Zbierają polskie książki dla biblioteki na Ukrainie

Data: 2019-10-04 07:49:04 Autor: pobarski

Polskie biblioteki połączyły siłę, by wesprzeć  Centralną Miejską Bibliotekę w Nowowołyńsku na Ukrainie, która tworzy właśnie nowy dział – literatury polskiej w oryginałach.

książki dla biblioteki

Przywykliśmy, że coraz częściej książki zbiera się na szczytne cele – do stworzenia biblioteczek w szpitalach, hospicjach czy domach dziecka. Teraz kilka polskich bibliotek połączyło siły, by wesprzeć Centralną Miejską Bibliotekę w ukraińskim Nowowołyńsku.

Czytaj także: Wysadzili bibliotekę w Kaliszu. Czytelnicy zbierają pieniądze na remont

Biblioteka z Ukrainy pragnie stworzyć dla swoich czytelników specjalny dział, w którym znaleźć będą mogli tytuły wydane w języku polskim i stworzone przez polskich autorów. Szczególnie zależy im na polskich klasykach, np. Panu Tadeuszu, Ogniem i mieczem czy Quo Vadis, bajkach oraz opowiadaniach dla dzieci w wieku od 4 do 14 lat, przewodnikach po polskich miastach oraz współczesnej beletrystyce polskiej.

Na apel biblioteki pozytywnie odpowiedziało kilka polskich książnic, m.in. Miejska Biblioteka Publiczna w Hrubieszowie (miasto jest oddalone o zaledwie 18 km od przejścia granicznego z Ukrainą) oraz Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Biłgoraju (miasto Nowowołyńsk jest miastem partnerskim Biłgoraju).

Czytaj także: Chłopcy sprzedają swoje książki i zabawki, żeby pomóc biednym kotom

Biblioteki wraz z ich czytelnikami przygotowują paczki, które następnie wysłane zostaną na Ukrainę.

Jak donosi Departament Analiz Ekonomicznych NBP, od 2018 roku w Polsce widoczna jest stabilizacja przypływu do Polski imigrantów z Ukrainy w wysokości ok. 800 tysięcy osób rocznie.

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.