Wydawnictwa rezygnują z publikacji książek aktora oskarżonego o nadużycia seksualne

Data: 2023-09-20 10:50:03 Autor: Mirosław Kalinowski
udostępnij Tweet

Jeden z czołowych brytyjskich wydawców podjął decyzję o skasowaniu z planu wydawniczego nadchodzących książek autorstwa Russella Branda – aktora i komika, byłego męża piosenkarki Katy Perry. W tle pojawiają się doniesienia medialne dot. nadużyć na tle seksualnym przez Branda. 

Russel Brandfot. David B Young / Flickr.com / CC BY 2.0

W ostatnich dniach na antenie stacji Channel 4 oraz na łamach gazet „Sunday Times” oraz „The Times” pojawiły się reportaże, których autorzy oskarżają Russella Branda, angielskiego komika, aktora filmowego i dubbingowego oraz autora książek, o nadużycia seksualne wobec kobiet. W odpowiedzi na medialne doniesienia wydawca Branda zdecydował się zawiesić planowane na grudzień premiery książek sygnowane nazwiskiem aktora. 

Russel Brand oskarżony o gwałt i napaść seksualną 

Na antenie stacji Channel 4 wyemitowany został reportaż Russell Brand: In Plain Sight, nad którym w ostatnich miesiącach pracowała grupa dziennikarzy stacji przy współpracy z reporterami gazet „Sunday Times” oraz „The Times”. W wyemitowanym materiale ujawniono m.in. wywiady z czterema kobietami, które oskarżyły znanego komika Russella Branda (Jak ukraść Księżyc, Śmierć na Nilu, Minionki: Wejście Gru) o nadużycia na tle seksualnym. Zdaniem kobiet, które zgodziły się porozmawiać z dziennikarzami, w latach 2006-2013 aktor miał dopuścić się m.in. gwałtu i przemocy seksualnej w jego domu w Los Angeles, a także w miejscu pracy – na początku lat dwutysięcznych w studiu Channel 4. 

Czytaj także: „Kordian” lekturą Narodowego Czytania w 2024 roku

Pierwsze oskarżenia wobec aktora kierowane miały być już przed laty. Zdaniem „Sunday Timesjuż w 2020 roku informacje o niestosowanym zachowaniu aktora dotrzeć miały do agencji artystycznej Tavistock Wood, reprezentującej twórców literackich i artystycznych, w tym także Branda. Teraz nazwisko aktora zniknęło ze strony agencji, a Tavistock Wood wydało specjalne oświadczenie dla „Timesa”. W oświadczeniu wyjaśniają:

Russell Brand kategorycznie i stanowczo zaprzeczył zarzutom postawionym w 2020 r., ale obecnie uważamy, że zostaliśmy przez niego potwornie wprowadzeni w błąd. Tavistock Wood zerwał wszelkie powiązania zawodowe z Brandem.

Jednak także i teraz aktor zaprzeczył formułowanym wobec niego oskarżeniom. Nagrał o tym specjalny film, który następnie umieścił w sieci. W materiale powiedział, że wszystkie jego relacje osobiste odbywały się za obopólną zgodą, a pojawiające się materiały prasowe w brytyjskich mediach to „skoordynowany atak”. 

Wydawnictwo zrywa współpracę z aktorem 

Poza działalnością przed kamerą, Russell Brand wydawał także książki. Pierwsza z nich – o  charakterze autobiograficznym – ukazała się w 2007 roku pod tytułem My Booky Wook. W publikacji opisywać miał swoje dzieciństwo i początek kariery w świecie show-businessu. W 2010 roku ukazała się kontynuacja książki: Booku Wook 2. W 2014 roku Brand wydał Revolution, gdzie proponował swoje zmiany w kontekście polityki społecznej, ekologicznej i biznesowej. 

Czytaj także: Millie Bobby Brown w ogniu krytyki. Chodzi o powieść napisaną z pomocą ghostwritera

W grudniu tego roku planowane było wydanie kolejnej publikacji Branda: Recovery: The Workbook: A Practical Guide to Finding Freedom from Our Addictions, stanowiący kontynuację dla wydanej w 2017 roku publikacji Regeneracja. Droga do wolności. To publikacja o charakterze poradnika, gdzie prezentuje swoją wersję programu 12 kroków, skierowanego do osób uzależnionych. W przeszłości Brand sam był uzależniony m.in. od narkotyków. 

Z rzadką mieszanką szczerości, humoru i współczucia gwiazda kina i komik, Russell Brand, dzieli się z czytelnikami własną, szaloną historią oraz oferuje osobiste rady i mądrość, którą zdobył na swojej czternastoletniej drodze do wolności od uzależnień

– można było przeczytać w opisie książki. 

Publikację wydać miało wydawnictwo Bluebird, czyli imprint wydawnictwa Pan Macmillan. „The Bookseller” opublikował oficjalne oświadczenie wydawnictwa:

To bardzo poważne zarzuty i w świetle nich Bluebird podjął decyzję o wstrzymaniu wszelkich przyszłych publikacji we współpracy z Russellem Brandem.

Z kolei jak dowiedział się „The Guardian” z aktorem nie planuje współpracować w najbliższym czasie także wydawnictwo Hodder & Stoughton, które wydało My Booky Wook. W Polsce wydaniem książki Regeneracja. Droga do wolności zajęło się wydawnictwo Biały Wiatr. Książka, wydana w 2019 roku, nie pozostaje obecnie w sprzedaży.

Tagi: literatura,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Spotkamy się we śnie
Jolanta Kosowska; Marta Jednachowska
Spotkamy się we śnie
Cicha noc
Jolanta Kosowska
Cicha noc
Opera na trzy śmierci
Sylwia Stano
Opera na trzy śmierci
Ulica Pazurkowa. Zaklinacz kotów
Aleksandra Struska-Musiał ;
Ulica Pazurkowa. Zaklinacz kotów
Zbój
Joanna Jagiełło
Zbój
Negocjatorka
Małgorzata Łatka ;
Negocjatorka
Kocioł. Pierwszy astroMIAUta
Marta Rydz-Domańska
Kocioł. Pierwszy astroMIAUta
Nigdy przenigdy...
Emilia Jachimczyk
Nigdy przenigdy...
Pokaż wszystkie recenzje