„Dalej jest noc”: Historycy wygrali w sądzie apelacyjnym 

Data: 2021-08-16 14:22:49 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

W poniedziałek 16 sierpnia Sąd Apelacyjny przychylił się do wniosku Barbary Engelking oraz Jana Grabowskiego, którzy oskarżeni zostali o nieścisłości zawarte w pracy Dalej jest noc

Obrazek w treści „Dalej jest noc”: Historycy wygrali w sądzie apelacyjnym  [jpg]

Sąd Apelacyjny w Warszawie przychylił się do wniosku historyków odpowiedzialnych za publikację Dalej jest noc. Przypomnijmy, że krewna opisanego w książce Edwarda Malinowskiego, oskarżyła twórców o „naruszenie jego czci” i wygrała sprawę w sądzie pierwszej instancji. 

Barbara Engelking i Jan Grabowski oskarżeni

W lutym 2021 roku odbyła się rozprawa w Sądzie Okręgowym w Warszawie przeciwko historykom odpowiedzialnym za Dalej jest noc – publikację przedstawiającą losy Żydów, którzy w czasie wojny ukrywali się na polskiej wsi. 

O nieścisłości w książce historycy oskarżeni zostali przez Filomenę Leszczyńską, krewną opisanego w publikacji Edwarda Malinowskiego. W książce Malinowski został przedstawiony jako osoba odpowiedzialna za wydanie kilkudziesięciu Żydów Niemcom w czasie II wojny światowej. Z tym zarzutem nie zgadzała się Leszczyńska, mówiąc, że jej wuj był „bohaterem ratującym Żydów”. Zażądała zadośćuczynienia w postaci 100 tys. złotych oraz przeprosin. 

Czytaj także:

Sprawa rozpatrywana była przez warszawski Sąd Okręgowy i w lutym zapadł wyrok, w którym nakazano historykom przeproszenia Filomeny Leszczyńskiej. Jednocześnie sąd nie zgodził się na przyznanie powódce żądanego zadośćuczynienia. Wyrok był nieprawomocny, a strony zapowiedziały apelację. 

Historycy wygrali apelację 

Od lipca sprawą zajmuje się Sąd Apelacyjny w Warszawie. Pierwsza rozprawa odbyła się we wtorek 27 lipca – wówczas sąd wysłuchał wniosków stron i zapoznał się ze sprawą. 16 sierpnia zapadł wyrok, który ogłoszony został o godzinie 13:00. Sąd przychylił się do apelacji złożonej przez Barbarę Engelking oraz Jana Grabowskiego. Wyrok odczytała Joanna Wiśniewska-Sadomska.

Jak sugeruje Gazeta Wyborcza, Sąd Apelacyjny orzec miał, że „ingerencja w badania naukowe nie jest zadaniem dla sądów”. Szczegóły wyroku na razie nie pozostają znane – uzasadnienie pojawić ma się wkrótce. 

To jeszcze nie koniec sprawy. Już teraz Reduta Dobrego Imienia, organizacja, która wspiera działaniami prawnymi powódkę – Filomenę Leszczyńską – ogłosiła w komentarzu na Facebooku, że złoży kasację do Sądu Najwyższego.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski.
Jan Grabowski 0
Okładka książki - Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski.

  "Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski" to książka, ktora opisuje losy prześladowanych w wojnie Żydów...

dodaj do biblioteczki
Reklamy
Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Jemiolec
Kajetan Szokalski
Jemiolec
Pożegnanie z ojczyzną
Renata Czarnecka ;
Pożegnanie z ojczyzną
Sprawa lorda Rosewortha
Małgorzata Starosta
Sprawa lorda Rosewortha
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Gdzie słychać szepty
Kate Pearsall
Gdzie słychać szepty
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Katarzyna Ceklarz; Urszula Janicka-Krzywda
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Zróbmy sobie szkołę
Mikołaj Marcela
Zróbmy sobie szkołę
Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;
Siemowit Zagubiony
Pokaż wszystkie recenzje