Recenzja książki: Uśpione namiętności

Recenzuje: Mirosław Kalinowski

Czy marzenia mają datę ważności? I czy może być za późno, by je zrealizować? Na te pytania odpowiedzi znajdziemy w powieści Uśpione namiętności. W najnowszej książce Anna H. Niemczynow pisze o zaczynaniu nowego rozdziału w życiu, ale przede wszystkim o tym, że warto podążać za własnymi pragnieniami.

recenzja Uśpione namiętności

Izabelle Walter, bohaterka powieści, przez lata wiodła dokładnie takie życie, jakiego spodziewało się po niej najbliższe otoczenie. Perfekcyjna pani domu sprawdzała się jako wierna towarzyszka męża, a także opiekuńcza matka swoich dzieci. Wszystko zmienia się, gdy pan Walter umiera, a Izabelle nie zachowuje się tak, jak – zdaniem jej bliskich – przystało na stateczną starszą panią.

Zamiast czerni i stonowanych sukienek Izabelle postanawia nosić się kolorowo, łapać w palce makaron z rosołu i coraz bardziej zaskakiwać swoje dzieci. Wkrótce okazuje się, że nie jest to jedyna zmiana, jaka zachodzi w ich matce. Pani Walter postanawia bowiem wreszcie żyć tak, jak sama pragnie. Wygłupiać się, zmienić garderobę, uprawiać sztukę i spędzać czas z dawnymi znajomymi. I nikt, nawet dzieci, nie zmieni jej planów.

Uśpione namiętności to wielowątkowa opowieść o kobiecie, która po latach odważyła się żyć na własnych zasadach. Anna H. Niemczynow tworzy ciepłą i sympatyczną opowieść, która jednocześnie potrafi rozbawić i zainspirować.

W najnowszej powieści autorki W maratonie życia i Którędy do raju pojawia się bardzo ważny wątek spełniania marzeń. Pragnienia Izabelle, głównej bohaterki, są zaskakujące, a jednocześnie wcale nie wydumane. Anna H. Niemczynow spostrzega, że każdy z nas ma prawo do własnych marzeń – niezależnie od tego, czy dotyczą one przyziemnych, pozornie małych i nic nieznaczących spraw, czy też lotu na księżyc. Owe pragnienia – nazwane uśpionymi namiętnościami – powinny zaś być respektowane i doceniane, a nie krytykowane.

Bohaterka powieści może stać się inspiracją także z innej przyczyny – udowadnia bowiem, że nigdy nie jest za późno na spełnianie własnych marzeń. Jednocześnie należy zauważyć, że choć Izabelle przez lata, dbając o relację z mężem, odkładała swoje marzenia na później, to czasem o realizację swoich pragnień warto zawalczyć już teraz. Przede wszystkim należy jednak odnaleźć w sobie siłę i determinację, by je zrealizować.

W Uśpionych namiętnościach autorce udaje się także stworzyć interesujący szkic współczesnej rodziny, składającej się z wielu różnych osobowości. Chociaż akcja skupia się w głównej mierze na Izabelle, to sporo miejsca poświęcono także jej dzieciom – początkowo krytycznie nastawionym wobec matki, zainteresowanym głównie schedą po ojcu. Niecodzienne zachowanie Izabelle sprawia, że w życiu młodych dochodzi do przewartościowania życiowych przekonań.

Wreszcie wspomnieć należy, że książka Anny H. Niemczynow to również opowieść o miłości. Jednak nie banalnej, ze łzawym love story na końcu. To raczej historia miłości, do której powraca się z nostalgią. O której wspomina się ciepło po latach i która pomaga zamknąć dawny rozdział, a otworzyć się na nowe wydarzenia w życiu.

Tagi: Literatura obyczajowo-rodzinna

Kup książkę Uśpione namiętności

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Uśpione namiętności
Książka
Uśpione namiętności
Anna H. Niemczynow
Inne książki autora
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow0
Okładka ksiązki - Słowa wdzięczności

Czy można być wdzięcznym mimo doświadczenia anoreksji, bulimii, przemocy słownej, cielesnej, rozwodu i wielu innych?  Otóż można. Niemczynow udowadnia...

W maratonie życia
Anna H. Niemczynow0
Okładka ksiązki - W maratonie życia

W maratonie życia   Czy przebaczenie da się mierzyć jakąkolwiek miarą? Matylda wiedzie szczęśliwe życie: ma wspaniałą rodzinę - męża i dzieci - jednak...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Językiem serca jest tęsknota, a językiem umysłu - racjonalizacja. To racjonalne myślenie często spycha na margines kobiece uczucia. Kiedy kobieta wciśnie je w kąt, staje się jak gdyby maszyną do wykonywania obowiązków.


Więcej

Językiem serca jest tęsknota, a językiem umysłu - racjonalizacja. To racjonalne myślenie często spycha na margines kobiece uczucia. Kiedy kobieta wciśnie je w kąt, staje się jak gdyby maszyną do wykonywania obowiązków.


Więcej
Więcej cytatów z tej książki
Recenzje miesiąca
Virion. Legenda miecza. Krew
Andrzej Ziemiański ;
Virion. Legenda miecza. Krew
Herbaciane róże
Beata Agopsowicz ;
Herbaciane róże
Kołatanie
Artur Żak
Kołatanie
W rytmie serca
Aleksandra Struska-Musiał ;
W rytmie serca
Mapa poziomów świadomości
David R. Hawkins ;
Mapa poziomów świadomości
Dom w Krokusowej Dolinie
Halina Kowalczuk ;
Dom w Krokusowej Dolinie
Ostatnia tajemnica
Anna Ziobro
Ostatnia tajemnica
Hania Baletnica na scenie
Jolanta Symonowicz, Lila Symonowicz
Hania Baletnica na scenie
Lew
Conn Iggulden
Lew
Jesteś jak kwiat
Beata Bartczak
Jesteś jak kwiat
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy