Twoja anatomia. Kompletny (i kompletnie obrzydliwy) przewodnik po ludzkim ciele

Pierwsza książka dla młodych czytelników napisana przez autora głośnych bestsellerów „Będzie bolało” i „Świąteczny dyżur”.

Czy zastanawiasz się czasem, jak działa twoje ciało?

Ludzkie ciało bywa niesamowite, fascynujące i… bardzo dziwne. Twoje ciało jest dziwne. Moje ciało jest dziwne.  A ciało twojego nauczyciela matematyki jest jeszcze dziwniejsze.

Ta książka odpowiada na ważne pytania, takie jak:

Czy jedzenie kóz z nosa jest bezpieczne?
Ile czasu tracisz, siedząc w toalecie?
Dlaczego w twoich rzęsach mieszkają obleśne żyjątka? (Bardzo mi przykro, ale to prawda).
Usiądź wygodnie, załóż gumowe rękawiczki i pozwól się zabrać w smrodliwą i lepką podróż po twoich wnętrznościach.

Oto „Twoja anatomia*”!

(* To takie mądre słowo, które oznacza budowę ciała. Widzisz, już wiesz coś nowego!)

Informacje dodatkowe o Twoja anatomia. Kompletny (i kompletnie obrzydliwy) przewodnik po ludzkim ciele :

Wydawnictwo: Insignis
Data wydania: 2021-10-13
Tytuł oryginału: Kay’s Anatomy. A complete (and completely disgusting) guide to the human body
Tłumaczenie: Katarzyna Dudzik
Ilustracje:Henry Paker

Tagi: anatomia ciało człowieka dla dzieci dla młodzieży ciekawostki

Kup książkę Twoja anatomia. Kompletny (i kompletnie obrzydliwy) przewodnik po ludzkim ciele

Twoja anatomia. Kompletny (i kompletnie obrzydliwy) przewodnik po ludzkim ciele - opinie o książce

Avatar użytkownika - _Joanna
_Joanna
Przeczytane:2022-01-09,

Kontrowersyjna, choć mocna merytorycznie pozycja do wprowadzenia dziecka (też takiego mocno pełnoletniego;) w skomplikowany świat ludzkiego organizmu. Na pewno jest błyskotliwa, na pewno jest niepowtarzalna, na pewno jest nafaszerowana wiedzą jak papryczka z fetą na tacy antipasti. Co może budzić wątpliwości? Poczucie humoru, które momentami dla mnie jest wulgarne. Nie tyle dalekie dyplomacji, co niestety wyrażone duuuuużo bardziej brutalnie niż wymaga tego sytuacja. Momentami ten humor czyni lekturę lżejszą i łatwiejszą w odbiorze, momentami kompletnie od niej odrzuca. Na pewno znam powierzy się ją samodzielnie czytającym dzieciom, każdy rodzic powinien przeczytać książkę od deski do deski i podjąć decyzję czy chce, by lektura trafiła do rąk i umysłu jego dziecka. Jeśli chodzi o ilość, jakość informacji anatomicznych i ilustracje- ta pozycja pozytywnie wyróżnia się w porównaniu do innych na rynku. Jeśli mówimy o wybiórczym fragmentarycznym przekazywaniu tych treści dzieciom- także.

Avatar użytkownika - patrycjalukaszyk
patrycjalukaszyk
Przeczytane:2022-01-02,

Książka Adama Kaya to rewelacyjny przewodnik po ludzkim ciele - pisany z myślą o dzieciach, ale myślę, że I starsi czytelnicy chętnie po niego sięgną. Autor prowadzi za rękę w prosty, acz ciekawy sposób przez wszystkie najważniejsze zagadnienia związane z budową organizmu, funkcjami życiowymi, drobnoustrojami i wiele wiele więcej.

Najwieksza wartością zdecydowanie jest sposób pisania Kaya - ma on ogromne poczucie humoru i to właśnie tenże (często obrzydliwy, ale jakże to tu pasuje!) humor towarzyszy nam w zasadzie już od okładki przez całą książkę. O wiele przyjemniej i ciekawiej czyta się o zagadnieniach, teoretycznie znanych ze szkoły, ale doprawionych nutką zadziorności autora, na pewno jest to też dużym ułatwieniem w zapamiętywaniu istotnych informacji przez dzieci.

Całość ponadto ubarwiają genialne ilustracje, wielokrotnie parskałam śmiechem na ich widok, są istną wisienką na torcie całości :)

Zgadzam się z poleceniami okładkowymi - również żałuję, że za moich czasów szkolnych nie było takiej książki. Nauka byłaby o wiele latwiejsza! Ale i teraz z przyjemnością sporo sobie przypomniałam albo i dowiedziałam, a Wam książkę Kaya serdecznie polecam :)

Książka, która na pewno pozostanie w mojej biblioteczce. Adam Kay skradł moje serce już przy poprzednich częściach. Humor, przemycenie wiedzy medycznej i pozytywny nastawienie to coś co przyciąga czytelnika.

Tutaj mamy do czynienia z książką, która jest przeznaczona głównie dla młodszych czytelników. Choć muszę przyznać, że ciekawostki zainteresują również dorosłych! Ja przeczytałam ją od deski do deski bardzo szybko, bo ma w sobie obrazki, które umilają czas i zajmują trochę miejsca ;)

Czytając opinie, spotkałam się ze stwierdzeniem, że żarty są żenujące. Czy na pewno?
Uważam, że jeśli w taki sposób przekazana wiedza ma zostać zapamiętana, to mimo wszystko jest to dobry sposób.
Każda książka znajdzie swojego czytelnika, a w takiej formie przewodnika chyba jeszcze nie widziałam.

Ja jestem na tak.

Avatar użytkownika - czytanienaplatan
czytanienaplatan
Przeczytane:2021-11-20, Ocena: 6, Przeczytałam,

Czy można słyszeć kolory i czuć zapach słów? Wyobrażacie sobie jak ta druga umiejętność wzmocniłaby odczucia podczas czytania? Odpowiedzi na to i wiele innych ciekawych pytań udziela w we właściwy sobie humorystyczny, przyjazny, ale momentami dosłowny i obrzydliwy sposób autor książek "Będzie bolało" i "Świąteczny dyżur".

Tym razem książka skierowana jest do młodszego czytelnika, ale i ja bawiłam się świetnie czytając o wielu nieznanych mi faktach i robiłam duże oczy, gdy autor rozprawiał się z krążącymi mitami. Bo mimo humorystycznej formy znajdziemy tu przede wszystkim ogrom wiedzy o ludzkim ciele i jego funkcjach. I cóż, przyznaję, że wiele razy się krzywiłam z odrazą, uświadamiając sobie jednak jak mało znam własne ciało i że ono takie właśnie jest, nie zawsze piękne i kwiatkami pachnące. Często dziwne, osobliwe, wydzielające smrodliwe substancje i zamieszkałe przez rozmaite żyjątka.

Autor obnaża tę prawdę bez tabu wspierając zajmujące i zwięzłe opisy zabawnymi grafikami, często w formie komiksów. Niedawno przepytywałam syna z narządu ruchu na lekcję biologii i poraziło mnie jak bardzo nudne jest podręcznikowe opracowanie. I jak bardzo inne to, które stworzył autor. Czytając niektóre fragmenty wspólnie zaśmiewaliśmy się do rozpuku. Świetna rozrywka i z pewnością dużo więcej zostawi w głowie.

Avatar użytkownika - iwonanocon
iwonanocon
Przeczytane:2021-11-28,

Po każdej książce napisanej przez Adama Kay'a mam ochotę mu się oświadczyć, mimo iż nie wiem jak wygląda. Dlaczego? Lecę na jego poziom humoru, który jest po prostu trafiony w punkt. Przy okazji Twojej anatomii miałam obawy dotyczące tego, że autor może lekko przeszarżować, i dosłownie wszystko obrócić w żart. Na szczęście się to nie wydarzyło. Adam Kay w sposób lekki, prosty i przyjemny przybliża nam anatomię człowieka. Z tej książki dowiedziałam się i zapamiętałam więcej niż wtedy, kiedy uczęszczałam do szkoły. To powinien być podręcznik z którego korzystają nauczyciele. Lepszej pomocy dydaktycznej sobie nie wyobrażam.
Dzięki autorowi wiem, że powtórzenie 9 razy Adam Kay jest wspaniały i powinien zostać królem równa się 20 sekundom mycia rąk. Znacie lepszy patent? 🤔 😁🤣.
Ode mnie 10/10.

Avatar użytkownika - paciaczyta
paciaczyta
Przeczytane:2021-11-28,

Nie tylko uczy, ale i bawi! Tak zabawnej książki popularnonaukowej nigdy nie czytałam. Książka przeznaczona jest dla młodszego czytelnika, ale gwarantuje, że starszy czytelnik również nie będzie się nudził! Świetne rysunki, intrygujące opisy i genialny sposób przekazania informacji, które należą do tych z gatunku poważnych

Avatar użytkownika - aniakazior
aniakazior
Przeczytane:2021-11-21,

Ludzka anatomia to jeden z tematów, którym każde dziecko interesuje się na wczesnych etapach życia. Żeby zaspokoić jego ciekawość, warto sięgać po takie książki, jak „Twoja anatomia” Adama Kaya. To najśmieszniejszy podręcznik dotyczący ludzkiego ciała, jaki miałam okazję przeczytać. Oprócz tego nadal przekazuje wiedzę, która w wielu przypadkach okazała się nawet dla mnie nowa.

Trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że to, jak funkcjonuje nasz organizm, jest dosyć obrzydliwe. Autor wykorzystuje ten fakt całkowicie, by nadać swojemu wykładowi charakter humorystyczny i nie da się ukryć, że wychodzi mu to całkiem zabawnie. Opowiada o wszystkich narządach, układach, wydzielinach, tkankach i innych częściach naszego ciała w taki sposób, że trudno się oderwać. Opisuje ich funkcjonowanie i rolę dla całego ustroju, więc merytorycznie jest dobrym źródłem wiedzy dla czytelnika na poziomie szkoły podstawowej. Nie pomija również kwestii rozwojowych. Odpowiada też na zaskakujące pytania, rozwiewa lub potwierdza mity dotyczące funkcjonowania organizmu. Przekazuje też wiele cennych porad dotyczących zachowania dobrego zdrowia.

Tekst został napisany językiem przystępnym, nie znajdziemy tu przesadnego nagromadzenia terminów naukowych i medycznych, choć kilka się pojawia. Oprócz treści, w tym przypadku istotna jest również forma. Książka uzupełniona jest mnóstwem humorystycznych rysunków i schematów, często w formie komiksowej, których rola poznawcza nadal jest nie do przecenienia. Format większy niż zeszyt i spora czcionka, dość luźno zapisana, również ułatwia korzystanie z publikacji. Sprawia, że każda strona nie jest przesadnie przeładowana treścią.

Młody czytelnik wyniesie z tej książki mnóstwo wiedzy, ale i frajdy. Nauka biologii w zakresie anatomii i fizjologii człowieka przyjdzie mu więc z łatwością i przyjemnością. Jakże bym sobie życzyła, aby ktoś w tak zabawny sposób opisał inne nauki przyrodnicze. Nauka przez zabawę to najlepsza metoda, by dziecko odkrywało swój potencjał i zainteresowania.

Avatar użytkownika - cafeetlivre
cafeetlivre
Przeczytane:2021-11-07,

"Nie osądzam, nie zamierzam rekwirować Twojego telefonu na cały weekend, po prostu mówię, co i jak. Ostatecznie twoje ciało należy do ciebie - możesz robić z nim co zechcesz. (Odradzam ci jednak jazdę na snowboardzie w samej bieliźnie)"
~~~
Adam Kay to jeden z moich ulubionych autorów. Jego obie wcześniejsze książki wpisywały się w 100% w moje zainteresowania i humor. Medycyna i dziedziny nauki z nią powiązane w wydaniu tego Pana to czysta zabawa i przyjemność. Nie mogłam więc przejść obojętnie obok najnowszej jego książki, czyli "Twojej anatomii", która skierowana jest głównie dla młodszych, ciekawych ludzkiego ciała, czytelników.
Zastanawiało Cię kiedyś czy jedzenie kóz z nosa jest bezpieczne? Albo jak wiele drobnoustrojów Cię otacza? A może który mięsień ludzkiego ciała jest najzwinniejszy? Adam Kay w prosty sposób, pełen obrazowych opisów nawet najobrzydliwszych rzeczy odpowie na wszystkie Twoje pytanie z zakresu anatomii. Nie straszne mu wszystkie działania organizmu, dlatego z czystą przyjemnością przybliży każdemu ciekawskiemu wszystkie tematy, zagłębiając się czasami w masę zarazków, wymiocin, glutów czy kupy.
Wspominałam już jak bardzo kocham tego autora? Tak? No to trudno, zamierzam się powtórzyć jeszcze nie jeden raz. Sama wiem jak dzieci potrafią być ciekawe własnego ciała. Ku zaskoczeniu rodziców, czasem nawet w tak bardzo dużym stopniu, że zwykła umiejętność nazwania swoich części ciała czy poszczególnych organów im nie wystarcza. Jest to całkowicie normalne, a taką ciekawość trzeba zaspokajać. Ta książka nadaje się do tego idealnie. To naprawdę obszerny podręcznik do anatomii, zawierający masę informacji. Poza typowymi naukowymi "suchymi faktami", książka jest wręcz wypchana ciekawostkami, które na pewno zadowolą małego czytelnika. Niektóre z nich są naprawdę obrzydliwe, ale przecież każde z nich to ludzka sprawa. Jestem wielkim zwolennikiem uczenia dzieci od małego, że nie powinny się wstydzić tego co wyrabia ich ciało (czasem bez ich kontroli). To skarbnica wiedzy dla każdego malucha i z wielką chęcią podam ją dalej takim ciekawskim członkom rodziny. Sama jako dorosła i w dodatku studentka, która anatomię zaliczyła, bawiłam się przy niej świetnie. Nie ma co się nad nią zastanawiać!

Adam Kay w bardzo przystępny  sposób przybliża młodemu czytelnikowi tajniki ludzkiej anatomii. Książka zawiera wiele ciekawych i zabawnych ilustracji, a autor pisze w zabawny sposób, starając się omijać nudne medyczne terminy, które mogłyby odstraszyć młodszego odbiorcę. Mnie bardzo podoba się jego  sposób przedstawienia zagadnień, ponieważ dzięki temu książka nie jest nudna, a czytelnik może zapamiętać więcej ciekawych informacji, które podane są w niesamowity sposób. Aż żałuję, że nie miałam takiego nauczyciela biologii w szkole. Gdyby każdy w taki sposób przekazywał swą wiedzę, nauka byłaby o wiele przyjemniejsza.

Zdecydowanie jest to książka, którą z czystym sumieniem można pokazać młodszemu czytelnikowi. Myślę, że wyniesie z tej lektury wiele wartościowej wiedzy. Jednocześnie autor nie zarzucał czytelnika ogromem skomplikowanych informacji, a skupił się na podstawach, które powinien znać w zasadzie każdy. Bardzo fajna książka, a ja już czekam, kiedy będę mogła ją pokazać własnym dzieciom. A i dla starszych czytelników jest to przydatne przypomnienia podstaw.

Świetny początek, dla tych którzy chcą poznać swoje ciało i szczegóły budowy. Autor w swoim przyjemnym i lekkim stylu zachęca do zainteresowania się tym, z czego składa się ciało człowieka i jak ono funkcjonuje.

Avatar użytkownika - maksymiliannamaksel
maksymiliannamaksel
Przeczytane:2021-11-16, Ocena: 5, Przeczytałam,

Czytaliście którąś z książek od Adama Kaya? Autor do tej pory serwował dość trudne opowieści o lekarskich przygodach, dając do zrozumienia, że wcale nie jest tak miło i kolorowo, a czasami, niestety, lekarz bardziej cierpi niż pacjent. Tym razem jednak postawił na coś dla młodszych czytelników. Jest to dowcipna książka, w której autor stawia dziwne i zabawne pytanie, ale jednocześnie potrafi zainteresować czytelników i to nie tylko tych młodszych, choć czytając wspólnie można się nieźle uśmiać.

Moje ciało jest dziwne, twoje też, nauczyciela matematyki nawet dziwniejsze. Dlaczego? Na tego typu pytania znajdziecie odpowiedzi w środku i być może nawet jako dorosłe osoby dowiecie się jakichś ciekawostek?

Polecam serdecznie zarówno dla młodszych i starszych czytelników. Pełna faktów opisanych w zabawny sposób historia wokół naszego ciała.

Avatar użytkownika - Justyna641
Justyna641
Przeczytane:2021-11-13, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2021, Mam,

Adam Kay to zawodu lekarz, a także autor głośnych pozycji ,,Będzie bolało", i ,,Świąteczny dyżur". ,,Twoja anatomia" to kolejna jego znakomita książka, tym razem głównie dla młodych czytelników, bądź dla starszych, którzy podobnie jak ja mają praktycznie zerową wiedzę o anatomii i nie lubili biologii w szkole, a chcieliby wiedzieć co nieco na ten temat.

Książka podzielona jest na czternaście rozdziałów, a każdy z nich opisuje funkcjonowanie poszczególnych organów naszego ciała. Wszystko jest przedstawione w sposób bardzo przystępny, zrozumiały i podane z olbrzymią dawką humoru, który mi pozwalał lepiej zrozumieć niektóre opisywane kwestie. Po każdym rozdziale autor podaje różne ciekawostki związane z danym organem, a także obala popularne mity, które krążą od wielu lat i są uznawane za prawdziwe, a nie wszystkie mają z prawdą coś wspólnego.

Jak wskazuje tytuł autor nie stronił również od przedstawienia różnych obrzydliwych rzeczy związanych w naszym ciałem. Czy wiecie, że w zaroście niemal połowy brodaczy można znaleźć drobinki kału (mam nadzieję, że skłoni to część właścicieli bród do ich zgolenia). W naszych rzęsach natomiast żyją sobie stworki zwane nużeńcami, które żywią się złuszczonym naskórkiem i łojem, a wychodzą żerować na zewnątrz tylko nocą. Na szczęście nie są groźne dla człowieka.  Takich obrzydliwych i zarazem strasznych ciekawostek jest w tej książce sporo.

Dodatkowym atutem tej książki są ilustracje Henrego Pakera, które pomagają w lepszym zrozumieniu opisywanych tematów, a także są bardzo zabawne.

,,Twoja anatomia" zdecydowanie pogłębiła moją wiedzę o anatomii i na pewno będę do niej niejednokrotnie wracać. Polecam wszystkim, nie tylko dzieciom.

Avatar użytkownika - zaBOOkowana
zaBOOkowana
Przeczytane:2021-10-26, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2021, Mam,

Co powiecie na kompletny przewodnik po ludzkim ciele przedstawiony w bardzo humorystyczny sposób? Jest to pozycja dla młodszych czytelników i świetnie się sprawdzi u tych, którym nie idzie zapamiętywanie biologicznych faktów. Autor w opisowy sposób wyjaśnia, jak działa ludzkie ciało, dokładając od siebie ciekawostki, żarty, a całość zaopatrzona jest w świetne ilustracje Harry'ego Pakera.

Całość jest podzielona na rozdziały, z których dowiecie się najważniejszych rzeczy o narządach ludzkiego ciała. Przeczytacie odpowiedzi na najprostsze, a także najdziwniejsze pytania świata.

Książka jest tak skonstruowana, by zachęcać młodych ludzi do zagłębiania tajników ludzkiego ciała. I choć ja w szkole podstawowej byłam bardzo dawno - przeczytałam i jestem zachwycona! Dawka wiedzy i dobrego humoru gwarantowana!

Ludzkie ciało jest pełne tajemnic. Adam Kay odkrywa je w sposób naukowy, ale zarazem przewrotny, zaglądając w każdy zakamarek. Jego książka to swoisty podręcznik, w którym omawia budowę poszczególnych organów: skóry, serca, krwi, płuc, mózgu...

Solidną porcję wiedzy autor okrasza ciekawostkami i obrzydliwościami. Wszystkim znane pryszcze, śpiochy, smarki, wymioty, pierdzenie, siki, kupa są produktami naszego ciała. Wypadałoby wiedzieć o nich choć podstawowe informacje. Adam Kay odpowiada chyba na każde pytania dotyczące ciała człowieka, jakie mogłoby zadać dziecko, choćby... czy można jeść smarki i dlaczego kupa jest brązowa? Fachowo rozprawia się z nimi, przedstawiając fakty i obalając mity. Nie zapomina o typowych chorobach danego organu. A na końcu ma dla młodego adepta kursu anatomii Certyfikat medyczny.

Styl pisania jest przystępny i zrozumiały, choć w tekście jest wiele definicji. Lekkości książce nadają owe obrzydliwości serwowane w sposób naturalny, bezpośrednie zwroty do czytelnika, osobliwe poczucie humoru autora i wtrącenia o jego psie.

Całość uzupełniają nieszablonowe ilustracje. Szkoda tylko, że czarno-białe. Każdy organ, każda najmniejsza komórka ciała opisywana w tej książce żyje. Ma nawet oczy i usta, a to za sprawą ilustratora Henrego Pakera. Sprawił on, że słowa autora ożywają, a wiedza jest łatwiej przyswajana.

,,Twoja anatomia" to zabawny i wciągający podręcznik anatomii dla dzieci i młodzieży. Fascynująca i niepowtarzalna podróż po ludzkich wnętrznościach. Gwarantowane niecodzienne wrażenia. Zmysły oszaleją. Publikacja mądra, lekka i... obrzydliwie przyjemna.

Będzie bolało. Sekretny dziennik młodego lekarza
Adam Kay0
Okładka ksiązki - Będzie bolało. Sekretny dziennik młodego lekarza

Witaj w świecie 97-godzinnych tygodni pracy. W świecie decyzji, od których zależy życie. W świecie nieustannego tsunami płynów ustrojowych...

Mocarne mózgi
Adam Kay0
Okładka ksiązki - Mocarne mózgi

Liczba ludzi, którzy żyli do tej pory na Ziemi, to jakieś sto miliardów. Gdyby ta książka miała opisywać ich wszystkich, byłaby zdecydowanie za gruba...