Prawie 20 bibliotek zostanie zamkniętych w województwie łódzkim

Data: 2021-01-09 15:47:38 Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

18 filii bibliotek pedagogicznych zostanie zamkniętych na terenie województwa do sierpnia br. To jeden z elementów „optymalizacji”, którą zaproponował w piątek wicemarszałek województwa łódzkiego.  

Obrazek w treściFotografia ilustracyjna

Jak donoszą lokalne media z różnych części regionu, w czasie piątkowej konferencji z udziałem wicemarszałka województwa łódzkiego, Zbigniewa Ziemby, doszło do przedstawienia planów urzędu marszałkowskiego dotyczącego dalszego działania bibliotek pedagogicznych. 

Czytaj także: George Orwell w domenie publicznej. Dlaczego jego książki nie trafiły do sieci?

W ramach optymalizacji działań bibliotek zamkniętych ma zostać 18 filii zlokalizowanych na terenie województwa łódzkiego. Wśród placówek do zamknięcia znalazły się filie bibliotek pedagogicznych w Bełchatowie, Bronowie, Brzezinach, Kutnie, Łasku, Łęczycy, Łowiczu, Opocznie, Pabianicach, Pajęcznie, Poddębicach, Radomsku, Rawie Mazowieckiej, Tomaszowie Mazowieckim,  Wieluniu, Wieruszowie, Zduńskiej Woli oraz Zgierzu. 

Swoją decyzję wicemarszałek uzasadniał archaiczną strukturą działania bibliotek pedagogicznych, które powstały jeszcze w czasach PRL. Wicemarszałek zauważył, że część z bibliotek wymaga remontu, inne będą i tak musiały przenieść się z powodu kończących się umów najmu, 

Zależy nam na maksymalnym zwiększeniu dostępności księgozbiorów dla czytelników

– mówił w czasie konferencji wicemarszałek Zbigniew Ziemba. 

Wicemarszałek poinformował, że księgozbiory z filii trafią do głównych budynków bibliotek pedagogicznych. Czytelnikom udostępnione zostaną książkomaty oraz zasoby elektroniczne – planowane jest zawarcie umowy z aplikacją Legimi. Dodatkową opcją ma być „książka na telefon” – nauczyciele mają zamawiać tytuły, które dostarczane będą do szkół, w których pracują. 

Czytaj także: Dlaczego bibliotekarze musieli liczyć strony w książkach?

Pracownicy bibliotek terenowych mają zostać przeniesieni do pracy w innych oddziałach bibliotek. Nie uspokaja to jednak ani bibliotekarzy, ani czytelników. Ci pierwsi być może i tak będą musieli zrezygnować z pracy – jeśli nowa biblioteka znacznie oddalona będzie od ich miejsca zamieszkania. Czytelnicy z kolei tworzą w sieci petycje, w których proszą urzędników urzędu marszałkowskiego o niezamykanie bibliotek. 

Wicemarszałek wyjaśnił również, że obecnie filie te pracują często w godzinach od 9 do 15 i kosztują ponad 3 mln zł. Książkomaty, które zastąpią filie, będą całodobowe i samoobsługowe. Według planów Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łodzkiego, 1 września 2021 r. filie mają zostać wchłonięte przez główne oddziały bibliotek pedagogicznych, które zlokalizowane zostały w Sieradzu, Skierniewicach, Piotrkowie Trybunalskim i Łodzi.

Jednocześnie Zbigniew Ziemba chciał sprostować informacje o likwidacji bibliotek pedagogicznych. Zdaniem wicemarszałka zamknięcie poszczególnych filii jest „optymalizacją prac bibliotek publicznych”, która posłużyć ma do „maksymalnego zwiększenia dostępności księgozbiorów dla czytelników”. 

 

Źródło: lodzkie.pl, lowicz24.eu 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeĹźeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy