18 VII: Bajkowe warsztaty w Bytomiu

Data: 2009-07-16 22:36:20 | Ten artykuł przeczytasz w 21 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - 18 VII: Bajkowe warsztaty w Bytomiu

 

O samotnej babci, mieszkającej na skraju lasu, która pokonała strasznego potwora… o małym, dzielnym chłopcu, który przegonił zgraję okrutnych piratów… o ludziach, którzy po spożyciu magicznego proszku zmieniają się w zwierzęta i przeżywają niesamowite przygody… – takie i inne bajki będzie można usłyszeć podczas wizyty Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści, MuBaBaO w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu (ul. Korfantego 34). Michał Malinowski, Dyrektor MuBaBao, przeniesie słuchaczy w magiczny świat baśni w sobotę, 18 lipca, o godzinie 11.00.

 

Występ Michała Malinowskiego, Dyrektora Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści, MuBaBaO, odbędzie się w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu (ul. Korfantego 34), w sobotę, 18 lipca, o godzinie 11.00, w ramach warsztatów artystycznych towarzyszących IV letniemu Festiwalowi „Wokół Arcydzieł Kameralistyki”. Do wysłuchania niesamowitych opowieści serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby choć na chwilę przenieść się do świata pełnego zachwycających bajek i zapierających dech w piersiach baśni.

 

Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści, MuBaBaO, powstało w 2002 roku aby przybliżyć społeczeństwu tradycję ustnych opowieści wielu kultur świata. W ramach działalności Muzeum Dyrektor, Michał Malinowski, od kilku lat organizuje interaktywne Warsztaty Opowiadania „Tworzenie Słowem”.

 

Warsztaty Opowiadania „Tworzenie Słowem” mają charakter ogólnorozwojowy. Ich celem jest m.in. stymulacja kreatywności, rozwój umiejętności wypowiadania się oraz pogłębienie świadomości ciała (umiejętności posługiwania się gestem i ruchem) – czyli wszystko to co potrzebne jest nie tylko przy opowiadaniu historii, ale także w codziennym życiu, w kontakcie z innymi ludźmi. Warsztaty mają również na celu zapoznanie z tradycją ustną rodzimego regionu oraz innych krajów świata. Warsztaty obejmują m.in. pracę nad strukturą i treścią historii oraz sposobem ich przekazywania, w tym ćwiczenia związane z odpowiednią modulacją głosu i dobieraniem odpowiednich gestów. Warsztaty skierowane są do młodszego jak i starszego odbiorcy.

 

Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści występuje z warsztatami i programami opowieści w różnych częściach Polski. Przedstawiciele MuBaBaO opowiadają bajki i baśnie w przedszkolach, szkołach, domach kultury i bibliotekach, na dużych i małych scenach teatrów lub podczas plenerowych imprez. MuBaBaO może również zagościć w domu każdego z nas – z okazji urodzin, imienin lub innych ważnych wydarzeń przedstawiciele Muzeum przyjeżdżają do domów miłośników MuBaBaO i organizują niezapomniany wieczór bajek, baśni i opowieści, podczas którego nie tylko opowiadane są fascynujące historie ale również przeprowadzane są najróżniejsze zabawy ze słowem mówionym.

 

Poniżej przedstawiamy programy opowieści, które można usłyszeć w Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści, na organizowanych przez MuBaBaO warsztatach oraz… we własnym domu.

 

·         Nie siłą lecz sprytem  czas trwania: 45 min

Program bajek dla najmłodszych ukazujący maluchom, że zwycięstwo odnosi osoba nie używająca siły. Specjalnie dopasowane opowieści utrzymują dzieci w niezwykłym napięciu po to aby na koniec rozśmieszyć. Maluchy z otwartymi buziami słuchają bajek o potworze który próbował zaatakować samotną babcię mieszkającą na skraju ciemnego lasu. Babcia nie traci jednak zimnej krwi i swoim podstępem pokonuje potwora, który ucieka gdzie pieprz rośnie...Ponadto opowieść o tym jak mały chłopiec pokonał piratów i inne niezwykłe historie.

 

·         Stragan Metafor, czas trwania: 50 min

Niezwykły program opowieści z różnych kultur związanych z myśleniem irrealnym i zaskoczeniem niemożliwością. Składają się na niego opowieści inspirowane Rakugą - japońską formą sztuki opowiadania oraz współczesną literaturą izraelską. W programie znajdują się również bajki południowoamerykańskie wykorzystujące nietypowe przenośnie. Z zapartym tchem słucha się tych cudownie opowiedzianych baśni.

