Quantcast

Oto najlepsze książki na Gwiazdkę!

Data: 2014-12-05 09:22:58 Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Oto najlepsze książki na Gwiazdkę!

Jak co roku w konkursie i plebiscycie "Najlepsza książka na Gwiazdkę 2014" internauci głosujący za pośrednictwem strony www.ksiazkanagwiazdke.pl oraz jurorzy mieli wskazać, jakie książki stanowić będą idealny prezent na święta czy na Mikołajki. Właśnie poznaliśmy jego laureatów. 

 

 

wypiekiTegoroczni zwycięzcy

 

Idealnym prezentem - szczególnie dla kobiet - będzie nagrodzona przez czytelników książka Doroty Świątkowskiej - blogerki roku 2009 - Moje wypieki i desery na każdą okazję (Wydawnictwo Egmont). - To skarbnica magicznych inspiracji, które umożliwią nam stworzenie cudownie pachnących wypieków, pozostawiających po sobie niedosyt i chęć ponownego sięgnięcia po książkę - podkreśla nasza czytelniczka, Kasia Bieleń. - Przepisy bardzo łatwe, możliwe do zrealizowania bez względu na umiejętności i zasobność portfela kucharki. Większość użytych składników to produkty łatwo dostępne. Wypieki z pewnością wzbudzą podziw zaproszonych gości i zdołają chwycić za serce nawet wiecznie niezadowoloną teściową!

 

sniaceJurorzy postanowili nagrodzić książkę, która stanowić będzie świetną lekturę zarówno dla najmłodszych, jak i dla nieco starszych bibliofili - powieść Waltera Moersa Labirynt śniących książek (Wydawnictwo Dolnośląskie). - Zaintrygowany zagadkowym listem Hildegunst powraca do Księgogrodu. Odbudowane z przepychem miasto przeistoczyło się w tętniącą życiem metropolię literacką i mekkę księgarstwa, pełną wszelkiej maści zbzikowanych pasjonatów książek. Podążając tropem tajemniczej przesyłki, Rzeźbiarz Mitów zostaje wciągnięty w wir przygód, ledwo przekroczy granice miasta. Spotyka dawnych znajomych, m.in. kolegę po piórze, Owidiosa, któremu udało się osiągnąć Orma, eydetę Hachmeda Ben Kibicera i przeraźnicę Inaceę Anacaci. Natyka się też na wielu nowych mieszkańców, fenomeny i cuda; tajemniczych librinautów, osławionych lalalistów, a przede wszystkim poznaje najmłodszą i zarazem najpotężniejszą z atrakcji Księgogrodu – Lalacircus Maximus oraz jego Niewidziany Teatr, w którym skonfrontowany zostaje z własną historią. Wyobraźnia autora budzi podziw, a jego gry z czytelnikami - na przykład ta w odczytywanie ukrytych w książce nazwisk znanych twórców - to wspaniała zabawa. Ta książka to prawdziwa gratka dla każdego bibliofila. 

 

 

idiotkaPrezenty nie tylko dla kobiet

 

Idealnym podarunkiem nie tylko dla kobiet będą zabawna powieść Hanny Bakuły Idiotka. Miłość w Nowym Jorku (Wydawnictwo Burda Książki, nagroda jury) oraz oparta na autentycznej historii książka Jamesa Bowena Kot Bob i ja (Wydawnictwo Nasza Księgarnia, nagroda internautów). 

 

Idiotka. Miłość w Nowym Jorku to wzruszająca powieść o miłości i namiętności z Manhattanem w tle. - Nowy Jork w latach osiemdziesiątych był pępkiem artystycznego świata i dyktował styl - wspomina jej autorka, Hanna Bakuła. - Młodzi polscy artyści i inteligenci dzięki zawirowaniom historii zostają w Ameryce i żyją, jakby nie istniały pieniądze i problemy. To zasługa przyjaźni i cudownego miasta. Wraz z moim kolegą i współmieszkańcem Tarantulą dokumentującym cudowne życie punków w East Village, przez dziewięć lat miałam szczęście być w centrum sztuki, przebrana za punka, żeby nie odbijać od otoczenia. Idiotka... opowiada o miłości i moich pierwszych latach na Manhattanie spędzonych z grupą przyjaciół, również amerykańskich. Do dziś nie wiem, jak to się nam udawało.

