - dziewicy" i staje się "Królową pełną gębą". Zamienia kwiatki i talizmany na zbroje i miecz aby stanąć do walki z królowa Elfów i okazuję w końcu nieco charakteru.

Ten tom to bezpośrednia kontynuacja "Trzech wiedźm ".  Nasze znajome  wiedźmy  wracają do  swoich codziennych obowiązków.  No może poza Magrat, która  szykuje się do zamążpójścia i bycia królową.  Niestety wskutek splotu kilka wydarzeń zostają przebudzone elfy, których królowa chce zdobyć władzę w Lancre. A wraz z  nimi pojawia się  okrucieństwo i przemoc. Bo te elfy nie są dobre. Tym razem nie jest to zadanie jedynie dla babci Weatherwax.  To Magrat musi przełamać swoje lęki i słabości.  Bo przecież królowa może być tylko jedna...

Jak zwykle u Pratchetta pełno jest specyficznego humoru i mnóstwo odniesień.  Tym razem do "Snu nocy letniej ".  Bohaterzy przewidywalni aż do bólu ale w przypadku tych konkretnych nie przeszkadza to. Cieszę się,  że Magrat pojawiła się w innej odsłonie niż zwykle. Bardzo dobrze się  bawiłam.

Avatar użytkownika - Vejne
Vejne
Przeczytane:2022-06-10, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2022,

Jedna z tych powieści Sir Terrego, które przypadły mi do gustu najbardziej. To błyskotliwa opowieść o spełnianiu oczekiwań i tworzeniu mitów poprzez powielanie obrazów istot i sytuacji tak idealnych, że wręcz nierealnych.

Czy takie wizje mogą obrócić się przeciwko nam samym? A może trzeba uparcie dażyć do celu, by spełniać marzenia? Mistrz jak zawsze, zupełnie przewrotnie podchodzi do danego tematu. Odpowiedź nie jest prosta. I dobrze.

Avatar użytkownika - hanka04
hanka04
Przeczytane:2022-02-17, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2022,

Do świata naszych bohaterów próbują przedostać się stwory z innego świata. Stwory są piękne choć okrutne. Młode dziewczyny zabawiające się w czarownice próbują otworzyć przejście, którego strzegą tancerze. Babcia spotyka swoją dawną miłość.

Avatar użytkownika - amrr
Przeczytane:2019-12-28, Ocena: 5, Przeczytałem, Przeczytane w 2019,
Ostatni bohater
Terry Pratchett0
Okładka ksiązki - Ostatni bohater

Stał się legendą za życia. Wciąż pamięta wspaniałe dni niezwykłych przygód. Pamięta czasy, gdy bohater nie musiał się martwić o ogrodzenia, prawników i...

Tylko ty możesz uratować ludzkość
Terry Pratchett0
Okładka ksiązki - Tylko ty możesz uratować ludzkość

Potężna flota obcych, rodem z najnowszej gry komputerowej, opanowała cały ekran... Johnny z joystickiem w garsci już ma ich rozniesć na strzępy, gdy nagle...