Helikopter w ogniu

"Helikopter w ogniu" książka amerykańskiego dziennikarza Marka Bowdena opisująca przebieg amerykańskiej operacji wojskowej w Mogadiszu w Somalii w 1993, która przerodziła się w trwającą cały dzień i noc bitwę z lokalnymi bojówkami i mieszkańcami.

Tytuł książki pochodzi od nazwy amerykańskich śmigłowców użytych w tej akcji - UH-60 Black Hawk, z których dwa zostały zestrzelone (angielski komunikat Black Hawk down w terminologii wojskowej oznacza Black Hawk został zestrzelony, przetłumaczony na język polski Black Hawk/Helikopter w ogniu).

Ten rajd wojskowy stał się najbardziej intensywną potyczką na bliski dystans (walki miejskie) w wojskowej historii Stanów Zjednoczonych od czasu wojny wietnamskiej i stał się później znany jako "Bitwa w Mogadiszu", będąca elementem operacji Gothic Serpent.

Autor książki nie jest historykiem czy wojskowym, ale dziennikarzem, stąd książkę cechuje charakterystyczny reporterski styl. Autor opisuje bitwę jako narrator, w sposób typowy dla beletrystyki. Jakkolwiek wszelkie zdarzenia w niej opisane miały swoje odzwierciedlenie w wydarzeniach autentycznych, odtworzonych w czasie badań autora. Bowden zebrał fakty podczas licznych wywiadów z uczestnikami bitwy obu stron, przeprowadził analizę dostępnych materiałów filmowych (nagrania ze śmigłowców obserwacyjnych) oraz nagrań komunikatów radiowych z bitwy. Za masakrę w Mogadiszu obwiniano sposób prowadzenia polityki zagranicznej, jeszcze za rządów Billa Clintona; wydarzenia doprowadziły do dymisji sekretarza obrony i całkowitego wycofania wojsk z Somalii. Wszystko zaczęło się od misji miłosierdzia, której celem było nakarmienie głodujących w Somalii. Skończyło się konfliktem zbrojnym, szeroko komentowanym na całym świecie.

Książka jest rozwinięciem serii artykułów napisanych przez Bowdena dla The Philadelphia Inquirer.

W 2001 ukazała się jej adaptacja filmowa w reżyserii Ridleya Scotta: Helikopter w ogniu

Informacje dodatkowe o Helikopter w ogniu:

Wydawnictwo: Mayfly
Data wydania: 2012-03-05
ISBN: 978-83-62827-03-9

Kup książkę Helikopter w ogniu

Helikopter w ogniu - opinie o książce

Avatar użytkownika - danutka
danutka
Przeczytane:2015-05-14, Ocena: 4, Przeczytałam, z_52 książki - 2015,
Mrożąca krew w żyłach relacja z akcji wojskowej w Somalii. Zaplanowana jako szybka, ściśle wyliczona w czasie, próba ujęcia lokalnego watażki i jego ekipy zakończyła się regularną bitwą z udziałem setki żołnierzy amerykańskich, kilku helikopterów i interwencją sił sprzymierzonych. Mogadiszu stało się terenem, na którym oprócz żołnierzy z Delta Force i rangersów zginęło dużo ludności cywilnej. Realistyczna, prawdziwa i dokładnie zrelacjonowana interwencja, która zamieniła się w piekło żołnierzy i cywilów. Precyzyjna relacja budzi w czytelniku sprzeciw i grozę. I refleksję, że nawet najlepsze planowanie nie wystarczy, gdy jeden element układanki zmieni się w sposób nieprzewidziany, a wojna zawsze jest niedobra, jakkolwiek przekonywaliby do niej politycy. Powieść została zekranizowana przez Ridleya Scotta w 2001 r.