Wołyń zapomniany. Tragiczne losy Polaków na sowieckiej Ukrainie

"Wołyń zapomniany" to najnowsza książka pana Marka Koprowskiego, którego wiedza w temacie losów Polaków na wschodzie jest niebywała.
Pisze głównie o tematyce Wołynia, ale znajdziemy też temat żołnierzy wyklętych, Łemków, o legionach czy Kresach.
Bardzo sobie cenię książki autora, ponieważ ogrom wiedzy i rzetelność przekazu jest dla mnie godna podziwu.

Niniejsza książka to spisana pamięć o Polakach, którzy zostali na granicy polsko-sowieckiej. Na sowieckiej części Wołynia, która sięga aż za Żytomierz, miała miejsce wielka akcja depolonizacyjna, która zlikwidowała większość skupisk polskich.
Bazując na dokumentach i relacjach autor opisuje nam sytuacje jaką Sowieci napotkali po przyłączeniu części Wołynia że stolicą w Żytomierz oraz jak wyglądały początki ich władzy na tym terenie.
"... Historia Polaków na sowieckiej części Wołynia została napisana krwią i łzami"
Książka to ogrom wiedzy od Wielkiego Głodu lat trzydziestych, przymusowej kolektywizacji, zsyłek do łagrów, wywózek na Daleki Wschód, aż po bestialstwa banderowców oraz represje ze strony Sowietów.
Polacy walczyli o swoją tożsamość, o kościół o historię, którą nigdy nie powinna być zapomniana.
Przyznam, że czytając niektóre rozdziały serce mi pękało z czym musieli mierzyć się ludzie. Jak wielki musi być głód, aby gotować zmarłe dzieci... 😢
Tyle okrucieństwa potrafił zgotowac człowiek człowiekowi.
Pozostawię to bez komentarza.
Książka składa się z opowiadań i relacji ludzi, którzy przeżyli piekło.
Dla mnie to najlepsze świadectwo tego co się działo. To nie suche fakty czy daty, ale prawdziwe przeżycia, prawdziwych ludzi.

Książkę czyta się błyskawicznie mimo ogromu informacji.
Może nie będę obiektywna, ale każdą książkę tego autora serdecznie polecam.
Autor od ponad trzydziestu lat zajmuje się tą tematyką, odbył ponad sto dwadzieścia podróży, które mają odniesienie w książkach pisanych z ogromną pasją.

Informacje dodatkowe o Wołyń zapomniany. Tragiczne losy Polaków na sowieckiej Ukrainie:

Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2022-08-16
Kategoria: Historyczne
Dodał/a opinię: Lukasz Turków

Tagi: historia

Zobacz opinie o książce Wołyń zapomniany. Tragiczne losy Polaków na sowieckiej Ukrainie

Kup książkę Wołyń zapomniany. Tragiczne losy Polaków na sowieckiej Ukrainie

Wołyń. Prześladowania Polaków na sowieckiej Ukrainie. Część 2
Marek A. Koprowski0
Okładka ksiązki - Wołyń. Prześladowania Polaków na sowieckiej Ukrainie. Część 2

Historia Polaków na Wołyniu pisana jest krwią, potem i łzami. Krwią tych, którzy zostali zamordowani przez władze sowieckie w podziemiach...

Legiony droga do legendy . Przed wyruszeniem w pole 1906-1914
Marek A. Koprowski0
Okładka ksiązki - Legiony  droga do legendy . Przed wyruszeniem w pole 1906-1914

Ludzie i fakty na krętym szlaku wiodącym ku niepodległej Polsce Historia Legionów Polskich jest mało znana, a mity pokutujące na ich temat nie odpowiadają...

Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska