Młoda artystka tworzy dzieła sztuki na krawędziach książek

Data: 2022-01-11 09:00:02 Autor: Julia Hantulik
udostępnij Tweet

Maisie to dwudziestodwuletnia studentka z Wielkiej Brytanii, która zasłynęła w Internecie z powodu pięknych obrazów, które tworzy na krawędziach książek. Młoda artystka ma siedem milionów polubień na TikToku. 

Obrazek w treści
fotografia ilustracyjna

TikTok oszalał na punkcie młodej Brytyjki, która maluje sceny znane z powieści. Dziewczyna zainspirowała się średniowieczną sztuką i zaczęła ozdabiać krawędzie książek, a jej obrazy to prawdziwe dzieła sztuki! 

Malowanie na krawędziach książek znali już średniowieczni artyści

Maisie nie wymyśliła tego sposobu malowania. Sztukę ozdabiania krawędzi książek znano już w średniowieczu. Wtedy na stronach przedstawiano sceny rodzajowe znane z ozdabianego egzemplarza. 

Czytaj także: Różewicz i Andrzejewski byli nominowani do Nobla w 1971 roku

Jak się okazuje, metoda ta nie miała tylko artystycznego charakteru. Krawędzie, na które zostały naniesione farby, stawały się zakonserwowane. Oprócz malowania książek akrylami inną popularną techniką było także złocenie krawędzi książek, które też przedłużało ich żywotność.

Maisie Matilda podbiła TikToka

Dwudziestodwuletnia studentka zainspirowała się średniowieczną sztuką i na krawędziach popularnych powieści stworzyła niesamowite obrazy. Dziewczyna przyznaje, że od zawsze uwielbiała trylogię Władcy Pierścieni i to właśnie sceny z tej serii najczęściej maluje. 

Czytaj także: Agenci to życiowi hazardziści. Wywiad z Elizą Korpalską

To właśnie od ilustracji na książce J.R.R. Tolkiena zaczęła się wielka sława artystki. Dwudziestodwulatka szybko zgromadziła miliony fanów, którzy na portalach społecznościowych zachwycili się jej sztuką.

Poniżej można zobaczyć film ukazujący pracę artystki: 

Jak widać, dziewczyna nie tylko na Władcy Pierścieni tworzy dzieła. Na warsztat bierze także inne powieści. Czasem są to pojedyncze tomy, a innym razem całe serie, które tworzą jeden wielki obraz.

Książki do kupienia na platformie Etsy

Młoda artystka swoje dotychczasowe dzieła sprzedaje na platformie Etsy, na której można dzielić się rękodziełem. Koszt takiej książki zaczyna się od 80 funtów. Maisie przyznaje, że chciałaby kiedyś ozdabiać książki na zamówienie, ale na ten moment studia nie pozwalają jej na całkowite oddanie się tej pasji.

Czytaj także: Ruszają wyzwania czytelnicze 2022!

Można powiedzieć, że dziewczyna daje drugie życie książkom. Kupuje je w antykwariatach i na egzemplarzach, które swoją pierwszą młodość mają już za sobą, tworzy coś niesamowitego.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeĹźeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Jowanka i Gang spod Gilotyny
Katarzyna Wasilkowska
Jowanka i Gang spod Gilotyny
Alina. Wnuczka wariatki
Danuta Noszczyńska
Alina. Wnuczka wariatki
Dolina przebudzenia
Anna Olszewska
Dolina przebudzenia
Świąteczna narzeczona
Paulina Kozłowska
Świąteczna narzeczona
Wyśnione szczęście
Kristin Hannah
Wyśnione szczęście
Szczęściarz
Marta Dębowska
 Szczęściarz
Lustrzane serce
Anna Purowska
Lustrzane serce
Pokaż wszystkie recenzje