Różewicz i Andrzejewski byli nominowani do Nobla w 1971 roku

Data: 2022-01-10 16:37:42 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

Akademia Szwedzka ujawniła, jacy twórcy w 1971 roku brani byli pod uwagę przez komisję Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Wśród nominowanych znaleźli się także pisarze pochodzący z Polski. 

Obrazek w treści Różewicz i Andrzejewski byli nominowani do Nobla w 1971 roku [jpg]Fotografia ilustracyjna

W 2021 roku ujawniono nazwiska twórców, którzy mieli szansę na otrzymanie Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1971 roku. Pełną listę z archiwum Akademii Szwedzkiej przeczytać można było na łamach dziennika Svenska Dagbladet. 

Polscy pisarze kandydatami do literackiego Nobla w 1971 

W 1971 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury otrzymał chilijski poeta Pablo Neruda. Twórca otrzymał nagrodę po dwunastu nominacjach, a oprócz niego szansę na wyróżnienie miało także wielu innych pisarzy, w tym także tych pochodzących z Polski. 

Na liście branych pod uwagę twórców znaleźli się Tadeusz Różewicz oraz Jerzy Andrzejewski. Różewicz, znany z wierszy takich jak Poeta czy Kasztan, nominowany był do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury dwukrotnie, jednak ostatecznie nigdy nie został nią wyróżniony. Trzy razy na listach do literackiego Nobla znalazło się też nazwisko Jerzego Andrzejewskiego. Czytelnicy znają go głównie za sprawą powieści Popiół i diamenty. Pisarz współpracował m.in. z Czesławem Miłoszem, który sportretował go w Zniewolonym umyśle. Podobnie jak Różewicz, Jerzy Andrzejewski także nie został uhonorowany Nagrodą Nobla.

Nominowano tylko jedną kobietę 

Na liście nominowanych w 1971 roku znalazło się wiele nazwisk znanych pisarzy, w tym m.in. Vladimira Nobokova, Ezry Pounda czy Jorge’a Louisa Borgesa. Wielkimi nieobecnymi wśród nominowanych są kobiety. 

Jedyną twórczynią, która w 1971 roku miała szansę na nagrodę, była estońska poetka, pisarka i tłumaczka Marie Under. Under urodziła się w Tallinie w 1883 roku, w kręgu jej zainteresowań znajdowała się twórczość Goethego, Schillera i Nietzschego. Jej twórczość przełożono na ponad 20 języków. 

Może zainteresować cię także...

W 1937 roku pisarka została honorową członkinią PEN Clubu, który zgłaszał nominację artystki do Nagrody Nobla. Szanse na Nobla Under miała mieć ośmiokrotnie, jednak ostatecznie nigdy nie przyznano jej nagrody. Zmarła w 1980 roku. 

 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Pokaż wszystkie recenzje