30 punktów bookcrossingowych powstanie w Kielcach

Data: 2019-12-10 20:19:43 Autor: pobarski

Wymiany książkowe na stałe wpisały się już w polski krajobrazach. Bookcrossingowe regały coraz chętniej pojawiają się w przestrzeni publicznej – parkach, domach kultury czy centrach handlowych. Kolejne takie punkty zobaczymy także w Kielcach.

BookcrossingFot. Urząd Miasta Kielce

„Uwolnić książkę” – to inicjatywa, która powstała ze współudziałem Urzędu Miasta Kielce. Właśnie na stronie miasta możemy przeczytać o nowej akcji, w ramach której w punktach użyteczności publicznej powstanie około 30 nowych budek, służących do wymiany książek.

Czytaj także: Czerwona szafka, a w niej książki – tak wygląda bookcrossing w Cieszynie

Bookcrossing jako zorganizowana stała akcja pierwszy raz pojawił się w Stanach Zjednoczonych w latach 90. Od tego czasu akcja rozpowszechniła się na całym świecie, dotarła także do Polski, gdzie doceniona została przez czytelników.

W ramach akcji „Uwolnić książkę” w Kielcach powstanie około 30 budek, w których znajdować będą się książki na bezpłatną wymianę. Specjalne regały powstały z myślą o bookcrossingu – z wyglądu przypominać będą stare, angielskie budki telefoniczne.

Czytaj także: W zielonogórskich autobusach podróżują... książki!

Regały z książkami znajdą się między innymi w budynkach użyteczności publicznej, w centrum handlowym Echo oraz na dworcu PKP.

Kielce nie są jedynym miastem, w którym istnieją budki z książkami. Do podobnych akcji bookcrossingowych włączyły się gminy z całego kraju. O tym, gdzie znajdziemy miejsca z darmowymi książkami, pisaliśmy w jednym z naszych artykułów.

Dodatkowo niektóre organizacje cyklicznie organizują własne wymiany książek. Są to między innymi Krakowskie Biuro Festiwalowe (odpowiedzialne za akcję „Drugie Życie Książki”) czy Stowarzyszenie Śląscy Blogerzy Książkowi (cykl wymian na terenie Górnego Śląska).

A czy podobne inicjatywy organizowane są w Waszej okolicy?

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.