Ma 12 lat i… założyła swoją własną bibliotekę!

Data: 2019-08-09 10:27:57 Autor: pobarski

Kto powiedział, że trzeba być dorosłym, by spełniać marzenia? Pewnej 12-latce udało się już teraz zrealizować jeden ze swoich pomysłów – została właścicielką biblioteki.

12 latka została bibliotekarką

Yashoda D. Shenoy ma 12 lat i jest najmłodszą bibliotekarką w Indiach, która otworzyła własną bibliotekę w Koczin z myślą o najbiedniejszych. To jedno z marzeń dziewczyny, zapalonej czytelniczki.

Czytaj także: Emerytowani nauczyciele stworzyli… bibliotekę na kółkach!

Sytuacja materialna obywateli Indii jest dość różna, nie wszystkich stać na regularny zakup książek, a biblioteki publiczne nie funkcjonują tak, jak powinny. Yashoda od zawsze kochała książki, a gdy trochę podrosła, zrozumiała, że nie wszyscy mają szansę, by tak jak ona, poznawać magię słowa pisanego.

Yashoda poprosiła o pomoc swojego tatę, który na Facebooku zamieścił ogłoszenie – jego córka potrzebuje książek różnych treści, by otworzyć bibliotekę. Post szybko stał się popularny dzięki wielokrotnym udostępnieniom, a kolejne osoby chciały podzielić się swoimi książkami. W ciągu miesiąca udało się uzbierać około 2 tysiące książek.

Czytaj także: Setki książek trafiło do śmietnika. Szkoła oczyściła swoją bibliotekę

Biblioteka dziewczynki otwarta została z myślą o najbiedniejszych, a zwłaszcza o dzieciach, których rodziny nie stać na zakup książek. Książki wypożyczać może jednak każdy, kto założy sobie kartę w bibliotece działającej od końca stycznia. Nie trzeba płacić za kartę biblioteczną, ani kar za przetrzymanie – należy się jednak zobowiązać do uczciwego oddania książek w ciągu 15 dni od momentu wypożyczenia.

Obecnie dziewczynka ma już w swoim księgozbiorze ponad 3,5 tysiąca książek, a ich liczba stale rośnie. Czytelnicy starsi i schorowani także mogą być członkami biblioteki – wówczas Yashoda dostarcza im książki prosto do domu.

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
27 śmierci Toby'ego Obeda
Gierak-Onoszko Joanna
27 śmierci Toby'ego Obeda
Morsowanie
Ewa Zwierzchowska
Morsowanie
Zakaz narzekania
Salvo Noè
Zakaz narzekania
Stramer
Mikołaj Łoziński
Stramer
Hashimoto
Beata Abramczyk
Hashimoto
Służąca
Weronika Wierzchowska;
Służąca
Biedronka i inni mieszkańcy łąki
Reichenstetter Friederun
Biedronka i inni mieszkańcy łąki
Następnym razem
Karolina Winiarska
Następnym razem
Wojenna korona
Elżbieta Cherezińska
Wojenna korona
Pokaż wszystkie recenzje