Recenzja książki: Zemsta

Recenzuje: Damian Kopeć

Zemsta potrafi być słodka czyli spotkanie z Aleksandrem Fredro

Jedną z lektur obowiązkowych w gimnazjum jest niezapomniana, niestarzejąca się komedia Zemsta Aleksandra Fredry. Myślę, że wielu z nas dorosłych ma w pamięci doskonałe ekranizacje tej zabawnej sztuki, ze wspaniałymi kreacjami aktorskimi. Jest to ten przypadek dzieła literackiego, przy którym samo czytanie tekstu wydaje się mniej przyjemne i pouczające niż jego oglądanie. Ale w końcu jest to przecież utwór sceniczny, do podziwiania którego najlepsza jest prawdziwa scena. W ostateczności "scena" na małym ekranie.

W ramach serii Lektura Dobrze Opracowana dostajemy do ręki jedną z najzabawniejszych komedii w historii polskiego teatru. Podstawą opracowania jest oczywiście sam tekst sztuki wzbogacony o liczne przypisy (trudne, rzadko używane lub przestarzałe już słowa) oraz umieszczone na marginesach krótkie opisy ważniejszych fragmentów ułatwiające poruszanie się po tekście i szybkie wyszukiwanie.

Podstawowym uzupełnieniem tekstu jest biografia hrabiego Aleksandra herbu Bończa. Napisana ciekawie i z pasją, ukazująca postać komediopisarza na szerszym tle ówczesnego życia. Oprócz życiorysu dostajemy również wiele innych uporządkowanych i przydatnych dodatków. Dla osób zainteresowanych warto wymienić odpowiednie rozdziały:

• Plan wydarzeń
  • Streszczenie
  • Geneza
  • Tytuł i motto
  • Czas i miejsce akcji
  • Wykaz bohaterów
  • Charakterystyka głównych bohaterów
  • Gatunek - komedia

Na końcu książki znajduje się spis wszystkich ważniejszych fragmentów zatytułowany Przeczytaj z Klarą! Dzięki niemu możemy dość szybko odnaleźć potrzebny urywek tekstu.

Książka zawiera wszystko to, co istotne i najczęściej wykorzystywane przy omawianiu tej lektury. Podane zwięźle, konkretnie, w sposób przejrzysty i zrozumiały. Jest to znaczące ułatwienie przydatne do zrozumienia zarówno samego utworu, genezy jego powstania, jak i wielu innych zagadnień z nim związanych. Przygotowane specjalnie dla uczniów, dostosowane do ich poziomu i wiedzy. Opracowanie jest wydane w poręcznym formacie i co niemniej ważne, w niskiej, przystępnej cenie.

Kup książkę Zemsta

Zobacz opinie o książce Zemsta
Zemsta
Aleksander Fredro
Mąż i żona
Aleksander Fredro0
Okładka ksiązki - Mąż i żona

"Intryga zręcznie prowadzona, bez epizod, sceny żywe i w wielu miejscach nowe sytuacje, interes ciągle utrzymany, wiersz gładki, wykazują niepospolity...

Ulubione wierszyki
Aleksander Fredro0
Okładka ksiązki - Ulubione wierszyki

Każde dziecko lubi słuchać ulubionych wierszyków, zwłaszcza, kiedy czyta je ukochana mama lub tata. Przed snem, jako inspiracja do zabawy, lub w...

"Od powietrza, ognia, wojny,
I do tego od człowieka,
Co się wszystkim nisko kłania -
Niech nas zawsze Bóg obrania."