·         Karawana, czas trwania: 55 min

Program opowieści pustynnych inspirowany bajkami marokańskimi. Pod osłoną nocy członkowie karawany zbierają się wokół ogniska i opowiadają najróżniejsze baśnie. Każdy próbuje zaskoczyć swoją historią pełną wyobraźni i fantastycznych zdarzeń. Jedną z historii jest opowieść o ludziach, którzy po spożyciu magicznego proszku zamieniają się w zwierzęta i doświadczają niezwykłych przygód lub popadają w straszliwe tarapaty…

·         Legendy z Trupomarketu, czas trwania: 50 min

Fascynujące opowieści o tym co najbardziej odrażające, wstrętne i obrzydliwe..... jest to unikalny program legend dla wszystkich lubiących chwile grozy. W pobliżu wielkiego miasta, na terenach dawnego cmentarzyska, ma pojawić się nowy Supermarket, który podczas budowy pochłania wiele ofiar. Mimo wielu przeciwwskazań odbywa się  huczne otwarcie. Pierwszy wypadek następuje już w momencie przecinania wstęgi…  A potem 55 min strachu i przerażenia!

Całość stworzona została w oparciu o tradycyjne motywy podań ludowych o zmorach, strzygach, wampirach i innych makabrycznych postaciach z Polski, Europy i innych kontynentów.

Spotkanie zarezerwowane jest wyłącznie dla osób o mocnych nerwach!!! Każdemu przybędzie siwych włosów na głowie.... i na pewno nie pójdzie szybko na zakupy.

 

·         Baju Baju w Najmłodszym Kraju, czas trwania: 55 min

To cudowna podróż w świat bajek baśni i opowieści. W ciągu 55 minut przeniesiemy się do dalekiej Japonii, odkryjemy tajemnice zagadkowego strychu i staniemy twarzą w twarz z egzotycznymi zwierzętami.

Opowieści są specjalnie dobrane dla dzieci w wieku od 3 do 7 lat.

 

·         Baju Baju w Szkolnym Kraju, czas trwania: 50 min

To połączenie najciekawszych opowieści przeznaczonych dla dzieci w wieku szkolnym. Oprócz tradycyjnych bajek znajduje się w programie kilka historii z dreszczykiem. Program pełen napięcia, refleksji oraz zabawy i uśmiechu.

 

·         Malowane Opowieści, czas trwania: 55 min

Malowane opowieści (‘drawing stories’)to program zabaw z opowieścią i jej wizualizacją. Rozwija zmysł plastyczny jak i zdolności mówienia. Bajarz opowiada baśń w tak fascynujący sposób, że dzieci słuchają jej z otwartymi ustami, nagle bajka zostaje przerwana, a maluchy poproszone o wymyślenie własnego zakończenia opowieści. Dzieci mają za zadanie namalować, a następnie opowiedzieć wszystkim uczestnikom warsztatów wymyślone przez siebie zakończenie. „Przerwanie baśni w najciekawszym momencie oraz poproszenie małych słuchaczy o samodzielne jej dokończenie niezwykle pobudza dziecięcą wyobraźnię.” – mówi Michał Malinowski, Dyrektor MuBaBaO.  Przeprowadzanie z dziećmi tego ogólnorozwojowego ćwiczenia ma na celu m.in. rozwijanie zdolności manualnych maluchów oraz pobudzenie ich kreatywność i umiejętność sztuki opowiadania, a także przełamanie obawy przed wystąpieniami publicznymi.

Program przewidziany jest dla dzieci w wieku od 6 do 10 lat

 

·         Opowieści Biblijne, czas trwania: 50 min

To program opowieści o życiu Jezusa, apostołów i postaci biblijnych. Wybrane zdarzenia z Ewangelii opowiedziane są w fascynujący i przystępny dla najmłodszych sposób. Poprzez opowieść, która zamiast prezentować suche fakty historyczne, ożywia swoich bohaterów, odbiorca postrzega postacie nie jako odległy mit, ale jako ludzi z krwi i kości.

 

Wszystkich, i małych, i dużych, miłośników bajek oraz tych, którzy o bajkach dawno zapomnieli zapraszamy do Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści. Niezwykły świat bajek czeka na każdego!

 

Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści

ul. Diamentowa 8

05-510 Konstancin Jeziorna, Czarnów

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Pokaż wszystkie recenzje