Oto najlepsze książki historyczne pierwszego półrocza 2019!

Data: 2019-07-10 12:57:15 Autor: pobarski

Zakończyła się kolejna edycja plebiscytu "Historia Zebrana"! Organizowany przez redakcję portali Histmag.org oraz Granice.pl plebiscyt, kolejny raz wyłonił najlepsze książki historyczne. Tym razem nagrodzone zostały najlepsze książki z pierwszego półrocza 2019 roku.

Historia zebrana 2019 najlepsze ksiazki

Plebiscyt na najlepszą książkę historyczną „Historia Zebrana” organizowany jest przez redakcje Histmag.org i Granice.pl. Najlepsze książki wyłaniane są w trzech kategoriach przez internautów (oddano 1,5 tysiąca głosów potwierdzanych za pośrednictwem telefonu komórkowego, co zwiększa wiarygodność wyników głosowania) oraz jurorów, którymi są dziennikarze, naukowcy i doświadczeni recenzenci książek. Dodatkowo, książki w plebiscycie podzielone są na odrębne kategorie, co ułatwia wybór najlepszych pozycji.

Oto zwycięzcy naszego plebiscytu:

Kategoria: W rolach głównych

W rolach głównych to publikacje, w których głównym bohaterem jest konkretny człowiek lub niewielka grupa niezwykłych ludzi, postaci historycznych, tworzących historię lub doświadczonych nią.  Są to biografie i wspomnienia.

Wladcy krolowJurorzy w tej kategorii zdecydowali się wyróżnić książkę Beaty Maciejewskiej i Mirosława Maciorowskiego Władcy Polski. Historia na nowo opowiedziana (Wydawnictwo Agora).

– Wybitni polscy historycy ze swadą i świetnym znawstwem dziejów Polski opowiadają o polskich władcach. Książki w formie wywiadów czyta się, z punktu widzenia masowego Czytelnika, zdecydowanie lepiej. Łatwiejsze jest też zapamiętywanie poszczególnych wydarzeń czy działań poszczególnych władców i motywów, jakimi się kierowali w swoich działaniach. I tak dowiadujemy się kulis różnych wydarzeń np. unii lubelskiej czy rywalizacji wewnątrzpolskiej w czasach Andegawenów. Polecam tę lekturę gorąco – opowiada o zwycięskiej publikacji prof. Jarosław Kłaczkow, juror plebiscytu.

Likwidatorzy CzarnobylaZ kolei głosowanie internautów zakończyło się zwycięstwem książki: Likwidatorzy Czarnobyla. Nieznane historie Pawła Sekuły (Wydawnictwo Naukowe PWN).

– Ta niepozorna książka niesie za sobą olbrzymi ładunek emocjonalny. W tym roku doczekaliśmy się kilku publikacji oraz świetnego serialu poświęconych katastrofie elektrowni w Czarnobylu. Jednak pozycja zawierająca wywiady z likwidatorami skutków katastrofy pozwala spojrzeć na ludzki wymiar tej historii wraz z konsekwencjami, jakie zwykli ludzie musieli ponosić za indolencję ówczesnych władz sowieckich – opisuje fenomen zwycięskiej publikacji Piotr Abryszeński, szef działu „Recenzje” portalu Histmag.org, juror plebiscytu.

Kategoria: Okiem badacza

Okiem badacza to książki historyczne, wyposażone w aparat naukowy, przeznaczone przede wszystkim dla historyków-zawodowców lub pasjonatów danego tematu.

Nasza wojna tom 2W kategorii Okiem badacza w głosowaniu jury niemal jednogłośnie zwyciężyła książka prof. Włodzimierza Borodzieja i Macieja Górnego Nasza wojna. Narody 1917-1923. Tom 2 (Wydawnictwo W.A.B.).

- To synteza ważnego okresu w historii naszej części świata – końca I wojny światowej i początków kształtowania się niepodległych państw środkowoeuropejskich. Nie jest to jednak „zwyczajna” synteza. Autorom, dobrze znającym badania historyków z innych państw regionu, udało się stworzyć porównawczą, a jednocześnie oryginalną narrację o tych czasach. Pokazuje ona różnice i podobieństwa, ale też stawia wiele pytań, których myśląc o okresie 1914-1918 zwykle sobie nie zadajemy. Lektura drugiego tomu „Naszej wojny” nie powinna zawieść czytelników, którzy cenią sobie interdyscyplinarność i szerokie spojrzenie na przeszłość – uzasadnia wybór jury szef działu naukowego Histmag.org, Tomasz Leszkowicz.

