Obywatel Dalajlama

Data: 2009-07-31 11:31:24 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Obywatel Dalajlama

We wtorek Dalajlama przybył do Warszawy i o godzinie 10:00 w auli Starej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego wygłosił wykład o wartości edukacji i odpowiedzialności powszechnej. Przed wykładem spotkał się z rektor UW oraz przedstawicielami uczelni.

Napięty program wizyty

Po południu przywódca duchowy Tybetańczyków zwiedził Muzeum Powstania Warszawskiego oraz otworzył gabinet Tradycyjnej Tybetańskiej Ziołowej Kliniki swojego przyjaciela, dr Tenzina Jangczuba.

W środę rano w Sali Koncertowe Zamku Królewskiego Dalajlama otrzymał honorowe obywatelstwo Warszawy. O przyznaniu mu tego wyróżnienia radni zdecydowali 28 maja.

MSZ protestuje,
Zastanawiano się również nad nadaniem nazwy Ronda Wolnego Tybetu skrzyżowaniu ulicy Kasprzaka i Alei Prymasa Tysiąclecia, jednak negatywne stanowisko zajęło w tej kwestii MSZ. Radek Sikorski zaproponował przewodniczącej Rady Warszawy - Ewie Malinowskiej-Grupińskiej, by w Warszawie zamiast tego pojawiła się ulica Tybetańska, bo to nie zagroziłoby pojawieniem się zarzutów, że nie przestrzegamy oficjalnie deklarowanego stanowiska o poszanowaniu suwerenności oraz integralności terytorialnej państw trzecich.

Obywatele mają głos
Jednak zwolennicy wolnego Tybetu nie próżnowali. Tydzień temu na wspomnianym już skrzyżowaniu powstało wielkie graffiti złożone z odbitych szablonów z napisem Wolny Tybet oraz portretu Dalajlamy. W ten sposób Warszawa wzbogaciła się - mimo decyzji oficjeli - o... Rondo Wolnego Tybetu.

Przeczytaj recenzje książek:

 J.Ś. Dalajlama: "Wszechświat w atomie. Gdy nauka spotyka się z duchowością" 

Do tej pory nauka i religia zwykle nie szły ze sobą w parze. Jedynie w najwyższym swym aspekcie, wśród umysłów tak genialnych, jak Einstein czy Da Vinci można było odnotować metafizyczne implikacje, które być może inspirowały naukowe osiągnięcia. [więcej]

 

 

 Thomas Laird: "Opowieść o Tybecie". Rozmowy z Dalajlamą

Niedawna wizyta w Polsce Tenzina Gyatso, XIV Dalajlamy, pokazała jak wciąż niewiele jest w stanie pojąć przeciętny człowiek Zachodu ze skomplikowanej (czy może raczej skomplikowanie prostej) sytuacji kulturowej, religijnej i politycznej Tybetu. Thomas Laird doskonale zrozumiał dwie przyczyny takiego stanu rzeczy. Pierwszą z nich jest brak źródeł. Oczywiście istnieją naukowe opracowania zarówno historii, jak i religii Tybetu, jednak nie sposób oczekiwać, że ich styl i akademicka maniera przyciągną do lektury "zwykłego" czytelnika. [więcej]

fot: www.e-teatr.pl

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Kolekcjoner
Daniel Silva
Kolekcjoner
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Pokaż wszystkie recenzje