Prawie 20 bibliotek zostanie zamkniętych w województwie łódzkim

Data: 2021-01-09 15:47:38 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

18 filii bibliotek pedagogicznych zostanie zamkniętych na terenie województwa do sierpnia br. To jeden z elementów „optymalizacji”, którą zaproponował w piątek wicemarszałek województwa łódzkiego.  

Obrazek w treści Prawie 20 bibliotek zostanie zamkniętych w województwie łódzkim [jpg]Fotografia ilustracyjna

Jak donoszą lokalne media z różnych części regionu, w czasie piątkowej konferencji z udziałem wicemarszałka województwa łódzkiego, Zbigniewa Ziemby, doszło do przedstawienia planów urzędu marszałkowskiego dotyczącego dalszego działania bibliotek pedagogicznych. 

Czytaj także: George Orwell w domenie publicznej. Dlaczego jego książki nie trafiły do sieci?

W ramach optymalizacji działań bibliotek zamkniętych ma zostać 18 filii zlokalizowanych na terenie województwa łódzkiego. Wśród placówek do zamknięcia znalazły się filie bibliotek pedagogicznych w Bełchatowie, Bronowie, Brzezinach, Kutnie, Łasku, Łęczycy, Łowiczu, Opocznie, Pabianicach, Pajęcznie, Poddębicach, Radomsku, Rawie Mazowieckiej, Tomaszowie Mazowieckim,  Wieluniu, Wieruszowie, Zduńskiej Woli oraz Zgierzu. 

Swoją decyzję wicemarszałek uzasadniał archaiczną strukturą działania bibliotek pedagogicznych, które powstały jeszcze w czasach PRL. Wicemarszałek zauważył, że część z bibliotek wymaga remontu, inne będą i tak musiały przenieść się z powodu kończących się umów najmu, 

Zależy nam na maksymalnym zwiększeniu dostępności księgozbiorów dla czytelników

– mówił w czasie konferencji wicemarszałek Zbigniew Ziemba. 

Wicemarszałek poinformował, że księgozbiory z filii trafią do głównych budynków bibliotek pedagogicznych. Czytelnikom udostępnione zostaną książkomaty oraz zasoby elektroniczne – planowane jest zawarcie umowy z aplikacją Legimi. Dodatkową opcją ma być „książka na telefon” – nauczyciele mają zamawiać tytuły, które dostarczane będą do szkół, w których pracują. 

Czytaj także: Dlaczego bibliotekarze musieli liczyć strony w książkach?

Pracownicy bibliotek terenowych mają zostać przeniesieni do pracy w innych oddziałach bibliotek. Nie uspokaja to jednak ani bibliotekarzy, ani czytelników. Ci pierwsi być może i tak będą musieli zrezygnować z pracy – jeśli nowa biblioteka znacznie oddalona będzie od ich miejsca zamieszkania. Czytelnicy z kolei tworzą w sieci petycje, w których proszą urzędników urzędu marszałkowskiego o niezamykanie bibliotek. 

Wicemarszałek wyjaśnił również, że obecnie filie te pracują często w godzinach od 9 do 15 i kosztują ponad 3 mln zł. Książkomaty, które zastąpią filie, będą całodobowe i samoobsługowe. Według planów Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łodzkiego, 1 września 2021 r. filie mają zostać wchłonięte przez główne oddziały bibliotek pedagogicznych, które zlokalizowane zostały w Sieradzu, Skierniewicach, Piotrkowie Trybunalskim i Łodzi.

Jednocześnie Zbigniew Ziemba chciał sprostować informacje o likwidacji bibliotek pedagogicznych. Zdaniem wicemarszałka zamknięcie poszczególnych filii jest „optymalizacją prac bibliotek publicznych”, która posłużyć ma do „maksymalnego zwiększenia dostępności księgozbiorów dla czytelników”. 

 

Źródło: lodzkie.pl, lowicz24.eu 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Olga
Ewa Hansen ;
Olga
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Pokaż wszystkie recenzje