Na schodach Biblioteki Śląskiej pojawił się… wiersz!

Data: 2021-01-16 15:53:19 Autor: pobarski

Na schodach popularnej w Katowicach Biblioteki Śląskiej umieszczony został… wiersz, którego autorem Julio Cortazar. W projekt zaangażował się lokalny artysta, Kacper Mutke oraz Akademia Sztuk Pięknych. 

Obrazek w treściFot. Biblioteka Śląska / Facebook.com

Zdobienia na schodach w miejscach użyteczności publicznej – takich jak urzędach czy domach kultury – stają się w naszym kraju coraz popularniejsze. Podąża za tym trendem także Biblioteka Śląska, która na swych schodach umieściła wiersz argentyńskiego pisarza, Julio Cortázara. 

Czytaj także: Bibliotekarze na rowerach wypożyczają książki i zapisują do biblioteki

Na schodach popularnej na śląsku książnicy pojawił się utwór pochodzący ze zbioru Powracająca ceremonia, który niedawno ukazał się na rynku dzięki współpracy Biblioteki Śląskiej, Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie oraz Instytutu Literatury. 

Projekt naklejek na schody stworzył Kacper Mutke. Artysta współpracujący z Biblioteką Śląską adaptując wiersz do graficznej formy ozdób nie skorzystał z gotowych rozwiązań w komputerowych programach graficznych, a skontaktował się z Akademią Sztuk Pięknych i wykorzystał czcionki pochodzące z nieczynnej już na ASP pracowni zecerskiej. 

Do stworzenia kompozycji napisów na schodach w Bibliotece Śląskiej wykorzystałem stare czcionki zecerskie. Wśród wykorzystanych liter były zarówno »drewniaki« jak i czcionki ołowiane. Odbite najpierw na papierze, zostały następnie zdigitalizowane, i poskładane w tekst Cortázara już przy pomocy komputera

– mówił Kacper Mutke. 

Praca została umieszczona na głównych schodach w budynku Biblioteki Śląskiej, niedaleko głównego wejścia do książnicy. Oprócz funkcji ozdobnej, artysta chciał zwrócić uwagę na znaczenie zecerstwa w dzisiejszych czasach. 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.