Tysiące e-booków trafiło za darmo do sieci

Data: 2021-01-18 09:16:41 Autor: pobarski

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Biblioteka Narodowa przy współpracy z Ministerstwem Edukacji oraz Ministerstwem Kultury przygotowała kilka tysięcy nowych publikacji, które dostępne są bezpłatnie w cyfrowej bibliotece Polona.

Obrazek w treści

W internetowej bibliotece Polona.pl znaleźć można skany i zbiory udostępniane przez Bibliotekę Narodową na wolnych licencjach. W głównej mierze znajdziemy tam publikacje, które mogą być udostępniane bezpłatnie, gdyż – zgodnie z obowiązującym prawem – wygasły do nich prawa majątkowe twórców.

Czytaj także: Autorka "Normalnych ludzi" zapowiada trzecią książkę 

Teraz nieco się to zmieni, gdyż do cyfrowej biblioteki trafiły znaczeni świeższe utwory – wszystko za sprawą Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. W ramach Priorytetu 4 udostępniono kilka tysięcy nowych e-booków, które pomóc mają w nauce i badaniach literackich uczniom i studentom na różnych szczeblach edukacji. 

Lektury udostępnione na Polonie podzielono na dwie kategorie: część 1 dotyczy szkół podstawowych, a część 2 szkół średnich. Wśród tytułów pojawiają klasyki – m.in. Adam Mickiewicz i Dziady, Opowieść wigilijna Dickensa, Tajemniczy Ogród B.F. Hodgson czy wiersze Jana Brzechwy. Książki można czytać online na stronie Polony, lub pobierać w postaci plików na czytniki e-booków. Dodatkowo przygotowano i bezpłatnie udostępniono 70 audiobooków znanych szkolnych lektur – takich jak Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej, Quo Vadis Sienkiewicza czy Sklepy cynamonowe Brunona Schulza. 

Czytaj także: Posłuchaj "Sklepów cynamonowych"!

Jednym z najważniejszych uzupełnień w bazie Polony jest jednak zakup przez Bibliotekę Narodową licencji niewyłącznych do książek, które wciąż chronione są majątkowymi prawami autorskimi. W ten sposób uzupełniono bazę o kolejnych 120 polskich pisarzy i poetów. Do Polony trafiły m.in. utwory Zbigniewa Herberta, Stanisława Lema, Tadeusza Różewicza, Stanisława Barańczaka, Jarosława Iwaszkiewicza, Antoniego Słonimskiego, Poli Gojawiczyńskiej, Joanny Papuzińskiej, Wandy Chotomskiej, Piotra Matywieckiego, Urszuli Kozioł oraz Jacka Bocheńskiego.

Studenci i doktoranci będą mogli skorzystać z poszerzonej bazy Academica.pl, którą uzupełniono o kolejne publikacje naukowe. Według informacji przekazanych przez resort edukacji, zdigitalizowanych zostało łącznie 21 tys. artykułów naukowych. 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.