Recenzja książki: Cień w lustrze

Recenzuje: Patryk Obarski

O kobietach i jej problemach w najnowszej książce Cień w lustrze opowiada Natalia Nowak-Lewandowska. Popularna pisarka zwraca uwagę na niedostrzegany w debacie publicznej problem alkoholizmu wśród kobiet.

Zdawałoby się, że Lidka Torańska prowadzi życie takie, jakie chciałoby wieść wielu z nas. Robi to, co od zawsze było jej marzeniem – zajmuje się modą, a prywatnie jest mamą i żoną. Nikt nie wie jednak, że Lidka skrywa tajemnicę, a sytuacja niebawem wymknie się jej spod kontroli.

Przez kolejne miesiące piłam tak, aby nikt nie wiedział, co się ze mną dzieje. Piłam przed pójściem do pracy, piłam wracając do domu, w domu, na spacerze z córką, piłam w łazience, kiedy mąż myślał, że się kąpię, piłam niemal wszędzie i zawsze. Nie sądziłam, że będę aż tak kreatywna, żeby ukryć to, co robię.

Kiedy na świat przychodzi wyczekiwana córeczka, po początkowej euforii kobieta zaczyna czuć się przytłoczona domowymi obowiązkami. I smutki zaczyna zatapiać w kieliszku. Niebawem okazuje się, że Lidka nie potrafi wytrzymać nawet dnia bez alkoholu. Jest jednak przekonana, że może z nim skończyć. I to w każdej chwili. Jednak czy to prawda?

Nowa książka Natalii Nowak-Lewandowskiej to trudna, lecz jednocześnie niezwykle ważna powieść obyczajowa, która mówi o poważnym problemie występującym w naszym społeczeństwie. Autorka rozlicza się z mitem, że alkoholizm to choroba osób z marginesu społecznego. W Cieniu w lustrze ukazane zostają losy dobrze funkcjonującej w społeczeństwie alkoholiczki, która – przybierając maski – początkowo świetnie ukrywa własne uzależnienie.

Ale Lidka „dobrze funkcjonuje” jedynie na początku swojej choroby. Wkrótce okazuje się, że życie zaczyna się wymykać z rąk kobiety, by ostatecznie doprowadzić do upadku Lidki i do ogromnej tragedii w jej życiu. Jest to jednak konieczne, by bohaterka uświadomiła sobie skalę swojego problemu.

Pijany mężczyzna na ulicy nie robi na większości wrażenia, a kobieta? Na nią się spluwa, wyzywa, pozbawia prawa do życia w społeczeństwie.

Natalia Nowak-Lewandowska pokazuje problem z kobiecej perspektywy i udowadnia, że przyczyny problemu choroby alkoholowej wśród kobiet są często niezwykle złożone.

To, co się wydarzyło, było ścianą, do której doszłam i odbiłam się. Uciekałam wiele lat, ale ucieczka powoduje tylko, że nigdy nie otrzymujemy odpowiedzi.

Historia Lidki pokazuje także, że nikt nie jest w stanie pomóc osobie uzależnionej – do momentu, kiedy sam chory nie będzie chciał się leczyć. I chociaż wsparcie ze strony bliskich jest niezwykle ważne, to jedynie determinacja chorego może przynieść skutki w terapii uzależnień. Powieść ujawnia również, jak niewiele wiemy na temat tego, w jaki sposób możemy pomóc osobie uzależnionej.

Cień w lustrze to książka ukazująca istotny problem, a jednocześnie napisana z rozwagą. Powieść Natalii Nowak-Lewandowskiej warto przeczytać, choć nie jest to łatwa lektura.

Tagi: alkoholizm

Kup książkę Cień w lustrze

Zobacz opinie o książce Cień w lustrze
Cień w lustrze
Natalia Nowak-Lewandowska
Układanka. Teoria gier
Natalia Nowak-Lewandowska0
Okładka ksiązki - Układanka. Teoria gier

Obojętność i pasja, lojalność i zdrada, miłość i morderstwo - to wszystko znajdziecie w Układance. Natalia Nowak-Lewandowska udowodniła, że w pisaniu...

Joker
Natalia Nowak-Lewandowska0
Okładka ksiązki - Joker

Trzecia część serii kryminałów obyczajowych "Teoria gier". Tragiczne wydarzenia, które zaważyły na życiu Majki, już za rodziną Różańskich. Jakub wyjeżdża...

Córka zrobiłaby wiele, żeby przeszłość nie wróciła, każdy z nas by to zrobił, ale chyba ona była największą jej ofiarą.

Alkohol spełniał nie tylko funkcję rozrywkową, pomagał na wiele słabości, a w trudnych chwilach był niczym cichy przyjaciel. Niczego nie oczekiwał w zamian, a jednak przynosił ukojenie.

Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;