Dla ojczyzny ratowaniaZ kolei internauci po bardzo zaciętym głosowaniu (jego losy ważyły się aż do ostatniej chwili!) zdecydowali się wyróżnić książkę Piotra Korczyńskiego: Dla ojczyzny ratowania: szubienica, pal i kula. Dyscyplina w dawnym Wojsku Polskim (Wydawnictwo Naukowe PWN).

– Piotr Korczyński opisuje ciekawe, aczkolwiek mało znane, a często nawet bardzo kontrowersyjne wątki z dziejów historii wojskowości, co czyni jego pracę wyjątkową. To pasjonująca lektura nie tylko dla historyków wojskowości, ale wszystkich miłośników historii – opowiada o zwycięskiej publikacji Magdalena Mikrut-Majeranek, redaktor naczelna Histmaga.

Kategoria: Historia niebanalna

W kategorii Historia niebanalna znalazły się książki ujmujące tematy historyczne w sposób nietuzinkowy, szczególnie interesujący, pozostające na styku literatury, publikacji naukowej czy wspomnień, publikacje popularyzujące wiedzę historyczną, książki, które nie mieszczą się w powyższych kategoriach.

Wietnam we krwiW tej kategorii głosowanie jury wyłoniło książkę: Hue 1968. Wietnam we krwi Marka Bowdena (Wydawnictwo Poznańskie).

– To kolejna, po Helikopterze w ogniu czy Polowaniu na Escobara udana publikacja Marka Bowdena. Autor opisuje kulisy jednej z najkrwawszych bitew wojny wietnamskiej, bazując na archiwaliach amerykańskich i wietnamskich. Ta obszerna, bo licząca niemal 600 stron, książka to doskonały sposób na popularyzację trudnej historii, która do dziś rozgrzewa dyskusję w USA – opowiada o zwycięskiej pozycji Magdalena Mikrut-Majeranek.

Jaworowi ludzieW głosowaniu internautów zwyciężyła w tej kategorii publikacja: Jaworowi ludzie. Rzecz o czasach Bolka II świdnickiego Joanny Żak-Bucholc (Oficyna Wydawnicza Atut).

– Bolko II Mały, książę świdnicki i jaworski, został przypomniany dzięki serialowi Korona królów. Powieść umieszczona w realiach jego księstwa przypomina o ogromnym potencjalne, jaki ma średniowieczna historia Śląska – dzielnicy rozbitej między piastowskich krewniaków, ale też intensywnie rozwiniętej gospodarczo oraz ciekawej kulturowo i politycznie. Co ważne, oprócz stworzenia interesującej fabuły, autorka przyłożyła się do merytorycznej warstwy opowieści, o czym świadczą dołączona do publikacji bibliografia i aneks. Oby jak najwięcej takich powieści historycznych na naszym rynku wydawniczym! – chwali zwycięską publikację juror Tomasz Leszkowicz.

Wydawcy najlepszych książek otrzymają pamiątkowe dyplomy. Więcej informacji o nagrodzonych publikacjach można znaleźć na stronie plebiscytu.

W grudniu rozpocznie się druga tegoroczna edycja konkursu, w której wybierzemy najlepsze publikacje II półrocza. Zwycięskie publikacje z obu półrocznych edycji będą zmagać się o tytuł książki historycznej roku!

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Morsowanie
Ewa Zwierzchowska
Morsowanie
27 śmierci Toby'ego Obeda
Gierak-Onoszko Joanna
27 śmierci Toby'ego Obeda
Zakaz narzekania
Salvo Noè
Zakaz narzekania
Stramer
Mikołaj Łoziński
Stramer
Hashimoto
Beata Abramczyk
Hashimoto
Służąca
Weronika Wierzchowska;
Służąca
Biedronka i inni mieszkańcy łąki
Reichenstetter Friederun
Biedronka i inni mieszkańcy łąki
Następnym razem
Karolina Winiarska
Następnym razem
Wojenna korona
Elżbieta Cherezińska
Wojenna korona
Pokaż wszystkie recenzje