Gene Wolfe: duchowe dziecko Lema...

Data: 2013-04-08 11:10:55 Autor: Sławomir Krempa
News - Gene Wolfe: duchowe dziecko Lema...

...czyli o problemach jednostki w przyszłości

 

Mimo, że nie jest najsławniejszy, nie jest też najbardziej wpływowy na polu science-fiction, Gene Wolfe jest bez wątpienia jednym z najważniejszych pisarzy S-F. Zaczął pisać wcześnie, ale nie było mu łatwo przebić się z drukiem swoich utworów. Na początku kariery publikował w antologiach .Wolfe przywodzi na myśl Vance’a z jego poetycką bujnością obcych światów; w przewijającej się przez cały cykl zagadce tożsamości pobrzmiewają echa Borgesa; posępny i przejmujący ton opowieści kojarzy się z Melville’em. A jednak Wolfe pozostaje sobą i jak zwykle po mistrzowsku prowadzi czytelnika przez olśniewający, nowatorski, sugestywny labirynt swojej historii.

 

Od samego początku pisarz skierował się w strone modernizmu i scence fiction. Szeroka publiczność poznała go po wydaniu Księgi Nowego Słońca. Ta syntetyzująca praca wiele zawdzięcza zarówno fantastyce, jak i fantasty, a w szczególności epickim historiom o zagładzie planety. Gene Wolfe, z wykształcenia inżynier-mechanik, jako pisarz uważany jest za mistrza nastroju. W jego twórczości znajdujemy elementy powieści gotyckiej, czarnego kryminału, prozy poetyckiej. 

 

Ważność Wolfe'a dla literatury leży w niezwykłej jego umiejętności łączenia modeli i technik właściwych zarówno fantastyce naukowej, jak i fantasy oraz jakości osiągniętego efektu. Wolfe doskonale panuje nad językiem, świadomie często naśladując styl pisarski innych autorów dla wywołania szczególnych efektów. Jego ważność jest obustronna. Zarówno wywiera duży wpływ na innych, jak i sam pisze fantastykę wielowymiarowo, eklektycznie i z różnym naciskiem na poszczególne elementy składowe. Każdy, kto chce poznać literaturę fantastyczną, powinien przeczytać jego Księgi Nowego Słońca, bo są one przykładem literatury równej najwartościowszym dziełom mainstreamowym.

 

Wolfe wykorzystuje science-fiction dla pokazania idei i ludzi oraz otwarcia umysłu czytelnika do granic, jakich ten się wcześniej nawet nie domyśla. 

 

Czterokrotnie otrzymał Nebulę i nagrodę Locusa, trzykrotnie World Fantasy, zyskał też 17 nominacji do nagrody Hugo i wiele innych wyróżnień.

 

informacja nadesłana

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Manhattan Babilon
Lech Majewski
Manhattan Babilon
Nigdy nie będziesz mną
Anna M. Brengos;
Nigdy nie będziesz mną
Orangeboy. Masz u nas dług
Patrice Lawrence
Orangeboy. Masz u nas dług
Mały manipulator
Bartosz Sztybor;
Mały manipulator
Westerplatte
Jacek Komuda
Westerplatte
Harem
Alex Vastatrix, Waldemar Bednaruk
Harem
Pan Taro w Krainie Śpiących Talentów
Jolanta Berezowska, Małgorzata Berezowska
Pan Taro w Krainie Śpiących Talentów
Pokaż wszystkie recenzje