Poezja poprawia samopoczucie i zmniejsza samotność? Tak twierdzą naukowcy!

Data: 2023-12-06 12:15:23 | Ten artykuł przeczytasz w 5 min. Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

Angielscy naukowcy właśnie doszli do wniosku, że poezja może poprawić nasze samopoczucie i zmniejszyć samotność. Co ciekawe mimo cyfryzacji nadal pełni ona ważną funkcję w życiu wielu osób. 

Otwarta książka, kwiaty - fotografia ilustracyjna fotografia ilustracyjna / fot. Pexels

Od tysięcy lat ludzie tworzą i czytają wiersze. Kiedyś teksty liryczne pełniły niezwykle istotne funkcje. Mogłoby się wydawać, że dziś popularność poezji znacznie spadła. Prawda jest jednak znacznie inna. Współcześnie możemy nawet mówić o renesansie tego gatunku, a to wszystko dzięki cyfryzacji społeczeństwa!

Publikowanie wierszy w sieci

Jakiś czas temu naukowcy z Uniwersytetu w Plymouth przeprowadzili serie badań dotyczących roli poezji w dzisiejszych czasach. Okazało się wtedy, że mimo ogromnej cyfryzacji, ludzie nadal chętnie sięgają po wiersze. Pokazały to zarówno odpowiedzi badanych, jak i rosnąca popularność internetowej strony umożliwiającej publikowanie i czytanie tego typu tekstów. 

czytaj także: Jak czytać wiersze?

Chociaż wydawałoby się, że dziś ludzie znacznie rzadziej będą sięgać po poezje, to prawda jest znacznie inna. W dzisiejszym świecie publikowanie wierszy jest znacznie łatwiejsze, niż jeszcze kilkanaście lat temu. Każdy mający dostęp do internetu może podzielić się swoją poezją w social mediach, między innymi na Instagramie, X, czy TikToku. Sporo osób często odwiedza te witryny, by poczytać zarówno nowe teksty, jak i klasyki powielane przez innych. 

Anthony Caleshu, wykładowca poezji i kreatywnego pisania na Uniwersytecie w Plymouth oraz jeden z badaczy stwierdził:

Poezja jest teraz popularna jak nigdy, co wynika z upowszechnienia się mediów społecznościowych. Nie tylko mnóstwo osób publikuje wiersze w social mediach [...]. W ostatnim dziesięcioleciu mamy do czynienia z dość znaczącym wzrostem popularności poezji. Dostęp do niej jest bardzo ułatwiony i można czytać ją codziennie. Wystarczy chwila, żeby przeczytać wiersz.

Specjalna witryna dla poetów

Pozytywny wpływ poezji zaczęto dostrzegać już dwa lata temu, w momencie w którym zostaliśmy zamknięci w domach, a nasze kontakty z innymi ograniczyły się do minimum. Okazało się wtedy, że zarówno publikowanie, jak i czytanie wierszy może pomóc ludziom w lepszym wyrażaniu siebie, zrozumieniu, a także radzeniu sobie z trudnymi emocjami.  

czytaj także: jak nie pisać wierszy?

W czerwcu 2020 roku naukowcy uruchomili platformę internetową, gdzie można było publikować, czytać i omawiać wiersza. Zaledwie w ciągu roku strona przekroczyła 100 tysięcy odsłon. Anthony Calesh stwierdził:

Osoby odwiedzające stronę pochodziły z ponad 125 krajów, więc stała się ona swego rodzaju międzynarodowym fenomenem, co było dla nas bardzo satysfakcjonujące. Okazało się, i jest to niezwykle budujące, że poezja wciąż ma wartość i liczy się na światowej scenie. Nadal jest czymś, ku czemu zwracają się ludzie w potrzebie, w trudnych czasach, ale i w chwilach radości.

Pozytywny wpływ poezji

W ankiecie, przygotowane przez naukowców z Uniwersytetu w Plymouth, dotyczącej roli poezji udział wzięło 400 osób. Okazało się, że sporo osób po tym jak zaczęło się dzielić poezją oraz o niej dyskutować doświadczyło „wyraźnego pozytywnego wpływu na swój dobrostan”. Naukowiec komentuje:

Aż 82 proc. osób uznało, że poezja pomogła im w aktywnym wyrażaniu siebie, a 80 proc. czerpało inspirację z pisania i czytania poezji na naszej stronie internetowej. Zdaniem prawie 70 proc. respondentów poezja łączyła ludzi i pomagała im być bliżej innych osób. Takie wyniki są czymś wspaniałym, bo potwierdzają tezę, że poezja w dzisiejszych czasach ma znaczącą rolę do odegrania w podtrzymywaniu zdrowia i dobrego samopoczucia ludzi.

Ponad połowa ankietowanych stwierdziła, że dzięki poezji poradziła sobie z ogarniających ich uczuciem odizolowania. Aż 65 proc. respondentów czuło, że znacznie zbliżyło się do innych i lepiej radziło sobie z emocjami. Około 20 proc. osób stwierdziło, że dzięki korzystaniu z platformy lepiej poradziło sobie ze stratą związaną z żałobą oraz zmniejszyło psychiczne i fizyczne objawy przeżywania straty. 

czytaj także: jak dopracować wiersz?

Dziś samotność odczuwa coraz więcej osób. Jesteśmy przebodźcowani i gorzej sobie radzimy, czujemy większy niepokój. Może to wskazywać na problemy psychiczne, a czasem nawet depresję. Wpływ poezji może być więc nieoceniony, co podkreśla Caleshu:

Poezja i społeczności skupione wokół poezji mają bardzo ważną rolę do odegrania jako sposób na pokonanie samotności poprzez spotkanie z innymi ludźmi, innymi czytelnikami, poetami. Pozwalają nam też lepiej radzić sobie z własnymi emocjami, z poczuciem własnego ja. Często samotność postrzega się jako stan, który sam w sobie nie jest kliniczny, ale ma kliniczny wpływ na tryb życia ludzi. Może ona niekorzystnie wpływać na zdolność do pozytywnego i zdrowego życia. Dowiadujemy się więc, że poezja odpowiada na tę potrzebę i faktycznie pomogła ludziom czuć się mniej samotnie.

źródło: biznes.newseria.pl

Tagi: literatura,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Wyrok
Christina Dalcher
Wyrok
To coś w śniegu
Sean Adams
To coś w śniegu
Czarownik
Anniina Mikama
Czarownik
Virion. Legenda miecza. Krew
Andrzej Ziemiański ;
Virion. Legenda miecza. Krew
Wings of the Heart
Anna Purowska
Wings of the Heart
Herbaciane róże
Beata Agopsowicz ;
Herbaciane róże
Minka i jej kocie przygody
Anna Bichalska ;
Minka i jej kocie przygody
Sny umarłych
Bora Chung
Sny umarłych
Pokaż wszystkie recenzje