 

kotbobCo poruszyło czytelników w przypadku książki Kot Bob i ja? - To historia pokazująca, że można odbić się od dna - twierdzi nasza czytelniczka, Sheti. - James Bowen niejednokrotnie wprowadza do opowieści retrospekcje ze swojego życia i widzimy, jak znalazł się w miejscu, w którym dziś jest. To historia dająca nadzieję i ukazująca, że odpowiedzialność za drugą istotę potrafi wpłynąć na człowieka, zmienić go i dać mu szansę na lepsze jutro. Historia Jamesa i Boba jest wspaniała i daje do myślenia. Z łatwością można z niej wyciągnąć wiele wniosków, a dodatkowo wzbudza wiele emocji - największą z nich jest chyba radość płynąca z tego, że ten człowiek potrafił sobie poradzić w najgorszych sytuacjach, odbił się od dna i zdobył przyjaźń cudownego kota. To po prostu książka ogromnie poruszająca. 

 

 

goraczkaNie tylko dla mężczyzn

 

Idealnym książkowym prezentem nie tylko dla mężczyzn będzie najnowsza powieść Richarda Castle Gorączka zmysłów. - Tym razem Nikki Heat i Jameson Rook muszą zmierzyć się z zagadką zbrodni popełnionej w klubie sado-maso. Szybko okaże się jednak, że korzenie sprawy sięgają daleko głębiej, niż ktokolwiek mógłby się spodziewać. Potężny baron narkotykowy, skryty w szeregach policji przestępca i mordercy, starający się pozbawić ich życia - to właśnie przeciwnicy policjantki i jej partnera-dziennikarza. W dodatku Heat zdaje się tracić oparcie w niezawodnie dotąd wspierającym ją zwierzchniku, a potem, zawieszona w pełnieniu obowiązków, wydaje się zupełnie osamotniona w walce o wymierzenie sprawiedliwości. Gorączka zmysłów to naprawdę udany kryminał. To rozrywka szyta na miarę, która zaspokoi wymagania nie tylko miłośników gatunku, ale także miłośników dobrej książki.

 

Jprzekreturorzy wybrali propozycję, która otworzy oczy na realia świata sportu wszystkim miłośnikom piłki nożnej - Przekręt Declana Hilla (Officyna). Hill pokazuje, na czym polegają przekręty w meczach, jakie metody stosują nieuczciwi zawodnicy i dlaczego tak trudno im to wprost wytknąć - podsumowuje Damian Kopeć. - Pokazuje sposób funkcjonowania zorganizowanej przestępczości, która w przypadku zakładów sportowych wywodzi się zasadniczo z Azji, przede wszystkim z Chin. Najciekawsze w książce są rozmowy z zawodnikami, działaczami i przestępcami, którzy zdradzają niektóre sekrety procederu kupowania meczów i manipulowania zakładami sportowymi. Spotykamy w niej prawdziwych gangsterów i cwaniaków, przekupnych sędziów i piłkarzy, zdemoralizowanych działaczy plączących się w zeznaniach bądź jawnie kpiących sobie z rozmówcy. Świat przestępczy związany z futbolem nie tworzy jednej, wielkiej mafijnej rodziny. Nie ma przejrzystej struktury ani wyraźnej hierarchii. To po prostu grupa kryminalistów, którzy robią to, co robią. Czasem ze sobą współpracują, czasem rywalizują, ale zawsze szukają okazji, by zarobić na futbolowych przekrętach. 

 

 

jestKsiążki dla najmłodszych 

 

Idealnym książkowym prezentem dla najmłodszych będzie - zdaniem jurorów - publikacja Jest taki dzień Ezio Favero (Wydawnictwo Promic). - Boże Narodzenie jest najbardziej oczekiwanym i głęboko przeżywanym okresem roku liturgicznego. Pobudzająca do refleksji magia świąt porusza nawet najbardziej zatwardziałe serca, ponieważ nowonarodzony Jezus przyniósł światu autentyczną Miłość, dając tym samym wskazówki, jak mamy żyć. Ubóstwo betlejemskiego żłóbka pokazuje, że nie to jest najważniejsze, co podziwiamy i oklaskujemy. Potrzebne są prostota, dobroć, wyciągnięta pomocna dłoń, serdeczny uśmiech, miłe słowo i przyjazny gest. Wszystko to może stać się początkiem przemiany drugiego człowieka. Niewielka książeczka Jest taki dzień ma pomóc czytelnikowi w zrozumieniu wszystkiego, co wskazuje na Zbawiciela, przychodzącego na świat pod postacią Człowieka. Rolę tę spełnia znakomicie. Głębia zawartej w niej treści winna trafić do każdego. Książka pokazuje, że miłość Boga przeznaczona jest dla ludzi wszystkich czasów i narodów. Trzeba tylko nauczyć się owocnie z niej korzystać. - podkreśla Danuta Szelejewska. 

