Bibliotekarze na rowerach wypożyczają książki i zapisują do biblioteki

Data: 2021-01-15 13:41:25 Autor: pobarski

Jak można zapisać się do biblioteki? Tradycyjnie, przez internet albo… u rowerowego bibliotekarza! Biblioteki na dwóch kółkach to bowiem specjalność w Los Angeles! 

Obrazek w treściFotografia ilustracyjna

W czasie pandemii doszło do wielu ograniczeń związanych z dostępnością bibliotek, księgarń i instytucji kultury. Wiele placówek musiało zastosować całkiem nowe rozwiązania – jak ścianki działowe z pleksi czy zamówienia internetowe. Tymczasem bibliotekarze z Biblioteki Publicznej Los Angeles rozwozili książki… na rowerach. 

Book Bike, bo tak nazywa się akcja bibliotekarzy-rowerzystów, nie powstała jednak w 2020 r. w wyniku epidemicznych okoliczności. Po raz pierwszy inicjatywa została zrealizowana przez pracowników biblioteki w 2014 r. – jej celem było zachęcenie mieszkańców Los Angeles do sięgania po książki i zapisywaniu się do miejskiej książnicy.

Czytaj także: Prawie 20 bibliotek zostanie zamkniętych w województwie łódzkim

W ten nietypowy sposób bibliotekarze rozdają darmowe książki. Jednocześnie w „mobilnej” bibliotece bez zbędnych formalności można otrzymać własną kartę biblioteczną, o ile nie ma się jeszcze konta w książnicy. Oczywiście, bibliotekarze nie jeżdżą ze swoim księgozbiorem w rowerowych koszykach codziennie – na rowerach wyjeżdżają w specjalne okazje, m.in. w czasie miejskich imprez czy festynów. Pierwszy raz rowery Book Bike biblioteki z Los Angeles ruszyły w trasę w październiku 2014 r. w ramach imprezy rowerowej CicLAvia. 

Od tego momentu biblioteka stale włącza się w podobnego typu akcje i współpracuje z organizacją odpowiedzialną za zawody CicLAvia. Rowery pełne książek wyjechały na ulice w 2020 roku, biblioteka planuje także ich udział w tegorocznej edycji zawodów CicLAvia.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.