„Rel” zosta這 M這dzie穎wym S這wem Roku 2023

Data: 2023-12-07 10:18:53 | Ten artyku przeczytasz w 3 min. Autor: Patryk Obarski
udost瘼nij Tweet

Wyraz „rel” wybrany został w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2023. To właśnie na to słowo – oznaczające „aprobatę tego, co mówił przedmówca” – oddano największą liczbę głosów. W tegorocznej edycji plebiscytu pobito także rekord co do liczby oddanych głosów.

Młodzieżowe słowo roku 2023fot. ilustracyjna / Pexels

7 grudnia oficjalnie zaprezentowano tegoroczne Młodzieżowe Słowo Roku. Spośród kilku wyrazów, które wybrane zostały przez kapitułę plebiscytu oraz samą młodzież, ostatecznym zwycięzcą okazał się leksem „rel”.

„Rel” młodzieżowym słowem roku 2023

To właśnie słowo „rel” zostało w 2023 Młodzieżowym Słowem Roku. Jak podaje organizator plebiscytu, na słowo to przypadło ok. 19 tysięcy głosów. Słowo to było zgłaszane w plebiscycie już w poprzednich latach – pojawiło się zarówno w 2020, 2021, jak i w 2022 roku. Dopiero w tym roku zajęło jednak honorowe pierwsze miejsce.

Czytaj także: Poezja poprawia samopoczucie i zmniejsza samotność? Tak twierdzą naukowcy!

Słownikowa definicja „rel” sporządzona przez organizatorów plebiscytu wskazuje na angielskie pochodzenie nowego w polszczyźnie wyrażenia:

z ang. relatable; ‘możliwy do powiązania z tematem’; potwierdzenie tego, co mówił przedmówca; inaczej „czuję to samo” lub zgadzam się z tobą”.

A co sądzą o „rel” językoznawcy? Przewodnicząca Jury Młodzieżowego Słowa Roku, dr hab. Anna Wileczek, profesor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, tak skomentowała tegoroczny wybór:

Młodzieżowe słowo roku 2023 r. jest wyrazem zgody. Dosłownie i metaforycznie. Z jednej strony oznacza aprobatę tego, co mówił przedmówca, z drugiej – obrazuje zgodną współpracę uczestników dialogu. Rel ma też (prawie) wszystkie cechy językowego hitu.

„Sigma” i „oporowo” na podium

Na kolejnych miejscach znalazło się słowo „sigma”, które PWN tłumaczy jako „popularne określenie osoby niezależnej, pewnej siebie, podziwianej i odnoszącej sukcesy”, z kolei „oporowo” w slangu młodzieży zastępować ma wyrażenia „do oporu/ w opór”.

Czytaj także: Rękopis Davida Bowiego sprzedany za ponad 70 tysięcy funtów!

Poza głosami samych internautów, na wybór Młodzieżowego Słowa Roku wpływ ma także jury plebiscytu. Kapituła składająca się z badaczy języka polskiego zdecydowała się uhonorować słowo „oddaje”. Skąd ten wybór? Jak się okazuje, językoznawcy docenili, że wśród wielu zapożyczeń z języka angielskiego, „oddaje” wyróżnia się jako „polskie, kreatywne językowo słowo”.

Wybór Jury komentarzem opatrzył prof. Marek Łaziński, który wskazuje:

„Oddaje” reprezentuje model słowotwórczy przejmowania izolowanych form odmiany jakiegoś czasownika w nowym znaczeniu. Jest to skostniała 3 os. liczby pojedynczej, podobnie jak mrozi (nagroda jury w roku 2021), weszło czy siadło, a z form nieslangowych choćby może być w znaczeniu umiarkowanej akceptacji. Na tle innych podobnych wyrażeń oddaje wyróżnia się jako ocena jednoznacznie pozytywna.

Językoznawca dodaje, że „oddaje” stanowi „uniwersalny wyraz oceny pozytywnej. To, co oddaje, nie musi się opłacać w dosłownym sensie. Wystarczy, że jest „fajne” czy „ma dobry vibe””.

Tagi: literatura,

REKLAMA

Zobacz tak瞠

Musisz by zalogowany, aby komentowa. Zaloguj si lub za堯 konto, je瞠li jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesi帷a
Czarcie Lustro
Magdalena Zimniak
Czarcie Lustro
Nielat
Piotr Ko軼ielny
Nielat
Gwiazdy widz wszystko
Danuta Korolewicz ;
Gwiazdy widz wszystko
Medea z Wyspy Wisielc闚
Magda Knedler
Medea z Wyspy Wisielc闚
G這sujcie na Wilka!
Davide Cali ;
G這sujcie na Wilka!
Najwi瘯szy b陰d
Olek Zielonka
Najwi瘯szy b陰d
Wylot
Olesia Ivchenko
Wylot
Poka wszystkie recenzje