 

wierszykiCzytelnicy w tej kategorii wybrali Wierszyki ćwiczące języki Marty Galewskiej-Kustry oraz Elżbiety i Witolda Szwajkowskich. Te rymowanki logopedyczne dla dzieci z ilustracjami Joanny Kłos  to książka wyjątkowa. Jej wspólne czytanie może być świetną zabawą dla dzieci i rodziców. To doskonała pomoc w pracy z dziećmi mającymi problemy logopedyczne. Nie straszy trudnymi do wymówienia łamańcami językowymi, bo rymowanki są dostosowane do wieku dziecka. Sprawdzi się jako materiał do ćwiczenia mowy, bo jest nie tylko profesjonalnie przygotowany, lecz także niezwykle atrakcyjny dla małych czytelników. To również świetna propozycja dla dzieci, które nie mają kłopotu z mową, ale są w wieku, kiedy wymowa się rozwija. Książka w ciekawy sposób pomaga ten rozwój wesprzeć.

 

 

biblijnePropozycje dla starszych dzieci

 

W dzisiejszych czasach dzieci oraz wnuki codziennie muszą stawiać czoła sytuacjom, które rzucają wyzwania ich wierze, moralności oraz sposobowi myślenia. Nauczenie ich, co mają myśleć, nie przygotuje ich na spotkanie ze świeckim światopoglądem. Nauczenie ich, jak myśleć, dochodzić do wniosków oraz stosować Bożą prawdę w życiu, da im lepsze podwaliny do życia w tym świecie. Pomaga w tym nagrodzona przez jurorów publikacja Francine Rivers oraz jej córki, Shannon Rivers Coibion Historie biblijne dla starszych dzieci (Wydawnictwo Szaron).

 

planetaInternauci postanowili natomiast wraz ze starszymi dziećmi zgłębiać tajniki geologii za sprawą książki Doroty Bednarek Planeta Ziemia (Wydawnictwo Burda Książki). 

 

Każde dziecko w pewnym wieku bawi się w piaskownicy, nie wiedząc nawet, że oddaje się pasji badania sypkich skał osadowych - piasku. Geolodzy przechowują tę fascynację do dorosłości, odkrywając zagadki wnętrza Ziemi, powstawania form krajobrazu, czy analizując ryzyko wyrośnięcia wulkanu na najbliższym skrzyżowaniu. Przedstawiona w przystępnej formie wiedza geologiczna odpowiada na pytania nurtujące młode umysły, oraz porządkuje pewne popularne, a nieprawdziwe przekonania. Dodatkowym atutem książki są liczne przykłady zjawisk geologicznych z będących w zasięgu wakacyjnych wypadów terenów w Polsce. 

 

 

hidalfKsiążkowe prezenty dla młodzieży

 

Również dla nastolatków książka stanowić może znakomity prezent. Na przykład taka, jak nagrodzona przez jurorów powieść Christophe'a Mauri Matt Hidalf i Błyskawica Widmo (Wydawnictwo Znak). - Powieść jest przewrotna, pokazuje, że tak naprawdę nie da się być zawsze i wszędzie czystej krwi samolubem - podkreśla Damian Kopeć. - W ten sposób niczego trwałego nie osiągniemy. Kiedy otoczenie zorientuje się, że myślimy zawsze tylko o sobie, pozwoli nam żyć sobie samotnie w owym zaklętym kręgu. Niekoniecznie jednak z pomocą czy dzięki innym. Książka nasycona jest soczystym, ironicznym humorem. Nie jest przeznaczona dla najmłodszych czytelników, raczej dla tych z ostatnich klas szkoły podstawowej i gimnazjalistów. Bohaterowie i antybohaterowie, kombinatorzy i cwaniacy, ludzie żelaznych zasad o aluminiowej plastyczności - tu nikogo nie można traktować do końca poważnie, choć tło wydarzeń jest właśnie takie. Konwencja bajki zostaje tu w pewien sposób przewrócona do góry nogami. A jednak... zmierza ku morałom dobrze nam znanym i w sumie tradycyjnym. Czytelnika nie powinna uspokajać, zanadto bawić czy zmylić bajkowa sceneria: nimfy, wróżki, pies o czterech głowach, król Wielki Myśliciel, roztrzepani magowie. To tylko mocno przerysowana, traktowana z solidnym przymrużeniem oka sceneria w której rozgrywają się wydarzenia całkiem w gruncie rzeczy poważne. Wszak poruszane są tu problemy uczciwości, prawdomówności, przyjaźni, odpowiedzialności. Poprzez pozornie pozytywne pokazywanie zachowań i cech wprost przeciwnych. 

 

cukierCzytelnicy za idealny prezent świąteczny dla nastolatków uznali książkę Julity Krzysztopy Jak dojść do władzy nad cukrem (Warszawska Firma Wydawnicza). To pogodna, przepełniona humorem opowieść, będąca pochwałą kreatywności, żywiołowości, nieskrępowania i przyjaźni. Bezancja, rezolutna, błyskotliwa gimnazjalistka, właśnie zdała egzamin wstępny do Ogólnokształcącej Szkoły Artystycznej – słynnej „OSY” – i została przyjęta na cztery artystyczne kierunki, co już na starcie ulokowało ją w gronie nieprzeciętnych indywidualności. To jednak był zaledwie początek... Pewnego dnia w tajemniczym pomieszczeniu w podziemiach szkoły, opatrzonym tabliczką „Biuro Konfiskaty Niebezpiecznych Przedmiotów Wykonanych Przez Uczniów”, nastolatka odkrywa zakazaną księgę. Dzięki „Podręcznikowi Cwaniaczka” w niezwykły sposób będzie mogła zapisać się w szkolnej historii, a może nawet odnaleźć coś więcej... 

 

 

przysmaki ojca mateuszaDla ciała i ducha

 

Internauci za najlepszą książkę dla ciała i ducha uznali Moje wypieki i desery na każdą okazję, które zdobyły również nagrodę główną w plebiscycie. Jurorzy natomiast nagrodzili Przysmaki ojca Mateusza. Domową kuchnię Natalii (Wydawnictwo Zwierciadło). Kilkadziesiąt starannie wybranych i sprawdzonych przepisów gospodyni Ojca Mateusza - Natalii Borowik. Smakowite potrawy kuchni regionalnej. Ponadto interesujące, zabawne opowieści - z których dowiemy się więcej o samej Natalii, Ojcu Mateuszu, Pluskwie,  aspirancie Noculu i innych serialowych bohaterach. Pozycja obowiązkowa dla miłośników serialu!

 

 

lustroDla miłośników historii

 

Wszystkim, którzy uwielbiają wyprawy w przeszłość, dedykowana jest nagrodzona w tej kategorii przez jurorów powieść Tureckie lustro Victora Horwatha (Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego). Nagrodzona prestiżową Nagrodą Literacką Unii Europejskiej książka zabiera czytelnika w podróż do XVI wieku na ziemie południowych Węgier, znajdujące się pod panowaniem tureckiego sułtana Sulejmana II Wspaniałego. Przewodnikiem po tym niezwykłym świecie jest Isa – turecki szlachcic, który od wczesnej młodości przebywa w Peczu pod opieką beja Derwisza. Osierocony bohater dojrzewa, odkrywa swoją seksualność i przeżywa miłosne perypetie. Miłość miesza się ze zdradą, a przygoda z niebezpieczeństwem. W tle czytelnik oczyma bohatera ogląda szesnastowieczne miasto i rozgrywającą się historię. Dzięki trzymającej w napięciu akcji i pełnej humoru narracji powieść czyta się jednym tchem, a pełne niebezpieczeństw przygody Isy sprawiają, że trudno się od niej oderwać. 

 

kiedyNajwiększą liczbę głosów czytelników w tej kategorii otrzymała książka Ronalda H. Bansona Kiedyś byliśmy braćmi (Wydawnictwo Świat Książki). To poruszająca opowieść o dwóch chłopcach i rodzinie, która walczy o przeżycie w rozdartej przez wojnę Polsce, to historia miłości, która próbuje przetrwać mimo niewysłowionych okrucieństw Holocaustu. Dwa życia, dwa światy i zadośćuczynienie po sześćdziesięciu latach - wszystko to tworzy porywającą i wzruszającą opowieść o miłości, przetrwaniu i triumfie ludzkiego ducha.

 

Nagrodzone w plebiscycie "Najlepsza książka na Gwiazdkę" tytuły prezentowane są na stronie internetowej www.ksiazkanagwiazdke.pl Więcej informacji o poszczególnych książkach wraz z opiniami i recenzjami czytelników oraz jurorów znaleźć natomiast można na stronach serwisu Granice.pl, który jest organizatorem konkursu. 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Zagadka czarnego psa
Marta Guzowska
Zagadka czarnego psa
Wicierz
M.M. Perr ;
Wicierz
You'd Be Home Now
Kathleen Glasgow
You'd Be Home Now
Dyrektor generalny
K.N. Haner
Dyrektor generalny
Falling fast
Bianca Iosivoni;
Falling fast
W mroku
Agnieszka Janiszewska
W mroku
Wielcy przyjaciele dzieci
Marek Michalak
Wielcy przyjaciele dzieci
Pokaż wszystkie recenzje